Uyurken Dişlerinizi mi Sıkıyorsunuz?

Buradasınız

Hareket Et 10 Şubat 2017

 

 

Pek çok kişi uykudayken, farkına bile varmadan dişlerini sıktığı için gergin bir şekilde uyanmanın yanı sıra dişlerine de kalıcı hasarlar veriyor. Peki uyurken diş sıkma alışkanlığının nedenleri ve tedavisi nedir?

 

Neden Durduk Yere Dişlerimizi Sıkıyoruz?

 

Uyurken diş sıkma sorunun başlıca iki nedeni var aslında. Biri artık çocuklarda bile gözlenen aşırı stres ya da obsesyon, diğeri de ağızda kapanma bozukluğu. Üstelik uykuda oluşan bu alışkanlık, daha sonra gündüz de görülmeye başlıyor.

 

Diş Sıkmak Neden Bir Problem Olsun ki?

 

Uyurken diş sıkma, hafife alınmaması gereken bir problem. Çünkü sağlığımızı olumsuz etkileyen sonuçları oldukça fazla. Şöyle ki uyurken diş sıkma alışkanlığı:

 

  • Dişlerin aşınmasına ve sızlamasına neden olur.
  • Çene kemiği ve diş arasındaki diş destek dokularını tahrip ettiği için diş kayıpları yaşanır.
  • Dişlerde kırık, çatlak hatta yer değiştirme görülür. Dolgusu bulunan ve porselen dişlerin de kırılması mümkün.
  • Yüzün ağız bölgesinde orantılar değişmeye başlar. Çene ucu ve burun birbirine yakınlaşır ve bu da daha yaşlı bir ifade yaratır.
  • Diş sıkma çenedeki eklemlerde hasara yol açtığı için yeme bozuklukları görülebilir.
  • Baş, yüz, boyun ve sırt kaslarında ağrıya neden olur.

 

 

Nasıl Engelleyeceğiz?

 

Öncelikle dişlerde kapanma problemi yaratan eğri dişlerin ya da hatalı dolgu/implant/köprünün düzeltilmesi gerekir. Kişiye özel uygulamalarla gece koruyucuları kullanılarak çenenin baskısı ortadan kaldırılır ve böylece çenenin rahatlaması sağlanır. Bu yöntemle ortalama altı ay gibi bir sürede uyurken diş sıkma alışkanlığının bırakıldığı gözleniyor.

 

Problemin ana nedenlerinden biri de stres olduğu için yine kişiye özel terapiler ya da kas gevşetici ilaç tedavileri de uygulanabilir. Bunların yanı sıra uyurken diş sıkma problemini çözmek için kullanılan yöntemlerden biri de botoks. Çiğneme kaslarının kasılmalarını önlemek için belirli kaslara botoks yapılarak, sıkma refleksinin önlemesi amaçlanıyor.

 

Uyurken diş sıkma alışkanlığında olduğu gibi, ağız ve diş sağlığına dair küçük bir sorun büyük sıkıntılara yol açabiliyor. Bu sorunlar karşısında sizleri koruma altına alan Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası beklenmedik kazalar karşısında size 30.000 TL tutarında güvence sağlarken diş sağlığınız için de avantajlar sunuyor. Ayda sadece 15 TL ödeyerek sahip olabileceğiniz bu sigorta ile birlikte yılda iki kez ücretsiz diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği ve diş röntgeni (tek diş) hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.