Japonların Bakım Sırrı: Pirinç

Buradasınız

Hareket Et 22 Şubat 2022

pirinç, güzellik, bakım, japonya, japon, kişisel

Japonlar tüm dünyada bembeyaz ve pürüzsüz ciltleri ve sağlıklı bedenleri ile tanınıyorlar. Düzenli ve doğal yaşama olan eğilimleri ve ciltleri için kullandıkları ürünleri seçerken daha organik olanları seçmeleri bunda en büyük paya sahip. Ancak en az bunun kadar önemli bir diğer unsur da Japonların mutfağında da büyük bir yere sahip olan pirinç. Japonlar, yemeklerinde kullandıkları pirinci, pirinç ununu ve pirinç suyunu, ciltlerine de uygulayarak güzellik rutinleri içerisine koyuyorlar. Pirincin cilt bakımı için faydaları ve kullanma yöntemlerini bu yazımızda bulabilirsin.

Yüzyıllardır pirinci kullanıyorlar

pirinç, güzellik, bakım, japonya, japon, kişisel

Japonlar pirinci çok uzun sürelerdir mutfaklarının ana besin maddesi olarak kullanıyorlar. Farklı türde hazırladıkları pirinçli yemekleri sıkça tüketmenin yanında topraklarında bolca çıkan bu besine farklı amaçlarla da günlük yaşamlarında yer veriyorlar. Japonların pirinci sıkça kullandıkları bu alanlardan biri de cilt bakımları. Özellikle Japon kadınlarının dünyada ün salmış olan pürüzsüz ve sağlıklı ciltlerini pirince borçlu oldukları bile konuşuluyor. Cilt bakımında doğallıktan yana olan Japon kadınları için pirinç en vazgeçilmez yöntemlerden biri. Pirincin özellikle pirinç suyunun cilt için faydaları çok fazla.

Pirinç cildi nasıl etkiliyor?

pirinç, güzellik, bakım, japonya, japon, kişisel

Uzak Doğu’da cilt bakımında kullanılan doğal besinlerin başında bulunan pirinç; cildi nemlendiriyor, yumuşatıyor ve gözenekleri sıkılaştırıyor. Cilt lekelerini ve güneşin cilt üzerinde yarattığı tahribatı da azaltan pirinç, aynı zamanda yaşlanma belirtilerini de geciktiriyor. Cilt tonunu eşitleyen ve cilde ışıltı ve parlaklık veren pirincin cilt bakımındaki belki de en önemli etkisi cildi beyazlatması. Japon kadınlarının pirinci cilt bakımında tercih etmelerinin en önemli sebebinin de bu olduğu düşünülüyor.

Evde pirinç suyu toniği nasıl hazırlanır?

pirinç, güzellik, bakım, japonya, japon, kişisel

Evde uygulayabileceğin basit birkaç yöntemle sen de pirinç özlü bir tonik hazırlayabilir ve bunu cilt bakımında rahatlıkla kullanabilirsin. Bunun için ihtiyaç duyacağın malzemeler sadece 1 su bardağı su ve bir avuç pirinç. Tonik için izlemen gereken yol ise daha basit. Suyun içine pirinci ekle ve bu şekilde 20 dakika beklet. Daha sonra bu suyu süz ve elde ettiğin suyu cilt toniği olarak kullan. Haftada bir defa uygulayabilirsin.

Pirinçli peeling maskesi tarifi

pirinç, güzellik, bakım, japonya, japon, kişisel

Bir diğer tarifimiz de pirinçli peeling maskesi. Yüzüne uygulayabileceğin bu maske ile daha sağlıklı, temiz, pürüzsüz ve ışıltılı bir cilde kavuşabilirsin. Bunun için ihtiyaç duyacağın malzemeler ise 1 yemek kaşığı pirinç unu, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 çay kaşığı limon suyu.

Bütün malzemeleri birlikte iyice karıştır. Sonra bu karışımı parmaklarınla ovarak uygula. Biraz bekledikten sonra bol su ile durula. Bu işlemi iki haftada bir tüm vücuduna yapabilirsin. Unutma, herkesin farklı cilt hassasiyetleri olabilir. Cildin için en iyisini, cilt uzmanına danışarak öğrenebilirsin.

Kaynak: pepapp

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.