Ana içeriğe atla

Kişisel Bakım

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Tech-Neck: Modern İnsanın Teknoloji Hastalığı
Tech-Neck: Modern İnsanın Teknoloji Hastalığı

iyihisset.com

08 May 2017

tech neck

Neredeyse bütün yaşamımız 45 derecelik açıyla bilgisayar, tablet veya telefon ekranına bakarak geçiyor. Hal böyle olunca teknoloji kaynaklı yeni fiziksel rahatsızlıklarla tanışıyoruz. Bu rahatsızlardan biri de tech-neck. İngilizce teknoloji (technology) ve boyun (neck) kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan tech-neck hakkında tüm bilmeniz gerekenleri derledik...

1. Tech-Neck Boyunda Kırışıklığa Neden Oluyor

Başı sürekli öne eğerek ekrana bakmak henüz 20’li yaşlarda boyun kırışıklıklarına neden olabiliyor. Bu pozisyon, gün boyu uzun süreler tekrarlanırsa yüz hızla kırışıyor ve boyun derisinde sarkma meydana geliyor. Kadınların boyun derileri hassas olduğu için tech-neck; kadınları çok daha hızlı etkiliyor, çok genç yaştaki kadınlarda bile kırışıklıklar olabiliyor.

2. Boynunuza da En Az Yüzünüz Kadar Önem Verin

boyun

Erken yaşlardan itibaren yüz bakımında cilt tipinize uygun rutinler edinmiş olabilirsiniz. Peki ya boyun bakımı? Pek çok kişi gibi siz de boyun bakımını es geçenlerdenseniz, tech-neck’in olumsuz etkilerini hızlandırıyor olabilirsiniz. Boynunuz da yüz bakımınızın bir parçası ve çok daha hassas bir bölge olduğu için en az yüzünüz kadar ilgiyi hak ediyor.

3. Ah O Boyun Ağrıları...

boyun ağrıları

Devamlı tekrarlayan boyun ve sırt ağrılarından mı şikayetçisiniz? Hatta bu ağrılar başınızın ağrımasına mı sebep oluyor? Bunların hepsi tech-neck kaynaklı... Özellikle ofiste bilgisayarınızı hangi açıda kullandığınıza dikkat edin. Çünkü oturuş bozuklukları boyun fıtığına bile davetiye çıkarabiliyor.

4. Her 5-10 Dakikada Bir Kafanızı Ekrandan Kaldırın

boyun egzersizleri

Her ne kadar acil bir işiniz de olsa kafanızı 5-10 dakikada bir ekrandan kaldırmayı unutmayın. Böylece hem deformasyonu minimuma indirir hem de boyun bölgenizde oluşan gerginliği engellersiniz. Kafanızı kaldırdığınızda geriye yaslanarak, boynunuzu sağa sola çevirerek ufak egzersizler de yapabilirsiniz.

5. Çenenizi Elinizin Üzerine Koymaktan Kaçının

oturuş pozisyonları

Çenenin avuç içine konulması özellikle bilgisayarda çalışırken sık yapılan hatalardan biri. Bu hareket boyun çevrenizin gereksiz yere gerilmesini sağlar ve bölgeyi yıpratarak ağrı, kırışıklık ihtimalini artırır. Ayrıca telefon görüşmesi yaparken boynunuzu bükerek telefonla konuşmak yerine kulaklık kullanabilirsiniz.

6. Haftada Bir Gün Sosyal Medyadan ve Mobil Cihazlardan Uzak Durun

teknolojiden uzaklaşmak

Tech-neck’ten korunmak için bir diğer önemli tavsiye ise tatil gününüz öncelikli olmak üzere haftanın bir günü mobil cihazlardan uzak durmak. Günlük hayatın ve iş hayatının çoğu ekran karşısında geçerken haftada yalnızca bir gün, sosyal medyadan ve mobil cihazlardan uzak durarak beden sağlığınızı korumak sizin elinizde.

7. Tech-neck’i Önlemeye Yardımcı Egzersizler Yapın

egzersiz

- Yüzüstü uzanarak ellerinizi omuz hizanıza getirin ve üst bedeninizi bu pozisyonda 10 kere kaldırıp indirin.

egzersiz

- Yüzüstü uzanıp kollarınızı geriye verin ve avuçlarınız tavana bakacak şekilde açın. Bu pozisyondayken yine üst bedeninizi 10 kere kaldırıp indirin.

egzersiz

- Yüzüstü uzanarak kollarınızı başınızın üzerinden V olacak şekilde iki yana doğru açın. Bu pozisyonda hem bacaklarınızı hem de kollarınızı 10 kez kaldırıp indirin.

egzersiz

- Yüzüstü uzananın, omuz hizanızdaki ellerinizden destek alarak gövdenizi 10 kere kaldırıp indirin. Yerden kalkarken başınızı tavana doğru gerin.

egzersiz

Dizleriniz ve elleriniz üzerinde kalkarak düz bir şekilde yere doğru bakın. Sağ kolunuzu öne uzatırken sol bacağınızı yavaşça arkaya doğru uzatın. Daha sonra aynı hareketi diğer kol ve bacağınızla beraber yapın. Toplam 10 kez yapmak yeterli olacaktır. Kaynak

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.