Saç Dökülme Sorununun Önüne Nasıl Geçilir?

Buradasınız

Hareket Et 14 Temmuz 2020

Saç dökülme sorunu, kişiler ve toplumlar arasında farklılık gösterebileceği gibi genetik özellikler ve beslenme şekilleri de etkili olabilmektedir. Psikolojik sebepler, mevsimsel geçişler gibi çeşitli sebeplerden meydana gelen saç dökülmesinin önüne nasıl geçilir? Sizler için derledik…

Stresi hayatınızdan uzak tutun

Stresli olmak, düzensiz ve sağlıksız beslenmeye, uyku sorunlarına sebep olabilir. Beslenmede düzensizlik ve uyku sorunları da saç dökülmesine yol açacaktır. Dolayısıyla saç dökülmesini önlemek için stresten ve sıkıntıdan uzak durmaya çalışmalısınız.

Şampuan kullanımına dikkat edin

Saç tipinize uymayan bir şampuan kullanmak, saçları yorar, kepeklenmeye yol açar ve saç dökülmesine sebep olur. Saç dökülmesinin önüne geçmek için  saç tipinizi tanımanız ve ona uygun şampuan kullanmanız gerekmektedir. Uygun şampuan kullanırken de saçlarınızı sık ya da seyrek yıkamaktan da kaçının.

Fön makinesinden uzak durun

Eğer saçlarınız dökülüyorsa fön makinesi kullanmamalı ve fön makinesinden uzak durmalısınız. Aksi takdirde saçlarınızdaki nem oranını kurutarak saç dökülmesini daha da artıracaksınız. Mümkün olduğunca saçlarınızı doğal olarak kurumaya bırakmalısınız. Fön makinesi kullanmaya devam edecekseniz bile saçınızı sıcak ayar değil ılık ayarda kurutmalısınız.

Saça gerekli vitamin desteğini sağlayın

Saç dökülmesi birçok sebepten kaynaklandığı gibi sebeplerden bir tanesi de saçınızın vitaminsiz kalmasıdır. Bu nedenle saça da vücut gibi gereken vitaminleri vermeniz gerekmektedir. Saçın en ihtiyacı olan vitaminler çinko, demir, C vitamini, A vitamini ve kalsiyumdur. Bu vitaminleri portakal, muz, elma, ananas gibi meyvelerden alabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.