Ana içeriğe atla

Kişisel Bakım

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kırışıklık Karşıtı Tonik Nasıl Hazırlanır?
Kırışıklık Karşıtı Tonik Nasıl Hazırlanır?

iyihisset.com

03 Mar 2022

tonik, cilt, bakım, kişisel bakım, kadın

Cilt toniği cilde ihtiyacı olan nemi veren, cildimizi temizleyen, ferahlatan uygulamalardan biri. Cilt bakımının da temel öğelerinden olan cilt tonikleri, genelde cilt temizlendikten sonra uygulanır ve üzerine de krem sürülür. Hazır olarak satın alabileceğin cilt toniğini sen de çok basit uygulamalar ile evde kendin de yapabilirsin. İşte yaşlanma karşıtı cilt bakım toniği tarifi.

Cilt bakım toniği ne işe yarar?

tonik, cilt, bakım, kişisel bakım, kadın, pamuk

Tonikler, genelde cilt temizlendikten sonra yüze ya da cilde uygulanan ve temizleyici özelliği bulunan losyonlardır. İçerisinde bulunan antiseptikler sayesinde gün boyunca farklı şekillerde kirlenen, yağlanan ve yıpranan cildin temizlenmesini sağlarlar. Dezenfekte amacıyla kullanılan bu tonikler, kuru ciltlerin nemlendirilmesi için de oldukça faydalıdır. Cildin pH dengesinin sağlanması ve neminin korumasını da sağlar. Cildi tazeleyerek sıkılaştırır. Ek olarak cildin üzerindeki fazla yağın alınmasını da sağladığından, akne ve sivilce oluşumunu engeller. Aynı zamanda yaşlanma karşıtı özellikleri de bulunan tonikler farklı cilt tiplerine göre farklı içeriklerle de formülize edilebilmektedir.

Cilt bakım tonikleri nasıl kullanılır?

tonik, cilt, bakım, kişisel bakım, kadın

Cilt bakım tonikleri genellikle sabah uyandıktan sonra ya da akşam yatmadan önce uygulanır. Cildin ışıl ışıl ve taze görünmesini de sağlayan bu tonikler, cildin temizlenmesinin ardından bir pamuk ile birlikte sürülür. Önce tonikle ıslatılan pamuk, dairesel hareketlerle cilde uygulanır. Bu işlem uygulanırken eğer pamuklar çok kirlenirse değiştirilerek yenisinin alınması gerekir. Tonik uygulandıktan sonra etkinin artırılması için nemlendirici ya da farklı içeriklerdeki serumlar da kullanılabilir.

Cilt bakım toniği tarifi
tonik, cilt, bakım, kişisel bakım, kadın, losyon

Evde kendi cilt bakım toniğini kendin de hazırlayabilir ve kullanacağın malzemelerle daha sağlıklı ve kimyasalsız bir bakım ürünü hazırlayabilirsin. Bunun için ihtiyaç duyacağın malzemeler şunlar;

- Çeyrek su bardağı demlenmiş yeşil çay
- 1 yemek kaşığı nar suyu
- 1 yemek kaşığı su

Hazırlanışı ve Uygulanışı
tonik, cilt, bakım, kişisel bakım, kadın

Önce nar suyunu suda seyreltmen gerekiyor. Seyrelttikten sonra soğuk yeşil çay ile nar suyunu karıştıracaksın ardından bu karışımı buzdolabında muhafaza edeceksin. En geç iki hafta içinde de tüketilmesi gereken bu doğal tonik suyunu bir pamuk yardımıyla uygulayabilirsin.

Unutma, herkesin farklı cilt hassasiyetleri olabilir. Cildin için en iyisini, cilt uzmanına danışarak öğrenebilirsin.

Kaynak: pepapp

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.