Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Siyah Noktalara Karşı Doğal Bakım Kürleri

HAREKET ET19 Temmuz 2016

“O da ne? Yeni bir siyah nokta mı? YOOOOO!” repliğiyle başlayan bir gün nasıl güzel olabilir ki? Baştan kaybetmiştir bir kere kendisi.

Kendinizi çirkin bularak güne başladıysanız, günün geri kalanında da etrafa pek “neşe” saçmazsınız. Eh, hayat manyetizma gibi işlemiyor; ters kutuplar değil; aynı kutuplar birbirini çekiyor. Yani siz ne kadar kötü hissederseniz o kadar negatif enerji de üstünüze gelir. Neyse, kendinizi yıpratmaya gerek yok; çünkü siyah noktaların çözümü oldukça basit. Pratik bir şekilde evde uygulayabileceğiniz doğal bakım kürleri mevcut.

Öncelikle Nedir Arkadaşım Bu Siyah Noktalar?


Diğer bir ismi de “komedon” olan siyah noktalar, aslında yağdır. Özellikle ergenlik döneminde artan hormonal aktiviteler, yağ bezelerini büyüterek yağ üretimini arttırır. Üretilen yağ, cilt gözeneklerinden atılamazsa da siyah noktaya dönüşür. Siyah noktalar sivilceye dönüşebilen nursuz varlıklardır.

Bu Kara Bücürler Neden Çıkıyorlar?

Birçok sebebi var ama en büyük suç, ergenlikte saçma sapan davranan hormonlar. Onun ardından güneşte fazla kalmak, hamilelik, vitamin eksikliği, uykusuzluk, cildi düzenli temizlememek ve stres geliyor.

Düşmanımızı tanıdıysak şimdi ona savaş nasıl olur gösterelim. Savulun siyah noktalar! Doğal bakım kürlerimizi kuşandık, geliyoruz!

İlk Saldırı: Su Buharının Gücü

Bir kabın içine yeni kaynattığınız suyu koyun, büyük bir havlu yardımıyla başınızı kapatarak yüzünüzü buhara tutun. Yüzünüz yanmaya başlayınca ara verin; sonra bir kez daha yüzünüzü terletin. Buhar gözeneklerinizi genişletecek, böylece siz de kulak temizleme çubuğu ile siyah noktaları temizleyebileceksiniz.

İkinci Saldırı: Limonlar Göreve

Siyah noktaları gidermek için en etkili çözümlerden biri de limon suyu kullanmak. Limon, asidik etkisi ve içerdiği kimyasallarla siyah noktaların kaybolmasına yardımcı olur. Yapmanız gereken şeyler, bir pamuğu limon suyuyla ıslatmak ve siyah noktaların olduğu bölgeyi pamukla temizlemek. 20 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü soğuk suyla durulayın.

Üçüncü Saldırı: Sıra Badem ve Sandal Ağacında!

8-10 tane bademi bir gece önceden süte koyun. Ertesi gün bademleri sütten çıkararak dış kabuklarını soyun ve havanda dövün. Ardından küçük bir kaba alın, bir çay kaşığı bal ve sandal ağacı yağı -tozu da olur- ile beraber bir karışım hazırlayın. Kremi yüzünüze uyguladıktan sonra 30 dakika bekleyin ve soğuk suyla durulayın.

Son Darbe: Aloe Vera

Şimdi de iki adet aloe vera yaprağı gerekiyor, buldunuz mu? Süper. Şimdi onların dikenli kısımlarını kesin, ardından kabuklarını soyarak içindeki jeli ortaya çıkarın. Yarım bardak limon suyuyla beraber blender yardımıyla bir karışım hazırlayın. Maskeyi yüzünüzde 15 dakika kadar beklettikten sonra soğuk suyla yüzünüzü durulayın. (Saldırınızı güçlendirmek istiyorsanız, karışıma bir çay kaşığı doğal bal da ekleyebilirsiniz.)

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Saç beyazlaması yaşlılık belirtisi olarak kabul edilse de pek çok kişi bu sorunla henüz gençliğinin baharındayken bile karşılaşabiliyor. Vitamin ve mineral eksikliği, stres, genetik, tiroid bezi bozuklukları, sağlıksız hayat tarzı gibi faktörler erken yaşta saç beyazlamasının en önemli tetikleyicileri arasında yer alıyor. Bu durum pek çok kişiyi psikolojik olarak da olumsuz etkileyebiliyor. İşte bu nedenle erken yaşta saç beyazlamasına çözüm niteliğinde olan 10 öneriyi bir araya getirdik...

1. Saç Boyalarından Uzak Durun


Özellikle genç kadınların tarz değişikliği olarak başvurdukları saç boyaları, içeriklerindeki zararlı kimyasallar nedeniyle saça renk veren pigmentleri öldürdüğü için erken yaşta saç beyazlamasına neden olabiliyor. Kimyasal saç boyalarından mümkün olduğunca uzak durarak saç yıpranmasını ve beyazlamasını mümkün mertebe engelleyebilirsiniz.

2. Badem Yağı Sürülebilir

Badem yağı, saç beyazlamasına çözüm önerileri arasında yer alıyor. Haftanın üç günü duş almadan bir saat önce saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

3. Sıkıntı ve Stresten Uzak Durun

Stres ve sıkıntı henüz erken yaşlardan itibaren hücrelere ve bedene zarar verdiği için saç beyazlamasının günlük hayattaki en bariz nedenleri arasında yer alıyor. Aynı nedenlerle saç dökülmesi problemi de yaşamak söz konusu. Huzurunuzu kaçıran ve sizi strese sokan faktörleri kökten yok etmeniz saç beyazlamasını yavaşlatabiliyor.

4. Proteine Önem Verin

Protein eksikliği nedeniyle de erken yaşta saçlar beyazlayabiliyor. Kırmızı et, balık, yoğurt, yumurta gibi gıdaları, yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmekte fayda var.

5. A, C ve E Vitaminlerine Dikkat

A, C ve E vitaminleri saç sağlığı konusunda da ağırlığını ortaya koyuyor. Bu vitaminlerin eksikliği özellikle erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri arasında yer alabiliyor. Saç beyazlamasına çözüm, mümkün olduğunca doğal yollarda aranmalı.

6. Spor Yapın

Düzenli spor her konuda olduğu gibi erken yaşlılık belirtilerini önleme konusunda da çok büyük önem taşıyor. Çünkü spor yaparken vücuttaki stres azalıyor, hücreler gerekli enerjiyi buluyor ve toksinler terleme yoluyla uzaklaştırılıyor. Bu nedenle herkes daha sağlıklı yaşlanmak, enerjisini artırmak ve kendini her daim genç hissetmek için sporu bir hayat tarzı olarak kabul etmeli.

7. Kendi Saçlarınızın Yağı da Faydalı

Saçlarda kendiliğinden üretilen yağ, doğal bir bakım niteliğinde olduğu için saçları besliyor, uzamasını sağlıyor ve saç beyazlamasını yavaşlatıyor. Bu nedenle her gün saçları yıpratan ve kurutan, ağır kimyasallar içeren şampuanları kullanmaktan kaçınmalısınız.

8. Horoz İbiği Çiçeği

Belki de adını ilk kez duyduğunuz bu çiçek, saç beyazlamasına çözüm olacak türden. Uzmanlara göre horoz ibiği çiçeğinin mor kısımları ezilerek elde edilen su, saça ve saç diplerine masaj yaparak uygulanabilir.

9. Yeşil Yapraklı Sebzeler Tüketin

Başta yeşil yapraklılar olmak üzere sebze tüketimine ağırlık vermelisiniz. Çünkü bu gıdalarda bulunan beta karotenin faydaları su götürmez bir gerçek.

10. Çörek Otu Yağı

Saç dökülmesine karşı mucizevi etkileriyle ön plana çıkan çörek otu, saç beyazlamasını önleme konusunda da oldukça güçlü bir yöntem. Saçlarınıza masaj yoluyla uygulayabilir veya her gün bir çay kaşığı çörek otunu çiğneyerek yutabilirsiniz.