Ana içeriğe atla

Kişisel Bakım

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kış Aylarında Saç Bakımında Dikkat Etmeniz Gerekenler
Kış Aylarında Saç Bakımında Dikkat Etmeniz Gerekenler

iyihisset.com

12 Kas 2018

Artan hava kirliliği, ani hava değişikliklikleri, soğuk ve kuru ortamlar saçları olumsuz etkilerken dökülmelerini de arttırıyor. Değişen mevsimlere uyum sağlamak adına saçınızın yapısını tanımalı ve ona göre saç bakımınızı da farklılaştırmalısınız. Kış mevsiminde saç bakımı, diğer mevsimlere nazaran biraz daha kolay yapılabilir ancak yine de hassasiyet ister. Hemen hemen herkesin ortak sorusu ise “kış mevsiminde saç bakımı nasıl olmalı”dır. Bu sorunun cevabını ve dikkat etmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Ilık su ile duş alın

Kış mevsiminde saç bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken ilk nokta doğru sıcaklıktaki su seçimidir. Saç dipleri ve saç üzerinde yer alan asit ve koruyucu lipit tabakayı erittiği için saçınızı çok sıcak suyla yıkamayın. Nem eksikliği sorunu ile mücadele edenler ise saçlarına bal maskesi yaparak rahatlıkla ihtiyaçları olan nemi karşılayabilirler. Nemi saçlarda hapseden ve saçın parlaklığını geri kazanmasına yardımcı olan bal, kış saç bakım önerileri içerisinde en sık tercih edilendir.

Deri hastalıklarında doktor kontrolüne başvurun

Soğuk havaların artık iyice hakim olduğu bu mevsimde, normal dengeyi yakalamak biraz zaman alabilir ve bu zamanda da önemli hatalar yapabilirsiniz. Özellikle de sedef, egzama gibi özel bir hastalığınız varsa ve bununla birlikte dökülme gibi problemler yaşıyorsanız mutlaka uzman görüşleri almaya özen göstermelisiniz. Kış aylarında saç bakımı nasıl olmalı sorusunu bir uzmana yönelterek saç bakımınızı rahatlıkla ve en sağlıklı haliyle yapabilirsiniz.

Saçınızı her gün yıkamayın

Diğer mevsimler de dahil olmak üzere kış mevsiminde de saç yıkama sıklığınız, saç sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Kış mevsiminde saç bakımı nasıl olmalı sorusunda bakım önerilerinin yanı sıra alışkanlıklarınıza da dikkat etmelisiniz. Saçınızı sık yıkamanız, saçınızın kurumasına ve kırılarak yıpranmasına sebebiyet verir. İdeal olanı ise saçlarınızı 2-3 gün aralıklarla yıkamanızdır.

Saç derinize uygun ürünleri tercih edin

Kış saç bakım önerileri içerisinde en sık gözden kaçırılan nokta şampuan seçimidir. Sırf kokusunu beğeniyorsunuz diye o şampuanla saçınızı yıkamayın. Saç deri tipinize uygun şampuanı seçin ve uygulamasını sağlayın. Bir diğer önemli nokta ise sabun kullanımıdır. Alkali içerdiği ve cildi kurutarak mantar ve bakteri oluşumuna sebep olduğu için sabun ile saçlarınızı yıkamayın.

Saçınız hava alsın

Saçınızı sürekli havasız bırakmak ve sıkı/gergin toklarla toplamak saçlarınızda dökülmelere sebep olabilir .Etkiler mi diye tereddütte kalmayın; kış mevsiminde saç bakımı nasıl olmalı diye düşünüyorsanız temizlik sonrası saçınıza uyguladığınız işlemlere de fazlasıyla dikkat etmelisiniz. Bu yüzden daha yumuşak ürünleri tercih etmeli ve doğru hamleleri uygulamaya özen göstermelisiniz.

Vitamin eksiklerine tedavi uygulayın

Vitamin eksiklikleri saç üzerinde farklı etkiler doğurabilir. A vitamini eksikliği saçları kırılganlaştırıp kepek oluşumunu arttırırken, B1 veya B6 vitaminlerinin eksikliği ise saç dökülmesine sebebiyet verir. Kış mevsiminde saç bakımı hassasiyet gerektirir fakat vitamin dengenizi kontrol ettirmeniz genel sağlığınız açısından da büyük önem arz eder.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.