Kozmetik ve Bakım Ürünleri Alırken Bilmeniz Gerekenler

Buradasınız

Hareket Et 12 Eylül 2020

Kozmetik ürünler, özellikle kadınlar tarafından günlük yaşamda çok sık kullanılan ve tercih edilen ürünler. Farklı amaçlarla kullanılan bu ürünlerden bazıları, üretim ve içerik koşullarına bağlı olarak zaman zaman sağlık konusunda istenmeyen durumlar yaratabiliyor. Bu yüzden kozmetik ürünleri tercih ederken çok bilinçli hareket etmek ve ürün konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bu yazımızda kozmetik ve bakım ürünlerini satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bulacaksınız.

Raf ömürlerini kontrol edin

Raf ömrünü geçirmiş kozmetik ürünlerin kanserojen etkisi yaratma riski yüksektir. Aynı zamanda bu ürünlerin alerjik etkileri de son derece fazladır. Ürünleri satın alırken kokusunu ve yapısını kontrol edin. Raf ömrü geçmiş ürünler kötü kokular salabilir, kıvamı ve rengi de değişik olabilir. Ürünleri satın alırken raf ömrünün bitip bitmediğini kontrol etmeniz son derece önemlidir.

Organik kozmetik ürünleri seçmeye özen gösterin

Hem kendi cildinizin sağlığı hem de çevre temizliği için organik kozmetik ürünleri almaya özen göstermelisiniz. Ürün sertifikasına sahip bitkisel ürünler ile bakımınızı yaparken, organik ürünler ile cilt sağlığınıza da özen göstermiş olursunuz. İçerisinde fazla ham madde bulunan ürünler yerine daha az sentetik madde bulunduran ürünleri tercih etmenizde fayda var.

Cilt türünüzü öğrenmelisiniz

Cilt bakım ürünlerinin etkisini en iyi şekilde göstermesini istiyorsanız cilt tipinizi bilmeniz gerekir. Kendi cilt tipinize göre cilt bakım ya da kozmetik ürünü satın almanız sağlıklı ve güzel bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Size ve yüz tipinize uygun olmayan ürünleri tercih etmeniz ise cildinizin tahriş olmasına neden olabilir.

Kullandığınız ürünlerde devamlı değişikliğe gitmeyin

Cildinize iyi gelen, kendinizi güvende hissettiğiniz ürünlerinizi çok sık değiştirmeyin. Daha önce denediğiniz, alerjik reaksiyonlar görmediğiniz, yan etkileri olmadığını gördüğünüz ürünleri değiştirerek riske girmemelisiniz. Size iyi geldiğini düşündüğünüz ürünleri değiştirirseniz cildiniz yeni ürünlere adapte olamayabilir ve kötü sonuçlar elde edebilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.