Yaşlanma Belirtilerinin Gecikmesini Sağlayacak Bakım Tüyoları

Buradasınız

Hareket Et 02 Eylül 2022

yaşlanma, yaşlı, sağlık, belirti, iz, değişiklik, çift, kadın, erkek

İlerleyen yaş ile birlikte genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak fiziksel ve mental olarak çeşitli yaşlanma belirtileri ortaya çıkıyor. Kişiler yaşlandıkça vücuttaki organlar ve dokular birtakım değişikliklere ve deformelere uğruyor. Yaşlanmanın tam anlamıyla önüne geçmek mümkün olmasa da çeşitli yöntemlerle bu süreç kontrol altına alınabiliyor. Özellikle yaşlanma belirtilerinin gözle görülür bir hale gelmesini sağlayan cilt deformeleri, çeşitli bakım rutinleriyle yavaşlayabiliyor. Yaşlanma belirtilerini geciktirmeni sağlayacak bakım tüyolarını senin için sıraladık.

Cilt neden yaşlanır?

yaşlanma, yaşlı, sağlık, belirti, iz, değişiklik, kadın

Cildin ilerleyen yaşa bağlı olarak doğal bir yaşlanma süreci bulunuyor. Ancak bazı genetik ve çevresel faktörler bu sürecin hızlanmasında büyük pay sahibi. Kolajen kaybı, kilo kaybı, UV ışınlarına maruz kalma, çevre kirliliği, sigara ve alkol kullanımı, uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktiviteler, stres ve günlük su tüketim miktarı yaşlanmayı hızlandıran en önemli faktörler arasında yer alıyor.

Ciltte yaşlanma belirtileri nelerdir?

yaşlanma, yaşlı, sağlık, belirti, iz, değişiklik, kadın

Cildin yaşlanmasına bağlı olarak cilt dokusunda çeşitli deformeler meydana geliyor. Ciltte yaşlanma belirtileri şu şekilde sıralanıyor:

  • Güneş veya yaşlılık lekeleri
  • Kuru cilt
  • Kırışıklıklar ve sarkmalar
  • Kasların zayıflaması
  • Saç dökülmesi

Güneş kremi kullanmalısın

yaşlanma, yaşlı, sağlık, belirti, iz, değişiklik, krem, cilt

Vücutta oluşan yaşlılık ve güneş lekeleri farklı sağlık sorunlarının habercisi olabiliyor. Bu nedenle kişilerin ilk etapta bir hekime başvurması gerekiyor. Bunun yanı sıra yaşlanma ve güneş lekelerine karşı takviye ürün kullanımı etkili sonuçlar doğuruyor. 30 koruma faktörüne sahip güneş kremleri, aloe vera, C vitamini ve alfa-hidroksi asit içerikli kremlerin kullanımı vücuttaki lekelerin önemli ölçüde giderilmesine yardımcı oluyor.

Sık sık duş almalısın

yaşlanma, yaşlı, sağlık, belirti, iz, değişiklik, duş

Cilt sorunlarını aşmak için öncelikle uzman bir dermatologdan yardım almakta fayda var. Dermatologların önerdiği takviye ilaç ve vitaminler, kuru cildin düzelmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra kuru ve kaşıntılı bir cildin önüne geçmek için kişilerin sık sık duş alması ve günlük su tüketim miktarını artırması gerekiyor.

Sigara ve alkolden uzak durmalısın

yaşlanma, yaşlı, sağlık, belirti, iz, değişiklik, sigara

Kırışıklıklar ve sarkmalar için 30 faktörlü korumaya sahip güneş kremleri ve doğal kürler büyük önem taşıyor. Ancak sigara ve alkol kullanımının sonlandırılması ciltteki kırışıklıkların giderilmesinde ve olası kırışıklıkların engellenmesinde büyük rol oynuyor. Bol sıvı alımı, cildin nemlendirilmesi, A vitamini, C vitamini, retinoid ve antioksidan içerikli kremlerin uygulanması da kırışıklıkların giderilmesine katkı sağlıyor.

Protein alımına dikkat etmelisin

yaşlanma, yaşlı, sağlık, belirti, iz, değişiklik, protein, besin

Yaşlılığın gözle görülür en büyük belirtilerinden biri de saç dökülmesidir. Uzmanlara göre saçların yapısı ve genetik faktörler de saç dökülmelerini tetikliyor. Ancak beslenme alışkanlıklarının daha sağlıklı bir zemine oturtulması bu noktada oldukça önemli. Saç liflerinin güçlenmesine yardımcı olacak besin takviyeleri saç dökülmelerinin önüne geçiyor. Yumurta, ıspanak, somon gibi yağlı balıklar, yeşil çay, avokado, nar, fındık gibi A, C ve E vitamininden zengin gıdaların tüketilmesi uzmanlar tarafından şiddetle öneriliyor.

Spor yapmalısın 

yaşlanma, yaşlı, sağlık, belirti, iz, değişiklik, spor

Belirli bir alanda amatör veya profesyonel olarak spor yapmak hem fiziksel hem de mental anlamda yaşlanmanın önüne geçecektir. Bu noktada kişilerin günlük spor rutinlerini oluşturması ve düzenli bir şekilde bu rutine bağlı kalması büyük önem taşıyor. Spor yapmak direnci artıracağı gibi sıvı tüketiminin artmasına ve uyku düzeninin oluşturulmasına da katkı sağlayacaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.