Şampuan Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?

Buradasınız

Hareket Et 24 Haziran 2022

şampuan, sağlık, seçim, doğal, organik

Saçlarımızı yıkarken kullandığımız en önemli ürünlerden biri olan şampuan, saçların canlı görünmesi, parlak ve sağlıklı olması için de en çok tercih edilen ürünlerden biri. İçerisinde birçok kimyasal madde barındıran ve saçlara olduğu kadar saç derisine de nüfuz ettiği için çok dikkatli şekilde seçilmesi gereken şampuanlar, saç yapısı ve genel sağlık durumuna göre farklı türlerde kullanılabiliyor. Şampuan seçerken nelere dikkat etmen gerektiği ile ilgili bilgileri bu yazımızda bulabilirsin.

Saç tipine uygun seçmek en önemlisi

şampuan, sağlık, seçim, doğal, organik, kadın

Şampuan alırken dikkat etmen gereken en önemli noktalardan biri saç tipine uygun şekilde seçim yapmaktır. Saç tellerinin kalınlığı ya da inceliği, saçın yağlı olması, saç derisinin genel durumu gibi birçok unsura dikkat etmeli ve aldığın şampuanın saçına uygun olup olmadığını kontrol etmelisin. Bunun için doktorundan ya da işin uzmanlarından destek ya da bilgi alabilirsin. Saçına daha az zararlı olması için mutlaka bitkisel içerikli şampuanları tercih seçmelisin. Kullanacağın şampuanı seçerken özellikle saç derisini kurutmama özelliğine de sahip olmasına dikkat etmelisin. Kuruyan saç derisi, saçlarına da zarar vereceği için bunu da seçimlerini yaparken göz önünde bulundurmalısın.

Bol köpürenlerden uzak durmalısın

şampuan, sağlık, seçim, doğal, organik, köpük

Birçok kişi daha çok köpüren şampuanların daha iyi temizlik yaptığını düşünerek daha çok köpüren ürünleri tercih eder. Yaygın bir inanış olan bu kanının aksine çokça köpüren şampuanların içerisinde daha fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Tüketicilerdeki bu algıyı kullanan birçok üretici firma daha bol köpürmesi için şampuanların içerisine deterjana yakın olacak şekilde kimyasal maddeler koymaktadır. Ayrıca köpürmesi demek daha fazla temizlediği anlamına da gelmemektedir. Bunun için şampuan seçimini yaparken köpürmesi yerine saç sağlığına ne kadar faydalı olacağına ve kimyasal ürünlerin seviyesine bakman daha uygun olacaktır.

Paraben içermeyen ürünleri tercih etmelisin

şampuan, sağlık, seçim, doğal, organik, kadın

Paraben, genelde şampuanların raf ömrünü uzatmak ve daha uzun süre kullanılmasını sağlamak için formüllerin içerisine konan bir maddedir. Ancak paraben, sadece saçlarda değil, tüm derimiz üzerindeki pH dengesini bozar ve kanser gibi birçok farklı hastalığın oluşmasında önemli rol oynar. Bunun için kullanacağın şampuanı seçerken paraben içerip içermediğini de kontrol etmelisin. Bunu yaparken şampuan kutusunun üzerinde bulunan içindekiler kısmını ve formülü gözden geçirebilirsin.

pH değerine de bakmalısın

şampuan, sağlık, seçim, doğal, organik, erkek

Şampuan seçerken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri de pH değeridir. pH, bir sıvının temel olarak asitli mi, alkali mi olduğunu ölçmek için kullanılan evrensel bir değerdir. Şampuanlardaki pH değerinin saç derisine yakın oranda olması, saçı da o kadar iyi temizleyeceği anlamına gelir. Bu nedenle genel olarak pH değeri 5.5 ölçüsünde olan şampuanlar, saç ve saç derisine en yakın derecede olduklarından daha fazla tercih edilmektedir. Sen de şampuan seçerken pH değerine dikkat etmeli ve satın alma işlemini buna göre yapmalısın.

Bazı maddelere dikkat etmelisin

şampuan, sağlık, seçim, doğal, organik

Şampuanların yapımında kullanılan çok sayıda kimyasal madde var. Bunların bazıları vücudumuza ve saçımıza zarar verirken bazıları da zararsız olabiliyor. Ancak bazı kimyasal maddeler var ki bunların vücuda temas etmemesi gerekiyor. Örneğin şampuanlarda ve bazı kozmetik maddelerde sıkça kullanılan Sodyum Lauril Sülfat, fazla köpürmeye yarayan Kokoamid ya da saçın daha parlak görünmesini sağlayan bazı kimyasal içeriklere bu ürünlerde bolca rastlanabiliyor. Bunun için şampuan seçimi yaparken bu türdeki maddelerin hiç olmamasına ve şampuanda kullanılmamasına dikkat etmelisin.

Saç bakımında kullanılan en temel ürünlerden biri olan şampuanlar, bir yandan saç temizliği için çok faydalı olurken bir yandan da sağlığımızı tehdit de edebiliyor. İçerdikleri maddeler nedeniyle zaman zaman saç dökülmeleri, saç derisinin kuruması, saç tellerinin zayıflaması gibi istenmeyen durumlara neden olan şampuanları seçerken çok dikkat etmek gerekiyor. Sen de seçimlerini yaparken uzmanların önerilerini dikkate almalı ve kendine uygun şampuanlar kullanmalısın. Sağlığınla ilgili konularda özenli hareket etmelisin. Sağlığınla ilgili hastaneye gitme ihtiyacı duyacağın zamanlarda ise Cigna’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. SGK katkı payı hariç ek bir ücret ödemeden anlaşmalı özel hastaneler ve diğer özel sağlık kurumlarında muayene ve tedavi hizmeti almanı sağlayacak bu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile check-up, online diyetisyen, online doktor gibi birçok ek sağlık hizmetinden de ücretsiz yararlanabilirsin.  Üstelik %10 hoş geldin indirimiyle!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.