Ana içeriğe atla

Kişisel Bakım

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Stres Seviyenizi Hemen Düşürecek 12 Basit Ritüel
Stres Seviyenizi Hemen Düşürecek 12 Basit Ritüel

iyihisset.com

23 Şub 2018

Artık öyle bir dünyada yaşıyoruz ki stressiz biriyle karşılaşmak hayli zor. Okul hayatı, iş hayatı, ülke gündemi, özel yaşam derken birçok olay bizde sıkışmışlık hissi yaratıyor ve bu da ruhumuza olumsuz yönde yansıyor. Ancak bu stresli durumlardan bizi kurtaracak olan birtakım ritüeller de yok değil. İşte şimdi size stresi azaltmak için birtakım yöntemlerden bahsedeceğiz.

1. Stresinizi Kabullenin Ve Kendinizle Yüzleşin

Öncelikle şunu söyleyelim: Stresli olduğunuzu kabullenmemek size çelme takar. Durun ve stresli olduğunuzu kabullenin. Endişelerinizle ve negatif düşüncelerinizle yüzleşerek çok daha gerçekçi çözümler üretebileceğinizi görün. Fazla stres yaratmanın başta kanser olmak üzere birçok hastalığı çağırdığını da unutmayın. Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak sağlığınızı garanti altına alabilir, stresinizi bir nebze de olsa azaltabilirsiniz.

2. Güne Enerjik Başlayın

Sabahları erken uyanın ve ilk saatlerinizde sizi hayata bağlayacak mini ritüeller edinin. Sizi kendinize getirecek bir bardak kahve ya da çay ile camınızı açarak güneşin doğuşunu izleyebilir ve bu an için evrene teşekkür edebilirsiniz. Güne erken başlayarak bir yerlere yetişme stresinizi de azaltmış olacaksınız.

3. Dışarıdan Gelen Rahatsız Edici Sesleri Engelleyin

Karşınızdaki bitmek bilmeyen inşaatın gürültüsünü, etrafındakileri hiçe sayarak çığıran araba kornasını, yan komşunuzun gürültülü konuşmalarını evinizin dışında bırakın. Bunlara karşılık en sevdiğiniz müziğin ev içerisinde yankılanmasını sağlayabilir, böylece iç huzurunuzu dengede tutabilirsiniz.

4. Kendinizle Bağlantı Kurun

Stresli olduğunuzu düşündüğünüz anlarda öncelikle kendi içinize dönün ve o an vücudunuzun neye ihtiyacı olduğunu sorun. Stresinizi direkt olarak başınızda, boynunuzda, el ve ayak eklemlerinizde hissediyor olmanız çok doğal. Meditasyon yapmayı öğrenebilir, yoganın gücünden yararlanabilirsiniz. Meditasyon ve yogayı hayatınızın bir parçası haline getirerek stresli anlarınızın üstesinden gelmeyi öğrenebilirsiniz.

5. Doğru Şekilde Nefes Alın

Doğru şekilde nefes almayı bildiğinizi düşünüyorsanız, yanılıyor olabilirsiniz. Çünkü bebeklik çağımız geçtikten sonra çoğumuz karnımızdan (diyaframdan) nefes almayı unutarak bütün yükü göğsümüze veriyoruz. Evet, doğru nefesin nereden alınması gerektiğini de öğrendiğinize göre karından nefes alma egzersizlerine başlayabilirsiniz. Derin nefes egzersizleri emin olun ki stresini azaltmak konusunda çok etkili!

6. Yediklerinize ve İçtiklerinize Dikkat Edin

Stresli zamanlarınızda hemen bol kafeinli bir kahveye, şekerlemelere veya çikolatalı turtalara yöneliyorsanız, yanlış yoldasınız demektir. Çünkü kafein ve şeker stres oranınızı yükseltir. Onun yerine kafeinsiz kahve, yeşil çay, papatya çayı ya da limonlu detoks suyunu deneyebilir, tatlılara saldırmaktansa sağlıklı bir granola bar yemeyi tercih edebilirsiniz.

7. Duygularınızı Yazın

Bilgisayar, tablet ve telefonlarınızı bir kenara bırakarak kalem ve kağıtla buluşun. Böylece günlük tutmuş olduğunuz çocukluk günlerinize geri döndüğünüzü hissedebilirsiniz. Ama unutmayın ki çocukken hayat çok daha stressizdi. Stresinizi, o anki duygularınızı kağıda dökerek bir nevi dışa vurum yaşayacaksınız. 5-10 dakika boyunca sizi altüst eden hisleri yazın ve zihninizin nasıl da arındığını görün.

8. Egzersiz Yapın

Fiziksel açıdan yorulmak zihninizi canlı tutar. Zihinsel kaynaklarınızı tüketip bitirmeye çalışan stresi, egzersiz yaparak alt edebilirsiniz. Kaslarınız çalışırken siz de stres yaratan fikirlerden uzaklaştığınızı göreceksiniz.

9. Doğayla Buluşun

Şehrin tam ortasında doğayla buluşmak bir hayli zor, biliyoruz. Ama hala betonlaşmaya karşı savaşan yeşil alanlar da yok değil. Stresli hissettiğiniz zamanlarda kendinizi yeşili bol bir alana atarak doğanın gücünden faydalanabilirsiniz.

10. Düşünce Şeklinizi Değiştirin

Sizi stresli bir duruma sokan düşünce şeklinize dışarıdan bir gözle bakmaya çalışarak kendinize ‘dur’ deyin. Düşünme yolunuzu değiştirerek olaylara farklı bir boyuttan bakmaya çalışın. Farklı yollardan çözüm üretmeniz, resmi daha büyük görmenizi sağlayacağından stresi azaltmak için de etkili olacaktır.  

11. Hayal Edin

Size huzur veren şeyleri düşünün ve zihninizde her biri için bir imge yaratın. Stresli olduğunuz anlarda o imgeleri hemen çağırın. Eliniz kolunuz bağlı kaldığını anlarda size huzur veren, sizi mutlu hissettiren mekanların, insanların görüntülerini hemen aklınıza getirin. Bu imgeleme olayı, içinde bulunduğunuz girdaptan çıkmanıza yardımcı olacaktır.

12. Gülümseyin

Gülümsemenin ne kadar bulaşıcı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Etrafınızda gülümsemenize karşılık veren kimse yoksa bile, aynanın karşısına geçerek kendinize gülümseyin. Ruhunuzun en mükemmel yansıması yine sizsiniz, unutmayın. Gülümsediğinizi görünce yeniden gülmek isteyecek ve hafifleyeceksiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.