Kekik Yağı ile Cilt Bakımı Yapmanın Yolları

Buradasınız

Hareket Et 05 Kasım 2022

cilt bakımı, bakım, yağ, kekik

Kekik, genellikle yemeklerde tat ve koku vermesi için kullanılan, zaman zaman çay olarak da tüketilen bir bitki. Nane familyasından gelen ve özellikle tadıyla çok sık tercih edilen kekiğin en etkili kullanım alanlarından biri de cilt bakımı. Oldukça şifalı bir bitki olan ve özellikle yağı ile cilt bakımında tercih edilen kekik, birçok farklı sağlık sorununda da iyi bir yardımcı olarak öne çıkıyor. Bağışıklık sisteminden solunum yollarına kadar çok farklı alanlarda pozitif etkileri olan kekiği cilt bakımında nasıl kullanabileceğini bu yazımızda bulabilirsin.

Kekik yağının faydaları nelerdir?

cilt bakımı, bakım, yağ, kekik

Aktarlardan çok rahatlıkla temin edebileceğin kekik yağı, birçok farklı cilt ve sağlık sorunu için önemli olumlu etkiler yaratıyor. İltihaplı cilt yaralarının iyileşmesine yardımcı olan kekik yağı, farklı ağrıların tedavisinde de tercih edilmektedir. İyi bir idrar sökücü olan kekik yağı aynı zamanda sakinleştirici etkileri ile de öne çıkar. Solunum yolu rahatsızlıklarında iyileşme süreçlerini hızlandırır. Antiviral özellikleri de bulunduğundan farklı mantar hastalıklarında da kullanılır. Aynı şekilde cilt bakımı ve güzellik uzmanları tarafından da sıkça kullanılmaktadır. Cildin daha parlak bir görünüme kavuşmasını sağlarken hücrelerin kendisini yenilemesi sürecinde de etkili bir destekleyici olur. Cildin erken kırışmasının önüne geçer ve sivilce, akne gibi sorunlara karşı da etkilidir.

Kekik yağı cilt sağlığı için de birebir

cilt bakımı, bakım, yağ, kekiki

Mantar, cilt lekeleri, sivilce sonrası izler gibi birçok farklı cilt sorunu için sıkça tercih edilen kekik yağı, cilt bakımında da tercih edilen bir bitkidir. Cilt hastalıklarının dışında özellikle yüz çevresindeki aknelerin ve sivilcelerin iyileşmesi, yok olması ve ardından da kalan izlerin iyileşmesi için kullanılır. Yine cildin üzerinde farklı nedenlere bağlı olarak meydanda gelen lekelerin iyileşmesi süreçlerin de de kekik yağı oldukça etkili ve iyi bir yardımcı olarak öne çıkmaktadır. Antioksidan özellikleri de bulunduğundan hücrelerin kendilerini yenileme süreçlerinde de etkilidir. Yine kuru cildin nemlendirilmesi ve canlandırılması için de kekik yağı kullanılabilir. Kafa derisindeki kepek ve buna bağlı olarak meydana gelen kaşıntılara karşı da kullanılabilir. Yine saç köklerini kuvvetlendirerek saç bakımı ve sağlığında da tercih edilebilir.

Cilt bakımı için kekik yağını nasıl kullanmalısın?

cilt bakımı, bakım, yağ, kekik

Antioksidan özellikleri ile öne çıkan kekik, aynı zamanda farklı vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengindir. İçerisinde A, C, E ve K vitaminleri bolca bulunan kekik, ayrıca B6 vitamini de içermektedir. Yine kekik, demir, kalsiyum, magnezyum ve potasyum açısından da oldukça zengindir. Kekiği yağ olarak ve doğrudan kaynatıp suyunu da kullanarak cilt bakımında tercih edebilirsin. Ancak uzmanlar özellikle kekik yağının doğrudan cilde uygulanmasını pek doğru bulmuyorlar. Kuvvetli ve zaman zamanda yakıcı özellikleri olduğu için hassas ciltler üzerinde tahrip edici bir etki yaratabiliyor. Kekiği yine cilt bakımında kullandığın farklı yağlar ya da kremlerle birlikte aynı anda uygulaman gerekiyor. Bundan da önemlisi cilt üzerinde oluşabilecek yan etkilere karşı mutlaka bir doktor tavsiyesi ve kontrolü ile kekik yağını kullanmalısın. Kekik yağının en etkili kullanımlardan biri gece yatmadan önce biraz pamukla birlikte cildine doğrudan uygulamandır. Öncelikle uygulama yapacağın yeri temizlemen gerekiyor. Kekik yağı, bu şekilde bir tonik görevi görerek cildin derinlemesine temizlenmesine destek oluyor. Yine kekik yağının en etkili kullanım yöntemlerinden bir diğeri de buhar banyosu şeklinde oluyor. Kaynar suyun içerisine 2-3 damla kekik yağı damlatarak cildin üzerine buhar banyosu uygulayabilirsin. Kekik yağını susam ve badem gibi farklı yağlarla karıştırarak aromaterapi de yapman mümkün.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
16 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.