Hayvan Deneyleri Yapılmayan Kozmetik Ürünleri

Buradasınız

Hareket Et 24 Temmuz 2021

hayvan, deney, kozmetik, yasak, test, kişisel bakım, doğal

Son dönemde tavşan Ralph videosu ile tekrar gündeme gelen ve tüm dünyada oldukça tepki çeken hayvan deneyleri, maalesef birçok kozmetik ürününün üretiminde aktif olarak kullanılmaya devam ediyor. Birçok hayvan, makyaj ve kozmetik ürünlerinin üretimi sırasında ölümcül birçok kimyasala maruz bırakılıyor ve ciddi ölçülerde zarar görüyor. Bu konuda dünya çağında birçok aktivist, hayvan sever kişi ve kurum aktif olarak protestolarda bulunup çeşitli etkinlikler yapıyor ve dikkat çekiyorlar. Bunların sonucunda da bazı markalar ve firmalar, cruelty-free olarak ifade edilen, hayvan deneyleri ve testleri olmaksızın yapılan kozmetikler üretiyorlar. Bazılarının üzerinde vegan etiketlerinin de bulunduğu bu kozmetik ürünler ve gruplardan bazılarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Cruelty-free logosuna bakabilirsin

hayvan, deney, kozmetik, yasak, test, kişisel bakım, doğal

Dünya üzerinde kozmetik ürün ve makyaj malzemesi üreten çok sayıda firma var. Birçoğu eski sistemler ve yöntemleri kullanarak üretimini yaptıkları ürünün yan etkileri olup olmadığını, alerjenlerin etkilerini ve sağlık üzerindeki olumsuz sonuçlarını görmek için piyasaya sunulmadan önce hayvanlar üzerinden test ediliyor. Bazı markaların bu ise bu konuda çok hassas ve katı kuralları bulunuyor. Üretim süreçlerinin hiçbir noktasında hayvanlar üzerinde test ve deney yapmayan bu markalar, üzerilerinde Cruelty-Free yazan logolar ve amblemler taşıyorlar. Sen de kullandığın kozmetik ürünler için bu markaları tercih edebilir ve hayvanları koruyabilirsin.

Hayvan dostu test yöntemleri bulunuyor

hayvan, deney, kozmetik, yasak, test, kişisel bakım, doğal

Bütün kozmetik ürünlerinin üretiminde hayvanlar üzerinde deney yapılmıyor. Ancak hayvan dostlarımız üzerinde deney ya da test yapıldığında, her seferde onlara zarar vermemiz de gerekiyor. Bugün dünyanın çeşitli bölgelerinde hayvan dostu testlerle bu işi yürüten markalar da mevcut. Örneğin bilgisayar ortamında yapılan testler, materyal uygunlukları, laboratuvarlarda üretilen suni deriler üzerinde yapılan testler hayvanlara zarar vermiyor. Sen de kozmetik ürün satın alırken yapacağın küçük bir araştırma ile bu tarz ürünleri seçebilir ve onları korumaya destek olabilirsin.

Markalar 3 gruba ayrılıyor

hayvan, deney, kozmetik, yasak, test, kişisel bakım, doğal

Üretim aşamasında hayvan testleri yapıp yapmama konusunda markalar 3 ana grupta değerlendiriliyor. Bunlar beyaz grup, gri grup ve siyah grup.  Eğer ürünlerin içeriğindeki her madde vegansa ya da söz konusu marka hayvanlar üzerinde deney yapmıyorsa bu ürün beyaz grup içerisinde yer alıyor. Eğer marka kendi başına deney yapmıyor fakat içeriğindeki maddenin tedarikçisi yapıyorsa marka gri gruba giriyor. Son olarak eğer siyah grup ise hayvanlar üzerinde deney yaptığını inkâr etmeyen ve evimizde en çok kullandığımız markalardan oluşuyor.

Alternatif yöntemler geliştiriliyor

hayvan, deney, kozmetik, yasak, test, kişisel bakım, doğal

Hayvan hakları savunucuları ve aktivistler yaptıkları çalışmalarla birçok noktada etkili sonuçlar elde etmeye devam ederken gelişen teknoloji ile testler konusunda da farklı yöntemler ve hayvan dostu deney türleri geliştiriliyor. Farklı radyolojik görüntüleme teknikleri, popülasyonlar üzerinde yapılan çalışmalar, kliniklerde gerçekleştirilen çalışmalar, mikro-doz yöntemleri ve çipler gibi birçok değişim sistemle kozmetik ürün testlerinin tavşan, fare gibi hayvanlar üzerinde yapılması engelleniyor. Birçok ülke bu konuda getirdiği etkin yasaklar ve koyduğu kanunlarla hayvan testlerinin önüne geçiyor. Türkiye ise 2015 yılında bu konuda kabul edilen Avrupa Birliği Direktifi’ni imzalamış ve testleri yasaklamış durumda.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.