Varisleri Yok Etmenin Doğal Yöntemleri

Buradasınız

Hareket Et 25 Kasım 2022

varis, damar, hastalık, sağlık, varikosel

Kadınlarda ve erkeklerde, yaşa bağlı olarak ortaya çıkan ve toplumda yüzde 15-20 arasında görülen varis, toplardamarların genişlemesi nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık. Damarların genişlemesinin yanında uzaması ya da kıvrımlı hale gelmesi ile de kendisini gösteren bu hastalık, farklı türleri de olan ve cilt üzerinde istenmeyen bir görünüm yaratan bir olgu olarak karşımıza çıkıyor. Varisi tedavi etmenin çok farklı yöntemleri bulunuyor. Bazıları ise doğal ve daha organik olarak kabul ediliyor. Bu yazımızda varisleri yok etmenin doğal yöntemlerinden birkaç tanesini senin için araştırdık.

Varis nedir?

varis, damar, hastalık, sağlık, varikosel

Tıp literatüründeki adı Varix (kıvrım yapmış toplardamar) olan varis, toplardamarların hemen derinin altında mavi-mor arası renklerde genişlemesi ve kıvrımlı hale gelmesi ile meydana geliyor. İlk başlarda genişleme sebebiyle deri üzerinde hafif şişliklere de neden oluyor. Damarlarda zaman zaman çatlamalar görülebilir. Genelde görünüm olarak rahatsızlık veren bir hastalık olsa da kimi durumlarda ağrıya da yol açabilmektedir. Eğer varisli damarların içerisinde pıhtılar oluşursa bacaklarda ağrı, şişlik ya da kızarıklıklar da oluşabilmektedir. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Sık kullanılan bazı ilaçlar, genetik altyapı, hormonal değişiklikler, bazı ağır meslek grupları, çok dar giysi giyilmesi gibi çok farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bacaklarda morlar ve şişlikler, ağrı ve acı hissi, kaşınma, kızarıklık, uyuşukluk gibi etkiler ile kendini belli eder.  

Varis nasıl tedavi edilir?

varis, damar, hastalık, sağlık, varikosel

Varis teşhisi ve tedavisi doktor kontrolü altında yapılır ve birbirinden farklı çok sayıda tedavi seçeneği bulunmaktadır. Çok ince iğnelerle damarların içerisine özel ilaçların verilmesi olan skleroterapi, küçük ve orta boydaki damarların yüzeysel olarak lazer ile yakılması olan transkunatöz lazer tedavisi, cerrahi kesiler olmadan varisleşmiş damarların lazer kateteri ile alınması olan endovenöz lazer tedavisi, lokal anestezi orta ve büyük varisleşmiş damarların çıkarılması olan ambulatuar flebektomi tedavisi bunlardan birkaçıdır. Tedavi seçenekleri arasından hangisinin uygulanacağı hastanın genel durumu, yaşı, varis nedeni ve geldiği nokta gibi durumlara göre değişiklik gösterir. İleri derecede olan varis hastalıklarında köpük skleroterapi, radyofrekans ve lazer ablasyon gibi yöntemlere de başvurulabilmektedir.

Doğal tedaviler de mevcut

varis, damar, hastalık, sağlık, varikosel

Çok ileri düzeyde olmayan varis hastalıklarında yine doktor yönlendirmesi ve belki kontrolü altında doğal bazı destekleyici tedavileri de tercih edebilirsin. Bazı bitkisel çözümler ve doğal tedavilerle varisin etkilerini azaltabileceğin gibi bazı durumlarda oluşmasını da engelleyebilirsin. Örneğin varis tedavisinde kullanabileceğin en etkili organik ve doğal tedavi yöntemlerinden biri elma sirkesidir. Elma sirkesini biraz pamuk ya da bir bez ile varisli bölgelere sürerek tedaviye başlayabilirsin. Yaklaşık yarım saat kadar elma sirkeli bezle varisli bölgeleri sararak bekleyebilirsin. Günde 2 kez uygulayabileceğin bu tedavi ile varislerin hafiflemesine ve cilt üzerindeki kötü görünümün biraz olsun azalmasını sağlayabilirsin.

Maydanoz suyunu kullanabilirsin

varis, damar, hastalık, sağlık, varikosel

Varis için kullanabileceğin etkili doğal tedavi yöntemlerinden biri de maydanoz suyudur. Maydanozun iltihaplara karşı çok etkili bir besin olduğu bilinmektedir ve içeriğinde antioksidanlar sayesinde varis tedavisinde de işe yarar. Maydanozun özellikle dolaşım sistemi üzerinde yarattığı etki, kan akşının düzenlenmesine ve bu yolla da varis oluşumunun engellenmesine yardımcı oluyor. Yine maydanozun yanında adaçayı da etkili besinlerden biridir. Tıpkı maydanoz da olduğu gibi adaçayı da damarlarda oluşan iltihaplanmaları azalttığı için varis tedavisinde sıkça tercih edilen bir doğal besindir. Hem adaçayı hem de maydanozu beslenme programın içerisine alarak varisle olan savaşında öne geçebilirsin.

Doğanın gücünden faydalanabilirsin

varis, damar, hastalık, sağlık, varikosel

Varisin tedavisi ve oluşumunun engellenmesinde doğanın bize sunduğu sayısız hediyeden birkaçını da seçmen mümkün. Örneğin at kestanesi iltihap azaltıcı ve idrar söktürücü etkileri ile varis için kullanılan bir bitkidir. At kestanesinin suyunu kaynatarak içebilir ya da bu suyu varisli bölgelere direk uygulayabilirsin. Yine içerisinde at kestanesi bulunan kremler ya da bazı doğal hapları da kullanmak mümkün. Yine varis tedavisi için tercih edebileceğin bitkilerden bir diğeri de ekinezyadır. Bağışıklık sistemini çok kuvvetlendiren bu bitki, aynı zamanda varisli damarların yarattığı ağrıların azaltılması için de kullanılabilir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.