Ana içeriğe atla

Kişisel Bakım

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Soğuk Kış Aylarında Dudaklarınızın Çatlamasını Önleyecek 5 Şey
Soğuk Kış Aylarında Dudaklarınızın Çatlamasını Önleyecek 5 Şey

iyihisset.com

08 Oca 2020

Kış aylarının gelmesiyle birlikte dudaklarımız, tıpkı saçlarımız ya da cildimiz gibi özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Düzenli olarak dudak bakımı yapmadığınız takdirde dudaklarınız çatlayabilir, oluşan çatlaklar zaman içerisinde acı verici yaralara dönüşebilir. Bu tip durumlardan kaçınmak için yapmanız gerekenlerse oldukça basit! Cilt bakım rutininize ekleyebileceğiniz birkaç minik adım sayesinde siz de kış boyunca sağlıklı dudaklara sahip olabilirsiniz.

 

Soğuk kış aylarında dudaklarınızın çatlamasını önlemek için yapmanız gerekenleri yazdık. İşte sağlıklı dudaklar için izlemeniz gereken 5 adım...

 

1. Bol bol sıvı tüketmeye özen gösterin

Biliyorsunuz ki sağlıklı bir cildin ilk adımı, bol bol su içmek! Kuruyan ve çatlayan dudaklarınıza kaybettiği nemi geri kazandırmak için her gün 2 litre su içmeye özen göstermelisiniz. Tabii içtiğiniz suyun ılık olması şart! Aksi takdirde dudaklarınız daha fazla kuruyabilir, var olan çatlaklarınız acı verici yaralara dönüşebilir. Bu nedenle özellikle kış ayları boyunca çok soğuk ve çok sıcak sulardan kaçınmalısınız.

 

2. Cildinizi ani hava değişimlerinden koruyun

Dudaklarınızın çatlamasının altında yatan en büyük sebeplerden biri de ani hava değişimleridir. Ev ya da ofis gibi kapalı ve sıcak alanlardan dışarı çıktığınızda cildiniz, ani bir hava değişimiyle karşı karşıya kalır. Bu gibi durumlarda dudaklarınızın kuruması ve çatlaması kaçınılmazdır. Eğer dudaklarınızı ani hava değişimlerinden korumak istiyorsanız bir atkı kullanabilir, ağız çevrenizi kapatarak gerekli önlemleri alabilirsiniz.

 

3. Asitli içecekler tüketmekten kaçının

Yalnızca dudak bakımı değil, ağız sağlığınız için de dikkat etmeniz gereken bir adımla karşınızdayız: asitli içecekler tüketmemek! Eğer dudaklarınızın çatlamaya yatkın bir yapısı varsa ya da halihazırda yaralarınız bulunuyorsa asitli içeceklerden kaçınmanız şart! Aksi takdirde dudaklarınızın daha fazla kurumasına neden olur, yeni yaralara ve çatlaklara davetiye çıkarırsınız. Bu noktada ilk adımımızı hatırlatmakta fayda var: Bol bol ılık su tüketin! Tercihlerinizi asitli içeceklerden yana değil, ılık sudan yana kullanın. Emin olun pişman olmayacaksınız.

 

4. Dudak koruyucu kullanın

Sırada en önemli adımlarımızdan biri var; dudak koruyucu kullanmak! Dudaklar için özel üretilen dudak nemlendiricileri, kış ayları boyunca kurtarıcınız olacak. Düzenli kullanımda dudaklarınızı koruyan, nemlendiren ve var olan yaraları iyileştiren bu mucizevi kremleri çantanızda taşımak da oldukça kolay. Çantanıza atacağınız minik bir dudak kremi sayesinde dudaklarınızı sık sık nemlendirebilir, çatlak oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

 

5. Dudağınıza peeling yapmaya özen gösterin

Tıpkı cildiniz gibi dudaklarınız da peelinge ihtiyaç duyar! Dudaklarınızdaki ölü deriden kurtulmak ve sağlıklı dudaklara sahip olmak için düzenli olarak peeling yapmaya özen göstermelisiniz. Dudak peelinglerini dilerseniz kozmetik marketlerden satın alabilir, dilerseniz dakikalar içerisinde evde hazırlayabilirsiniz. Ancak dudaklarınızda derin çatlaklarınız varsa peeling yapmadan önce iyileşmelerini beklemeniz gerektiğini hatırlatalım!

 

Kaynak:

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/kisin-dudak-catlamasini-onlemek-icin-oneriler/3/?_szc_galeri=1

https://yemek.com/dudak-catlamasina-ne-iyi-gelir/

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.