Vegan İçerikli Kozmetik Bakım Ürünlerini Nasıl Anlarız?

Buradasınız

Hareket Et 17 Ağustos 2021

kozmetik, vegan, hayvan, deney, test

Veganlığın sadece hayvansal gıdaları kullanmamaktan ibaret olmadığını biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde bir grup vegan, ünlü kozmetik markalarının da içinde bulunduğu hayvanlar üzerinde ciddi deneyler yapılarak piyasaya sunulan kozmetik ürünlerini teşhir etti. Peki biz bu ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilip edilmediğini nasıl anlayacağız? Hadi gel birlikte inceleyelim.

Üründeki tavşana dikkat

kozmetik, vegan, hayvan, deney, test, tavşan

Bir marka vegan olduğunu belirtiyor ve bunu iddia ediyorsa öncelikle “Not Tested On Animals” yazısına dikkat etmen gerekiyor. Marka hayvanlar üzerinde test yapmadığını açıkça ifade ediyor. Markalar, tavşan logosuyla birlikte hayvan ve doğa dostu olduklarını sana anlatmak istiyor.

“Zulüm İçermez” sertifikalı ürünler

kozmetik, vegan, hayvan, deney, test, logo

Dünya çapında büyük bir kitle, markaların hayvanlar üzerinde uyguladığı testlere karşı geliyor ve bu markaların ürünlerini protesto ediyor. Vegan içerikli kozmetik bakım ürünlerin üzerinde yalnızca tavşan logosunun yeterli olmadığını bilmen gerekiyor. Markalar son dönemlerde “Cruelty Free” sertifikası edinmeye başladılar. Bu sertifika ile markalar hayvanlar üzerinde kesinlikle deney yapmadıklarını kanıtlamış oluyorlar.

Logolar yeterli değil

kozmetik, vegan, hayvan, deney, test, krem

Markalar, vegan içerikli kozmetik bakım ürünleri hayvanların üzerinde deney yapmamakla birlikte, bir ek olarak ürünlerinde hiçbir hayvansal katkı maddesi de kullanmıyor. Kozmetik ürünlerine yönelik tercihlerini sıralarken ürün içeriklerini gözden kaçırmamalısın.

Bütün “zulüm içermez” sertifikalı ürünler vegan mı?

kozmetik, vegan, hayvan, deney, test, yağ

Cruelty Free sertifikalı ürünlerin hepsinin vegan olduğunu söyleyemeyiz. Bir ürünün vegan olması için ürünün kesinlikle hiçbir hayvansal madde içermemesi gerekiyor. Cruelty Free sertifikası markalara hayvanlar üzerinde deney yapılmadığını belirtmek için veriliyor.

Vegan ürünlere nasıl ulaşacağız?

kozmetik, vegan, hayvan, deney, test, sabun

Dünya çapında birçok vegan örgütü bulunuyor. Bu örgütlerin her yıl vegan ürünlere yönelik hazırladığı listeler bulunuyor. Sen de bu ürünlere vegan örgütlerinin internet siteleri üzerinden kolayca ulaşabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.