Ana içeriğe atla

Kişisel Bakım

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kantaron Yağının Mucizevi 8 Faydası
Kantaron Yağının Mucizevi 8 Faydası

iyihisset.com

28 May 2018

Doğanın mucizevi bitkileri ve sunduğu sayısız yararları arasında kantaron, son zamanlarda birçok faydasıyla gündemde. Kantaron dünyanın pek çok bölgesinde doğal olarak kırlarda, yol kenarlarında ve ormanlarda yetişmektedir. Dünya genelinde erişim imkanı oldukça fazla olan bu bitkinin yağı ise birçok soruna çare olmaktadır. Ruhun ve bedenin şifası kantaron yağının yararlarını sizler için derledik.

Kantaron yağı nedir?

Kantaron, kırlarda kendiliğinden yetişen bir bitki iken vücuda faydaları öğrenildikten sonra özel olarak yetiştirilmeye ve hayatlarımıza girmeye başlamış bir bitkidir. Halk tarafından da kolaylıkla tanınan bir bitki olması itibariyle oldukça sempati duyulan bir bitki olmuştur. Bitki özünden elde edilerek hazırlanan kantaron yağı faydaları ile de artık birçok sorunda akla ilk gelen bitki olmayı başarmıştır.

Ciltteki yaraları iyileştirir

Eski zamanlardan beri kullanılan kantaron yağı, oluşturulan doğal karışımlar ile cilde sayısız fayda sunuyor. Kantaron yağının yararları arasında en bilineni ise yara ve yanıklarda iyileştirici etki göstermesi. Kantaron yağı aynı zamanda yanık yerlerin kapanmasını sağlarken, iltihap oluşumuna da engel olmakta.

Sakinleştirici özelliği bulunur

İçerisinde bulunan çok sayıda farklı madde ile birçok olumsuz duruma karşı kullanılan kantaron, yağı ile sakinleştirici bir etkiye de sahip. Değişik kullanım şekilleriyle vücuda uygulanan kantaron yağı, gün içerisinde üzerimizde biriken stres için de oldukça faydalı.

Antibakteriyeldir

Kantaron yağı, antiviral ve antibakteriyel özellikleri sayesinde virüslerden ve bakterilerden kaynaklı birçok hastalıkla savaş halindedir. Virüs ve bakteriyel kaynaklı rahatsızlıkları iyileştirici etkisi ile vücudun bağışıklık sistemini de destekler.

Kanamaları durdurur

Kantaron yağının yararları birçok alanda şaşırtıcı etki yaratabilir. Bunlar arasında en ilginci ise açık yaralarda ve iç kanamalarda sonlandırıcı bir etkisi olmasıdır. Açık yaralara kantaron yağı sürmek ya da iç kanama yaşayan bireylerde bir tatlı kaşığı içirilen kantaron yağı durdurucu etkiye sahiptir. Bu alanda kantaron yağı ne işe yarar sorusuna bilinen bir diğer etkisi ise damar büzücü olması örnek gösterilebilir.

Romatizma ağrılarını dindirir

Günlük faaliyetlerin aksamasına sebep olan romatizmal ağrılara fiziksel egzersizler ile son verilebilir. Bu gibi çabalara ek olarak yıllardır içeriği sayesinde alternatif çare olarak kullanılan kantaron yağı faydaları ağrıyı dindirerek eklem dostudur diyebiliriz. Romatizmal ağrılar ile tüm eklem ve kas ağrılarına karşı kantaron yağı ile masaj yapmak, kısa süreli etkiler yaratabilir.

Mide ağrılarına son verir

Yeme içme alışkanlıkları ve aşırı derecede stres altında kalan bireylerin sıklıkla şikayetçi olduğu mide hastalıkları, kantaron yağı ile tedavi edilebilir. Bununla birlikte daha basit düzeyde yaşanan üşütmelerden kaynaklı oluşan mide ağrıları, günde 1 tatlı kaşığı kantaron yağı ile dindirilebilir. İşte kantaron yağı ne işe yarar sorusunun birçok yanıtından biri daha…

Hücre yenilenmesini hızlandırır

Kazalar sonucu oluşan derideki yaraların iyileşmesi, fiziksel koşullara bağlı olarak uzun sürebilir. Buna karşılık kantaron yağının yararları arasında gösterilen hücre yenileme özelliği sayesinde yaralar çok kısa sürede iyileşebilir ve cilt kendini yeniler.

Kan şekerini düşürür

Doğadan çıkıp mutfaklarımıza kadar gelen ve eşsiz etkisiyle fark yaratan kantaron yağının faydaları saymakla bitmez. Kantaron yağı faydalarından biri de kan şekerini düşürücü etkisidir. Düzenli olarak 1 çay kaşığı tüketilen kantaron yağı, kan şekerini düşürmeye ve diyabet hastalarının günlük yaşadığı sorunlara çare olmaya birebirdir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.