Sivilcesiz Bir Hayat İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

Buradasınız

Hareket Et 03 Ağustos 2020

Sivilceler, gençlik yıllarından itibaren dış görünüşümüzü bozan ve psikolojik olarak da bizleri doğrudan etkileyen, istenmeyen şeylerdir. Vücudumuzun, farklı zamanlarda yapısına göre ürettiği ve çoğu zaman rahatsız edici olan sivilcilerin yok edilmesine dair de çok fazla yöntem bulunmaktadır. Birden ortaya çıkan ve bazen iz bırakan sivilceler, zaman zaman ciddi bir cilt sağlığı problemine de işaret ediyor olabilir. Sizler için 5 adımda sivilceleri yok etmenin yöntemini derledik.

Günde iki defa yüzünüzü yıkayın

Yüzünüzle ilgilenirken hassas olmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Güzel ve sağlıklı bir yüz için günde en az 2 kere yıkamalısınız. Kurutma esnasında ise kendinize ait havluları tercih etmelisiniz. Yüzünüzü kurularken kirli havlu ya da kirli herhangi farklı bir nesne kullanmamalısınız. Akneye neden olan bakteriler, kirli havlularda çok fazla ve rahatça bulunmaktadır. Aynı zamanda her yıkamadan sonra yüzünüzü nemlendirmenizde de fayda var.

Yüzünüzü ellemeyin

Yüzünüzde sivilce varken elinizi yüzünüze çok sürmemeye özen göstermelisiniz. Kirli olan eller, bakteriler için adeta bir yuvadır. Sadece dokunmak da değil, sivilcelerinizi sıkmamalısınız. Sıkılan ve iltihabı akan sivilceler yüzünüzde izlerin kalmasına sebebiyet verebilir ve farklı noktalara da kolaylıkla yayılabilir.

Tatlıdan uzak durun

Cildinizin sağlıklı, canlı ve iyi bir şekilde gözükmesini istiyorsanız şeker tüketimini en aza indirmeniz gerekmektedir. Şeker, iltihabı arttırır ve yeni sivilce oluşumuna ya da olanların kötü bir hal almasına sebebiyet verebilir. Şeker, çikolata, yağlı yiyecekler sivilcelerin çoğalmasına neden olabilir.

Bol bol sıvı tüketin

Günde en az 2 litre su içmek en basit ve en klasik sağlık rutinlerinden bir tanesidir. Vücudunuz ve cildiniz için en etkili ilaç, su ve su içeren besinleri bol bol tüketmektir. Su, vücuttaki toksinleri temizler ve cildinizin nemli olmasına yardımcı olur. Suyunuzun içine birkaç dilim limon atarak bu etkisini artırabilirsiniz. Bu yolla sivilce oluşumunun da önüne geçebilirsiniz.

Stresten uzak durun

Stres, sivilceleri tetikleyecek en büyük etkenlerden bir tanesi. İçinize attığınız sıkıntılarınız, sivilce ve siyah noktaların dışa vurmasına sebep olabilir. Günlük hayatınızdaki sıkıntılarınızı içinizde tutup sivilceleri gün yüzüne çıkartmak yerine, sıkıntınızı dışarı vurmalısınız. Stresten uzak durup kendinizi sakinleştirecek terapiler uygulayabilirisiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.