Ana içeriğe atla

Kişisel Bakım

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

İnternette Dolaşan ve Sağlığınızı Tehdit Eden 7 Güzellik Tüyosu
İnternette Dolaşan ve Sağlığınızı Tehdit Eden 7 Güzellik Tüyosu

iyihisset.com

08 Haz 2018

İnternet ve tabii ki sosyal medya herkesin bilgiye kolaylıkla erişebilmesini sağlayan bir vaha gibi! Ancak söz konusu internet olunca maalesef madalyonun bir de “öteki” yüzü var. Çünkü dakikada milyonlarca bilginin aktığı bu dev havuzda ne yazık ki ciddi bir bilgi kirliliği de söz konusu. İşte her gün internette karşımıza çıksa da aslında güzelleştirmek bir yana sağlığı ciddi anlamda tehdit eden 7 “asılsız” güzellik tüyosu:

1. Diş Macunu İle Dudak Peelingi Yapmak

Çatlamış ve pul pul dökülen dudakların yumuşaması ve ölü derilerinden kurtulması için diş macunu ile peeling yapmak, dudaklarınızın daha çok çatlamasına ve koruyucu tabakasının zarar görmesine neden olabilir.

Sağlıklı alternatif: Dudak peelingi için doğal yağlar ve şekerle hazırladığınız yumuşak peelingleri tercih edebilirsiniz.

2. Saç Rengini Açmak İçin Deterjan Kullanmak

Saç rengini açmak isteyenlerin başvurduğu bu yöntemden kesinlikle kaçınmalısınız. Çünkü deterjanların içinde bulunan yüksek oranda fosfat, saç derinizde yaraların oluşmasına ve hatta saçlarınızı kaybetmenize bile sebep olabilir.

Sağlıklı alternatif: Eğer saçınızı boyadıktan sonra beklediğinizden daha koyu bir tonla karşılaştıysanız, kepek şampuanı, beyaz sabun ve zeytinyağı kullanarak saç renginizin daha hızlı akmasına yardımcı olabilirsiniz.

3. Kirpik Uzatmak İçin Glokom Damlasına Başvurmak

Aslında bir ilacın yan etkisinden doğan bu yöntem uzun vadede göz hastalıklarına bile yol açabilir. Esasen göz tansiyonu tedavisinde kullanılan bu damlalar gözün doğal florasını zedeleyebiliyor.

Sağlıklı alternatif: Kaş ve kirpiklerinize tatlı badem yağı uygulayabilirsiniz.

4. Siyah Nokta Ve Sivilceleri Vakumlamak / Sıkmak

Yüzünüzde çıkan siyah nokta ve sivilceleri vakumlu cihazlarla almak ya da parmaklarınızla sıkmak, bu oluşumların daha çok yayılmasına ve ciltte istenmeyen lekeler bırakmasına yol açabilir.

Sağlıklı alternatif: Yüzünüzü düzenli temizleyerek siyah noktaların oluşmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca buharla yumuşatarak nazikçe temizleme maskesi uygulayabilirsiniz.

5. Saç Kremi Yerine Hindistan Cevizi Yağını Tercih Etmek

Sırf doğal bir içerik olduğu için saç kremi yerine Hindistan cevizi kullanmak uzun vadede saçın doğal yağ dengesini bozarak çok fazla yağlanmasına sebep olabilir.

Sağlıklı alternatif: Hindistan cevizi yağını 1-2 haftada bir saç maskesi şeklinde uygulayabilirsiniz.

6. Karbonatla yüz temizliği yapmak

Yüz temizliğinde karbonat kullanmak cildi kurutur ve hızla yaşlandırır. Çünkü cildin pH derecesi 4.5 iken karbonatın pH derecesi 9’dur!

Sağlıklı alternatif: Yüzü derinlemesine temizlemek için, konjak bitkisi liflerinden yapılan süngerleri sadece suyla ıslatarak yüzünüze uygulayabilirsiniz.

7. Gözaltı Torbaları İçin Hemoroid Kremi Kullanmak

Victoria’s Secret modellerinin güzellik tüyosu olarak internete düşen bu uygulama aslında biraz tehlikeli. Damar büzüştürücü etkisi olan hemoroid kremleri gözaltındaki torbalara uygulandığında sonuç verse de uzun vadeli kullanımlarda ciddi sonuçlara sebep olabiliyor.

Sağlıklı alternatif: Gözaltı şişliklerine hızlıca müdahale etmek için buzlukta bir süre beklettiğiniz metal bir kaşığı gözünüzdeki şiş bölgelere hafifçe bastırabilirsiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.