Neden Şarjlı Diş Fırçaları Kullanmalısın?

Buradasınız

Hareket Et 03 Ocak 2023

diş, ağız, sağlık, fırçalama, diş sağlığı, diş fırçası, elektrikli, şarjlı

Diş hekimlerinin hemfikir kaldıkları en önemli konulardan biri günde 2 kez dişlerin fırçalanması gerektiği. Ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli olan bu konunun dışında dikkati çektikleri bir diğer nokta ise doğru diş fırçası kullanımı. Diş ve diş eti sağlığı için doğru diş fırçasını kullanmanın, bunu da dişlere zarar vermeyecek şekilde yapmanın önemi büyük. Uzmanlar son dönemde gittikçe popülerleşen şarjlı diş fırçalarının ise diş sağlığı üzerinde ciddi pozitif etkileri bulunduğunu düşünüyorlar. Peki neden şarjlı diş fırçalarını tercih etmelisin? İşte şarjlı diş fırçaları hakkında merak ettiklerini bu yazımızda bulabilirsin.

Diş fırçası seçimi çok önemli

diş, ağız, sağlık, fırçalama, diş sağlığı, diş fırçası, elektrikli, şarjlı

Diş ve ağız sağlığı, tüm vücudumuzun doğru şekilde çalışması ve genel sağlığımız üzerinde çok büyük önem arz eden bir durum. Dişleri günde iki kez fırçalamak ve temizlemek, birçok açıdan günlük rutinlerimizden biri haline getirmemiz zorunlu. Bunu yaparken de ağız sağlığımızı korumak, diş ve diş etlerine zarar vermeyecek doğru diş fırçasını seçmemiz gerekiyor. Bu noktada en doğru yönlendirmeyi ve bilgilendirmeyi diş doktorun yapacaktır. Burada kullanacağın diş fırçasının özelliklerini ve bununla yapacağın doğru fırçalama tekniklerini de öğrenmen önemli. Sağlıklı diş etlerine sahip olman durumunda orta sertlikte kıllara sahip fırçalar senin için uygunken daha hassasiyet sahibi kişilerde yumuşak kıllı diş fırçaları öneriliyor. Bu noktada ise eski tip diş fırçaları ile şarjlı diş fırçaları arasında bir seçime yapman gerekiyor.

Manuel diş fırçaları yerine şarjlı ve elektrikli olanları seçebilirsin

diş, ağız, sağlık, fırçalama, diş sağlığı, diş fırçası, elektrikli, şarjlı

Günümüzde her alanda değişen ve gelişen teknoloji, diş fırçalarında da kendisini göstermeye devam ediyor. Farklı şekillerde ve özelliklerde eski tip, manuel diş fırçaları reyonlardaki yerini korurken, buna alternatif olarak şarjlı diş fırçaları da daha fazla tercih edilmeyi sürdürüyor. Sahip oldukları titreşim özellikleri ve dönen hareketleri ile şarjlı diş fırçalarının ağız içerisindeki plakları daha iyi temizlediği ve dişlerin üzerindeki yemek artıklarını çok daha iyi yok ettiği biliniyor. Bu noktada dikkat etmen gereken en önemli konulardan biri de şarjlı diş fırçasının sahip olduğu başlığın özellikleri. Burada da yine kendi ağız yapına, diş ve diş etlerinin durumuna göre karar vermen ve kendine uygun olan başlığı seçmen gerekiyor.

Diş eti iltihaplarını engelliyor

diş, ağız, sağlık, fırçalama, diş sağlığı, diş fırçası, elektrikli, şarjlı

Yapılan birçok farklı araştırma, şarjlı diş fırçalarının manuel fırçalara oranla plakları ve diş eti iltihaplarını çok daha hızlı yok ettiğini gösteriyor. 3-4 aylık düzenli bir kullanım sonrasında diş eti plaklarında yüzde 21-22, diş eti iltihaplarında ise yüzde 10-11 arasında daha fazla azalma olduğu görülüyor. Bu cihazların üzerinde bulunan dijital ekranlarda ağzın hangi bölgesindeki dişlere, ne kadar süre fırçalama yapılacağı gösteriliyor. Bu şekilde işi şansa bırakmadan o bölgedeki plakların daha iyi temizlenmesinin yolu açılıyor. Yine bu diş fırçalarının bir diğer önemli özelliği değiştirme zamanı geldiğinde tüm fırçayı atmak yerine sadece başlığının değiştirilmesinin yeterli olması.  

Farklı modları da deneyebilirsin

diş, ağız, sağlık, fırçalama, diş sağlığı, diş fırçası, elektrikli, şarjlı

Şarjlı diş fırçalarının sunduğu diğer avantajlardan biri de birçok farklı temizleme moduna sahip olmalarıdır. Bu cihazlarda otomatik olarak bulunan ve hangi süre ile yapılması gerektiğini de seçebileceğin günlük temizlik, beyazlatıcı, hassas, diş eti bakımı, derin temizlik, masaj ve dil temizliği gibi modları ve temizleme seçeneklerini kullanabilirsin. Üzerlerinde bulunan basınç sensörleri ile normalden daha fazla ve diş etine zarar verecek şekilde bir baskı yaptığında cihaz seni uyarıyor. Bu diş fırçalarının kılları dakikada 30.000 kez hareket etme özelliğine sahiptir. Manuel diş fırçaları ile bunu yakalamak imkansızdır.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.