Rutin Olarak Yaptığınız Ancak Cildinize Zararlı Olan 5 Alışkanlık

Buradasınız

Hareket Et 04 Aralık 2019

Cilt bakımı dendiğinde birçoğumuzun aklına temizleyiciler, nemlendiriciler ve maskeler geliyor. Ancak doğru bir cilt bakımı, yalnızca bu ürünleri kullanmakla sınırlı değil! Sağlıklı bir cilde sahip olmak için sağlıklı beslenmek ve cildinize zarar veren alışkanlıklarınızı bırakmanız şart. Rutin olarak yaptığımız ancak cildimize zarar veren alışkanlıkları sizler için yazdık.

 

İşte sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız bir an önce bırakmanız gereken 5 alışkanlık...

 

1. Temizleme mendili kullanmak

Makyaj temizleme mendilleri, yoğun geçen bir günün ardından hızlı bir şekilde makyajınızı çıkarmak için harika olsa da erken yaşlanmayı ve cilt enfeksiyonlarını tetikleyebilir. Yüzünüzdeki yağın ve kirin tüm cildinize yayılmasına neden olan temizleme mendilleri, uzun süreli kullanımda cilt lekelerine de neden olabiliyor. Temizleme mendillerini kullanırken özellikle hassas göz çevrenizde kullanmaktan kaçınmanız gerektiğini hatırlatalım.

 

2. Pipet kullanmak

Pipet kullanmak, doğaya zarar verdiği gibi cildinize de zarar veriyor! Pipetle bir şey içtiğinizde ağız çevrenizdeki çizgilerin gelişimi hızlanır, dolayısıyla cildiniz çok daha hızlı yaşlanır. Ünlü estetisyen Renée Rouleau “Pipet kullanırken yaptığımız ağız hareketleri, cildimizdeki kolajen ve elastiklik seviyesini etkiler; bu durum da erken yaşlanmaya ve kırışıklıklara neden olur.” diyor.

 

3. Saç spreyi kullanmak

Saç spreylerinin içerisinde bol miktarda zararlı kimyasal bulunur. Bu kimyasallar cildinizle temas ettiğinde gözeneklerinizi tıkayabilir; dolayısıyla sivilce, akne ve siyah nokta oluşumuna neden olabilir. Eğer saç spreyi kullanmak istiyorsanız uygulama esnasında cildinizi korumaya özen göstermelisiniz!

 

4. Parfüm kullanmak

Aşırı miktarda parfüm kullanmak, cildinizin pH seviyesini değiştirebilir; bu durum da erken yaşlanmaya ve kırışıklıklara neden olabilir. Eğer cildinizin parlaklığını ve canlılığını korumasını istiyorsanız parfüm kullanırken dikkatli olmalı, imitasyon parfümlerden kaçınmalı ve yüz bölgenizi parfümden korumalısınız. Ek olarak parfüm ya da vücut spreyi kullanıyorsanız düzenli olarak cildinizi keseleyerek gözeneklerinizin tıkanmasını engelleyebilirsiniz.

 

5. Klimalı ortamlarda bulunmak

Yaz kış fark etmeksizin klimalı ortamlarda bulunmak, cildinizin nemini kaybetmesine dolayısıyla solgun bir görünüme neden olur. Özellikle bakımı yapılmayan klimalar, yaydığı bakteri ve mikroplardan dolayı cildinize zarar verebilir hatta tahrişe neden olabilir. Eğer cildinizi ani hava değişimlerinden ve bu durumun zararlı etkilerinden korumak istiyorsanız klimalı ortamlardan uzak durmanız gerektiğini hatırlatalım!

 

Kaynak:

https://www.mynet.com/kozmetik-urunden-islak-mendile-iste-cilde-zarar-veren-10-gunluk-aliskanlik-1245942-mykadin

https://www.cnnturk.com/saglik/cildin-dusmani-olan-6-aliskanlik?page=1

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.