Temiz Bir Cilde Sahip Olmanız İçin Destek Tarifler

Buradasınız

Cilt bakımında önemli olan ilk adım günlük temizliktir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa cildi özenle temizlemek gerekir.
Özellikle biz kadınlar makyaj yapmayı ihmal etmeyiz fakat cilt temizliği söz konusu olduğu zaman ihmalkar davranabiliyoruz. Oysa, makyaj yapılsın ya da yapılmasın, cildi her zaman temiz tutmak ve arındırmak gerekir.
Yüz kısmında en çok kir tutan bölgeler alın, burun çevresi ve çene altıdır. Bu sebeple, bu bölgelerin daha özenli temizlenmesi gerekir.
Göz çevremiz diğer bölgelere oranla daha ince ve hassas bir yapıya sahiptir. Bu yüzden, göz ve çevresine yüze kullanılan ürünlerin dışında ayrı ürünler tercih etmekte fayda var. Böylece hassasiyeti önlemiş ve zarar vermemiş olursunuz.
Kullandığımız ürünlerin cildimize faydalı olup olmadığını mutlaka bilmemiz gerekli. Özellikle içeriği sağlıklı olan kremleri, tonikleri, temizleyicileri tercih etmekte ve hatta mümkünse organik ürünleri kullanmakta yarar var. Tabii tüm bunların yanında, kendi cilt tipinize göre evde hazırlayacağınız karışımlarda işinizi görecektir. İşte kolayca hazırlayacağınız, cildinizi rahatlatıcı etkiye sahip bakım tarifleri... 

Kuru Ciltler İçin Ballı Temizleyici

Malzemeler

1 yemek kaşığı kadar bal
2 yemek kaşığı gliserin
1 çay kaşığı sıvı sabun

Yapılışı ve Uygulaması

Tüm malzemeleri karıştırarak temiz bir şişeye koyun. Sonrasında cildinize masaj yaparak sürün ve bir süre bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bal cildi hem temizler hem de yumuşatır. Bu karışım özellikle kuru ciltler için idealdir. Günde iki kere sabah akşam yapılabilir.

Hassas Ciltler İçin Papatyalı Temizleyici

Malzemeler

1 yemek kaşığı salatalık suyu
2 yemek kaşığı taze papatya çiçeği ( ya da 1 yemek kaşığı kuru papatya )
1 bardak su
1 yemek kaşığı gliserin
1 yemek kaşığı aloe vera jeli

Yapılışı ve Uygulaması

Taze papatya bulamayacak bir dönemdeyseniz papatya çayı poşetlerini de kullanabilirsiniz. Özellikle hassas ciltlerde oldukça etkilidir.
Tüm malzemeleri karıştırmak için bir kaba alın. Karışan malzemeleri cildinize masaj yaparak uygulayın. Biraz bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.
Salatalık suyu, papatya ve aloe vera jeli cildi yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Hassas ciltler için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Karışımı günde iki kere sabah akşam uygulayabilirsiniz.

Karma Ciltler İçin Temizleyici

Malzemeler

2 tatlı kaşığı kuru lavanta
2 tatlı kaşığı kuru gül yaprağı
4 tatlı kaşığı yulaf
4 tatlı kaşığı kaolin (kil)

Yapılışı ve Uygulaması

Yulafı, lavantayı ve kuru gül yapraklarını un haline gelene kadar blender da karıştırıyoruz. Hazırladığımız bu karışıma kili ekliyoruz ve hava almayan bir kavanoza koyuyoruz.
Kullanmak istediğimiz zaman 1 çay kaşığı kadar tozu avcumuzun içinde su ile ıslatıyoruz. Yumuşak hamur kıvamına gelince cilde masaj yaparak uyguluyoruz. Birkaç dakika beklemenin ardından soğuk su ile cildimizi yıkıyoruz.
Günde bir kere uygulama yapılabilir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 14 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.