Kanser Korkusunu Yenmenin 6 Yolu

Buradasınız

Hareket Et 04 Nisan 2017

Erken teşhisin büyük önem taşıdığı kanser, dünya çapında her geçen gün yaygınlaşması ve pek çok tehlikeli türü olması nedeniyle herkesi korkutan hastalıkların başında geliyor. Sadece Türkiye’de her yıl ortalama 175 bin kişi kansere yakalanıyor. Tıp literatüründe karsinofobi olarak adlandırılan kanser korkusunu yenmek için size özel bazı tavsiyeler derledik. 

Kanser Korkusuyla Yüzleşin

kanser korkusuyla yüzleşin

Kanser korkusu dünya üzerinde 500’den fazla fobiden yalnızca biri. Dolayısıyla kanserden korkmanız utanılacak ya da alay edilecek bir durum değil. Korkunuzu kabul ederek onunla yüzleşebilir ve bu korkuyu yüksek sesle dile getirebilirsiniz. Böylece probleminizi paylaşarak sizinle aynı duyguları yaşayanlardan tavsiyeler alabilirsiniz. Bu da korkunuzla başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır.

Korkunun Sizi Ele Geçirmesine İzin Vermeyin

 

Kanser korkusu

 

Geçerli bir neden yokken kanser belirtileri aramak, güvenilmez kaynaklardan sürekli bilgilendirme yazıları okumak sizi paranoyaya sürükleyebilir. Bütün ilginizi bu konuya verdiğinizde en ufak sağlık sorununu bile kanser belirtisi olarak algılayabilirsiniz. Yaydığınız negatif enerji ve korku hali, çok daha önemli psikolojik sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Aklınızdaki soru işaretlerini gidermek istiyorsanız, düzenli aralıklarla kontrole gitmenizde fayda var.

 

Neden Korktuğunuz Üzerine Düşünün

 

kanser korkusunu yenme

 

Kanser korkusunun altında aslında başka nedenler de yatabilir. Bu yüzden korkunuzun üzerine düşünüp bunu tetikleyen etkenleri analiz etmeniz gerekiyor. Belki de iş ya da özel yaşamınızda ulaşmak istediğiniz bazı hedefler var ve bu hedeflere ulaşmak için yapmanız gerekenleri sürekli erteliyorsunuz. Haliyle bu durum sizi hasta olup hedeflerinizi gerçekleştirememekten korkar hale getiriyor. Hayattaki amaçlarınıza yoğunlaşmak ve bunları başarabileceğinize inanmak korkuyu yenmenize destek olabilir.

 

Kanser Olup İyileşen Kişilerle İletişime Geçin

 

Kanseri yenen kişiler

 

Bu zorlu süreci atlatanların tecrübeleri sizin için faydalı ve yol gösterici olacaktır. Böylece hem hastalığa hakim olursunuz hem de korkularınızın yerinde olup olmadığını anlarsınız. Bu yolla korkunuza olan bakış açınız değişebilir ve farklı noktalar keşfederek fobinizi yenebilirsiniz. Çünkü yaşanmış hikayeler okuyup öğrendiklerinizden çok daha etkileyicidir. Hayatın kuruntularla harcanmayacak kadar değerli olduğunu fark etmek de cabası...

 

Sağlıklı Bir Hayat Tarzını Benimseyin

 
sağlıklı hayat

 

Yaşadığımız her sorun aslında yediğimiz, içtiğimiz, yaptığımız ve hissettiğiniz şeylerle ilgili. Bu nedenle düzenli ve dengeli beslenerek, spor yaparak hatta pozitif düşünerek bütün engellerle baş edebileceğinizi unutmayın. Hastalıklar kadar korkuları da yenebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

 

Kansere Karşı Maddi Güvence Yaratın

 

kanser sigortası

 

Endişelerinizden biri de “Kansere yakalanırsam tedavi masraflarını nasıl karşılayacağım?” sorusu olabilir. Bu noktada imdadınıza yetişecek Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile kendinizi maddi güvenceye alabilir ve endişelerinizden kurtulabilirsiniz. QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne de ücretsiz üye olacağınız bu sigortayla spor merkezleri, sigara bırakma merkezleri, beslenme danışmanlığı gibi sağlıklı yaşamı destekleyen birçok hizmetten %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz. Ayrıntılar için tıklayın.

 

Profesyonel Destek Almaktan Çekinmeyin

 

kanser korkusu 2

 

 

Her şeyi yapmanıza rağmen kanser korkusunu yenemiyorsanız, bir uzmanla görüşmeniz ve farklı bir yol haritası izlemeniz gerekebilir. Bu şekilde korkuyla kontrollü şekilde başa çıkıp sorunu kökünden çözebilirsiniz.

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.