Herkesin Bilmesi Gereken 7 Hijyen Kuralı

Buradasınız

Hareket Et 04 Aralık 2020

İnsan bedeni virüslerin, hastalık oluşturacak faydasız organizmaların yaşaması için oldukça elverişli bir yapıya sahiptir. Sağlığımızı korumak için ise hijyen şarttır. Bedenimizi, evlerimizi ne kadar temiz tutarsak kendimizi ve sevdiklerimizi de hastalıklardan o kadar uzak tutarız. Rahatlıkla uygulayarak hastalıklardan korunabileceğiniz hijyen kurallarını sizin için derledik.

Elleriniz sizi korur

Gün içinde birçok yüzeye dokunuyoruz bu sebeple mikrop en çabuk ellerimize bulaşıyor. Özellikle yemeklerden önce, hapşırdıktan, çöplere dokunduktan ve tuvalete girdikten sonra ellerimizi güzelce dezenfekte etmeliyiz. Bol su ve normal sabun ile en az 20 saniye olacak şekilde sık sık yıkamalıyız. El hijyenine tırnak bakımını da ekleyebiliriz. Fazla uzun ve bakımsız tırnaklarda kir ve mikrop birikimi olmaktadır ve bu da hastalıkların vücudumuza yerleşmesine kolaylık sağlamaktadır.

Duş almak hem ruhunuzu hem bedeninizi korur

Haftada en 3-4 defa duş almak hem çevrenizi rahatsız eden kötü kokuyu önler hem vücudunuzda kan akışını hızlandırarak organlarınızın daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Düzenli duş almak aynı zamanda sizin ruh sağlığınızı da korumanıza yardımcı olur. Suyun arındırıcı ve dinlendirici etkisiyle gün içinde daha huzurlu olabilirsiniz.

Duş alırken dikkatli olmalısınız çünkü istatistikler ev kazalarının büyük bölümünün banyoda olduğunu gösteriyor. Banyoda duş zemininin kaygan olması, elektrik aksamlarının bulunması gibi nedenlere bağlı istenmeyen kazalarla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlar yaşandığında kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacak bir önerimiz var.

Hem kendinizi ve sevdiklerinizi beklenmedik kazalara karşı koruyabileceğiniz hem de ev ve aracınızla ilgili ihtiyaçlarınızda destek olacak QNB Sigorta’nın sunduğu Her Eve Lazım Ferdi Kaza Sigortası ile acil durumlarda yanınızda olacak.

Ağız ve diş bakımı, hastalıkları önlemenin birinci yolu

Diş ve diş etlerinizin temiz olması sizi hastalıklardan kolayca koruyabilir. Günde en az iki defa dişlerinizi fırçalamalısınız. Bu şekilde bakteri oluşumunu veya oluşan bakterilerin alt solunum yollarınıza inmesini engelleyebilirsiniz. Tüm gece uyurken organlarımız çalışmaya devam ediyor, bu yüzden sabah ilk uyandığınız zaman dişlerinizde bakteri birikintisi olabilir. Sabah kalktığınızda dişlerinizi fırçalarsanız bu bakterilerin midenize inip sizi hasta etmesine engel olabilirsiniz.

Kıyafetleriniz hasta olmanıza neden olabilir

Giyilen kıyafetler, kumaşlarından dolayı toz, kir, bakteri, mikrop gibi hasta edebilecek organizmaları tutar. Bu sebeple giydiğimiz kıyafetleri iki günden fazla giymemelisiniz ve düzenli aralıklarla temizlemelisiniz.

Mutfakta normal bez yerine kâğıt havlu tercih edin

Mutfak tezgâhları ve bezleri sürekli ıslak olmasından kaynaklı bakterilerin üremesi için ideal ortamı oluşturur. Bunu önlemek amacıyla tezgâh üstleri sıcak su ve sabunla sık sık silinmelidir. Normal havlu yerine tek kullanımlık kâğıt havlular kullanılmalıdır.

Mutfak bıçaklarınızı ayırın

Sebze ve et kestiğiniz bıçaklar birbirinden ayrı olmalıdır. Et bıçakları çiğ ete değdiği için düzgün temizlenmediği takdirde hızla bakteri üretmektedir. Bu sebeple hem et kestiğiniz kesme tahtası hem bıçağınız ayrı olmalı ve sık sık kaynar suyla dezenfekte edilmelidir.

Odalarınızı havalandırın

Uzun süre kapalı kalan alanlarda mikrop üretimi hızlanır. Bu sebeple gün içinde sık sık bulunduğunuz ortamı havalandırmalısınız. Havalandırma esnasında ortamda ki oksijen oranı artarak zararlı organizmaların çoğalması engeller.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.