Yazın Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Buradasınız

Hareket Et 02 Ağustos 2023

yaz, tırnak, kişisel, bakım, manikür, pedikür

Tırnaklarımız bir yandan sağlığımızın en önemli göstergelerinden, bir yandan da estetik görünüşümüzün en güzel yansımalarından biri. Sağlığımız ve hijyen açısından da çok dikkatli bakım ve özen gerektiren tırnaklarımızı özellikle yaz aylarında koruma altına almak da bir o kadar önemli. Tırnakların düzenli bir şekilde kesilmesi ve temizlenmesi, tırnak etrafındaki enfeksiyon riskini azaltırken uzun tırnaklar, tırnak yatağına zarar verebilir ve enfeksiyonlara yol açabilir. Düzenli olarak tırnaklarınızı kesmek, tırnakların düzgün bir şekilde büyümesine ve güçlenmesine de yardımcı olur. Yaz aylarında açık ayakkabılar ya da terlikleri de sıkça giydiğimizi düşünürsek tırnak bakımının önemi bir kere daha ortaya çıkıyor. Yaz aylarında tırnaklarına nasıl bakım yapman gerektiğini senin için araştırdık.

Öncelikle tırnaklarımızı temiz tutmalıyız

yaz, tırnak, kişisel, bakım, manikür, pedikür

Yaz aylarında tırnak bakımı, özellikle açık ayakkabılar ve sandaletler giyildiğinde daha da önemlidir. Deniz, kum, güneş gibi yıpratıcı etkiler de düşünüldüğünde tırnaklarımıza sıcak yaz günlerinde bakım yapmanın gerekliliği bir kere daha ortaya çıkar. Bunun için öncelikli olarak yaz aylarında tırnaklarımızı düzenli olarak temizlemeliyiz. Kir, toz veya ter birikimini önlemek için tırnaklarını sık sık yıkamalı ve kurulamalıyız. Plajda veya havuzda zaman geçirdiysek, tırnaklarını deniz suyu veya klorlu suyla temas ettikten sonra iyice durulamalıyız.

Düzenli bakım da önemli

yaz, tırnak, kişisel, bakım, manikür, pedikür

Tırnaklarını düzenli olarak kesmek, temiz ve bakımlı bir görünüm sağlayabilir. Yaz aylarında daha hızlı büyüme eğiliminde olan tırnakları sık sık kontrol etmeli ve gerektiğinde düzenli olarak kesmeliyiz. Düzgün kesilmiş tırnaklar, kırılmaları ve acıyı önleyebilir. Yine sıcak havanın ve güneşin, tırnakları kurutabileceği unutulmamalıdır. Tırnakların nemlendirilmesi için doğal veya tırnak bakımı ürünlerinin kullanılması önemlidir. Tırnak ve tırnak eti kremleri veya yağları, tırnakları güçlendirebilir ve nem dengesini koruyabilir.

Güneşe maruz kalmanın etkisiyle tırnaklar da zarar görebilir. UV ışınları tırnakları kurutabilir, renk değişikliklerine yol açabilir ve tırnakların zayıflamasına neden olabilir. Bu nedenle, güneşe çıktığınızda tırnaklarına UV koruması sağlayan bir tırnak cilası veya ürün kullanabilirsin.

Zararlı alışkanlıklardan uzak durmalısın

yaz, tırnak, kişisel, bakım, manikür, pedikür

Tırnakları kemirmek veya tırnak etlerini koparmak gibi zararlı alışkanlıklardan kaçınmalısın. Yaz aylarından bağımsız olarak bu alışkanlıklar, tırnaklara ve tırnak yatağına zarar verebilir ve enfeksiyonlara yol açabilir. Tırnaklarını korumak için bu alışkanlıkları bırakmaya çalışmalısın. Yine deniz ya da havuzun olumsuz kirletici etkilerini düşünerek tırnaklarına zarar verebileceğin alışkanlıklarından kaçınmalısın.

Manikür ve pedikürü ihmal etmemelisin

yaz, tırnak, kişisel, bakım, manikür, pedikür

Yaz aylarında açık ayakkabılar ve sandaletler giyildiğinde tırnakların güzel ve bakımlı görünmesi daha da önemlidir. Manikür ve pedikür yaparak tırnaklarınızı şekillendirebilir, tırnak cilası uygulayabilir ve tırnak etlerini düzenleyebilirsin. Eğer profesyonel bir hizmet almak istemiyorsan, evde yapacağın basit bir manikür veya pedikür de yeterli olabilir. Açık ayakkabılar ve sandaletler, tırnakların doğrudan güneşe, toza ve kirli yüzeylere maruz kalmasına neden olabilir. Ayak parmaklarını korumak için rahat ve uygun boyuttaki ayakkabıları tercih edin. Ayak parmaklarının sıkışmadığı ve havalandığı açık ayakkabılar giyinmeye özen gösterebilirsin.

Tırnak sağlığı, genel sağlığınızla doğrudan ilişkilidir. Dengeli ve besleyici bir diyet, tırnakların güçlenmesine ve sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olabilir. Ayrıca yeterli su tüketimi, egzersiz yapma ve stres yönetimi de tırnak sağlığına olumlu etkilerde bulunabilir.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.