Minimalist Cilt Bakım Rutini Nedir? Nasıl Uygulanır?

Buradasınız

Hareket Et 10 Mart 2020

 

Gelişen kozmetik sektörüyle birlikte her geçen gün birbirinden farklı cilt bakım ürünleriyle tanışıyoruz. Her ihtiyaca ayrı cevap veren bu ürünler, çok adımlı bir cilt bakım rutininin de giderek yaygınlaşmasına neden oluyor. Peki cilt bakım rutininde çok çeşitli ürün kullanımı şart mı? Bunun yerine her geçen gün daha popüler hale gelen minimalist cilt bakım rutini ile ilgili tüm soruların cevabını sizler için derledik...

 

Minimalist cilt bakımı nedir?

Minimalist cilt bakımı, cilt bakım rutininin en temel adımlarına odaklanır. Temizleme, nemlendirme ve koruma üzerine yoğunlaşan bu cilt bakım trendi, gereksiz ürün kullanımını eleştirirken yeterli ve etkili ürün kullanımını destekler. Günümüz tüketim çılgınlığa bir tepki olarak doğan minimalist cilt bakımı, her geçen gün daha popüler hale gelmekte ve birçok blogger tarafından uygulanmaktadır. İşte minimalist bir cilt bakım rutini için yapılması gerekenler…

 

1. Çok amaçlı cilt bakım ürünlerini tercih edin

Günümüzde çok adımlı bakım rutinleri oldukça popüler. Dolayısıyla birçok insan, tek bir amaca hizmet eden ürünler tercih ederek cilt bakım rutinini çeşitlendirmeye çalışıyor. Oysa minimalist bir cilt bakımı, birden fazla amaca hizmet eden ürünlerin kullanımını destekliyor. Örneğin makyaj çıkarma ve yüz temizleme özelliği bir arada olan ürünler kullanabilir, bu sayede yüzünüzü tek seferde yıkayabilirsiniz. Bunun gibi ufak detaylar, uzun vadede cildinizin daha az yorulmasını sağlayacaktır.

 

2. Aynı anda birden fazla ürün kullanmaktan kaçının

Kimi zaman cilt bakım rutinlerine kendimizi öyle kaptırırız ki cildimizin gerçek ihtiyaçlarını unuturuz. En az 5-6 farklı ürünün kullanıldığı çok adımlı bir rutinle, cildinizin gerçek ihtiyaçlarını anlamak zor olabilir. Bakım ürünlerinizin sayısını azaltarak cildinize neyin iyi geldiğini ya da gelmediğini çok daha kolay görebilirsiniz. Bu sayede minimal bir cilt bakım rutini benimseyebilir, cildinizin gerçek ihtiyaçlarını anlayabilirsiniz.

 

3. Doğru dengeyi bulun

Minimalist bir cilt bakımı demek, cildiniz için doğru dengeyi ve ürünleri bulmak demek. Eğer cildinizi nemlendirmek için 2 ya da 3 farklı ürüne ihtiyaç duyuyorsanız bu durumda o ürünler sizin için doğru tercih olmayabilir. Cildinizin ihtiyaçlarını anlayın ve doğru ürünleri kullanarak dengeyi bulun. Sırf cildinizin daha iyi nemlendiğine inandığınız için fazladan ürün kullanmaya son verin!

 

4. Anahtar adımlara saygı duyun!

Minimalist bir cilt bakımının en önemli kuralı: Anahtar adımlara saygı duymak! Çok adımlı cilt bakım rutinleri hayatımıza girmeden önce üç temel adımla cilt bakımı yaptığımız günleri hatırlayın, yani temizleme, tonik uygulama ve nemlendirme. Bu üç adıma saygı duyduğunuz sürece ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz. Gerekmedikçe dördüncü ya da beşinci adımı eklememeye özen gösterin.

 

Kaynak:

https://www.mynaturalselection.com/2019/05/11/minimalist-cilt-bakim-rutini/

https://www.uplifers.com/cildimiz-uzerinde-cok-mu-urun-kullaniyoruz-minimalist-cilt-bakim-rutini/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.