Maske Kullanırken Cildini Nasıl Koruyacaksın?

Buradasınız

Hareket Et 27 Nisan 2021

maske, cilt, koruma, erkek

Derimiz vücudumuzun en hassas ve dış etkenlere en açık parçasıdır. Pandemi süreciyle beraber hayatımıza giren maskeler cildimizde bazı sorunlara neden olabilmektedir. Akne, kızarıklık ve tahrişler sıkça yaşanan bu sorunların başında gelmektedir. Sağlığın için taktığın maskelerden cildini nasıl koruyabilirsin, haydi birlikte bakalım.

Akneler en sık karşılaşılan sorun

maske, cilt, koruma, kadın

Gün içinde işe giderken, dışarı çıkarken her an maskemizi takıyoruz. Artık maskelerimiz yanımızdan ayırmadığımız bir aksesuar durumunda. Ancak maske kullanımı bazılarımız için akne sorununu da beraberinde getiriyor. Peki, aknelerin oluşmasının önüne geçmek için neler yapmalıyız? Maskeyle kapattığımız alan sıcak havanın etkisiyle terlemeye sebebiyet verdiğinden cildin yağlanmasına ve akne oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Oluşan bu durumu ortadan kaldırmak için terlendiğinde maske mutlaka yenisiyle değiştirilmelidir. Ayrıca eve gelindiğinde ellerinin yanı sıra yüz de en iyi şekilde yıkanmalıdır.

Gül hastalığına dikkat

maske, cilt, koruma, çocuk

Halk arasında bilinen adıyla gül hastalığı ya da rozasea sıcaklıkla beraber ortaya çıkan bir rahatsızlık. Yüzde kızarıklıklar ve damarlanmalar sebebiyete neden olan gül hastalığından korunmak için sıcak saatlerde dışarı çıkılmamalıdır. Serin yerleri tercih edilmeli ve maske takılacak ortamlardan gerekmedikçe uzak durulmalıdır. Ayrıca cildin hava almasını sağlayacağından %100 pamuklu maskeler tercih edilmelidir.

Cildi nemlendirmek

maske, cilt, koruma, erkek, doktor

Pandemi süreciyle beraber cilde verilmesi gereken önem ihmal edilen konular arasında yer almaktadır. Özellikle de kuru ciltler için sürekli kapalı durması gereken ağız ve burun çevresi bir süre sonra soruna dönüşebilmektedir. Bu sorunun önüne geçmek için maske takmadan bir saat önce krem vasıtasıyla deri nemlendirilmelidir. Bir saat sonra takılan maske gözeneklerin tıkanmamasını sağlayacaktır.

Makyaj ve maske birlikteliğine çözüm

maske, cilt, koruma, kadın

Pandemi döneminde en çok zorlanan kesimlerin başında makyaj yapmak zorunda olan kadınlar geliyor. Çünkü gün içinde maske takma zorunluluğu dolayısıyla makyaj yapılan cildin hava alışı kısmen kapanmaktadır. Bu durum ise akne oluşumu hızlandırmakta ve gözeneklerin kapanmasına neden olmaktadır. Eğer makyajsız dışarıya çıkamam diyorsan, şu dönemlerde daha hafif bir makyaj yapman cilt sağlığını koruyacaktır.

Alerji

maske, cilt, koruma, kadın, alerji

Alerjik bir bünyesi olan insanlarda maske kullanımı kızarıklar ve pullanmalara neden olabilmektedir. Bu durumdan korunmak için maskenin altına pamuklu bir bez koyulası ve maskenin bu şekilde kullanımı önerilmektedir. Bu şekilde maske kullanımında, maske yüzle temas etmeyeceğinden alerji riski minimuma düşmektedir.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.