Yeni Bir Hayat İçin Yedi Çakra Enerjisi

Buradasınız

Hareket Et 09 Aralık 2015
Yeni Bir Hayat İçin Yedi Çakra Enerjisi

Arada bir tazelenmekte fayda var. Sadece fiziksel tazelenmeden bahsetmiyoruz, fikir ve bakış açılarımıza da yeni bir soluk kazandırabiliriz. Çakraları ve sahip oldukları enerjileri tanıyarak vücudumuza yeni bir gözle bakmamız gerektiğini, sağlığımızı nasıl koruyacağımızı ve çeşitli sorunlar karşısında iyileşmenin nasıl olacağını anlamımız mümkün.

İlk 3 Çakra: Yaşamınızın Başladığı Yer

Yaşamsal enerji akışınızda ilk 3 çakranın önemi büyüktür. Enerjinin yukarı, tepe çakrasına kadar tertemiz bir şekilde bloke olmadan çıkabilmesi ve sağlık problemlerinin önüne geçmek için öncelikle bu 3 çakranın tıkır tıkır çalışıyor olması gerekir.

İlk 3 Çakra: Yaşamınızın Başladığı Yer

1. çakra olarak da bilinen kök çakra, omurganın en altında yer alıyor. Köklerimizin ve temel varoluşumuza dair enerjilerin yeri olduğunu söyleyebiliriz. Korku ve güvensizlik hisleri bu çakrada dengesizlik yaratırken, tam tersi kabullenme ve bulunduğunuz konumdan memnun olmanız da doğru çalışmasına yardımcı olur.

Hemen üzerinde bulunan 2. çakra ya da cinsel çakra olarak da bilinen sakral çakra ise başkalarını ve yeni durumları ne kadar kolay bir şekilde kabul edebildiğimizle yakından bağlantılıdır. Duygular en üst seviyededir ve bunların doğru bir şekilde yönlendirilmesi gerekir.

3. çakra, nam-ı diğer solar plexus, kendine güven ve kararlılığın merkezidir. Fazla veya az çalışması durumunda öfke/açgözlülük gibi özellikler ve mide rahatsızlıkları gibi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Nefes egzersizleri yapmak ve mısır gibi sarı renkli gıdalar tüketmek dengeye gelmesine faydalıdır.

Kalp Çakrası: “Seviyorum”

Kalp Çakrası: “Seviyorum”

“Ben”den “biz”e geçmek için neye ihtiyacımız var? Kalp çakrasının açık olmasına. 4. çakra olan kalp çakrasına ulaşan yaşam enerjisi, aslında sevginin merkezine ulaşmış oluyor. Göğüs kemiğinde yer alan çakra, tamamen sevgiyi nasıl deneyimlediğimizle ilgili. Doğru çalışmaması durumunda kalp ve akciğer rahatsızlıkları kendini gösterirken, korkularınızla yüzleşip hayatınıza daha fazla sevgi soktuğunuzda şifalı yüzüyle karşılaşacaksınız.

Sınırsızlığa Doğru

Sınırsızlığa Doğru

Tepe çakrasına ulaşmadan önce, yaşam enerjisinin hâlâ daha kat etmesi gereken yollar, o yolları geçebilmesi için de açılması gereken çakralar var. Bir vana gibi düşünebileceğimiz bu çakraların 5.’si ise gırtlak bölgesinde yer alıyor. Boğaz çakrası olarak da bilinir ve tiroid bezinin yakınındadır. Kendimizi ne kadar doğru bir şekilde ifade edersek, açık ve dürüst olursak o kadar düzgün çalışır. Bu çakranın mottosu “kendin ol”dur.

Sonrasında 3. göz vardır. Yalnız bu gözdeki görme, bildiğimiz 3 boyutlu algılamanın birazcık ötesine uzanıyor. Daha sezgisel bir bakışın uyandığı 3. gözün enerjisini bloke edenler ise bunalım ve zihin karmaşıklığı. Farkındalığın yükselmesiyle birlikte yavaş yavaş dengelenmeye başlar. Yoga ve meditasyon ise bir numaralı dostudur.

Yedinci ve son çakra olan tepe çakrası, sinir, iskelet ve dolaşım sistemiyle birebir ilişki içindedir. İlahi olanla, yüksek kavramlarla veya üst benliğinizle irtibata geçtiğiniz bu çakra, fiziksel bedenin ruhsal merkezidir.

Yedi çakranızı iyi tanıyıp enerjilerini kullanırsanız, yeni bir hayatın güzelliklerini iliklerinizde, kemiklerinizde ve elbette çakralarınızda hissedebilirsiniz.