Gündelik İşlerinizde Kaç Kalori Yakıyorsunuz?

Buradasınız

Hareket Et 19 Haziran 2017

kalori hesabı

Yediklerinizin kaç kalori olduğuna dikkat ediyorsunuzdur. Peki ya yaktıklarınızı hesaplarken sadece koşu bandındaki ekrana mı bakıyorsunuz? Oysa gündelik hayattaki pek çok aktiviteyi gerçekleştirirken de kalori yakıyoruz. Hangisinin kaç kalori olduğuna gelince...

Alışveriş Yaparken...

alışveriş yapmak

İster bakkala ister AVM’ye gidin alışveriş demek yürümek, kalori harcamak demek! Alışveriş yaparken saatte ortalama 200 kalori harcıyorsunuz. Otomobilinizi alışveriş merkezinin uzağına park ederek ya da yürüyen merdivenleri veya asansörü kullanmadan çok daha fazla kalori yakabilirsiniz.

Temizlik Yaparken...

temizlik yapmak

Sadece yerleri süpürerek bile saatte 150 kalori harcıyorsunuz. Sevdiğiniz şarkıları açıp melodiye ayak uydurarak bu eylemi çok daha keyifli hale getirebilirsiniz. Aynı şekilde çamaşır asmak, bulaşık yıkamak da kalori yakmanıza yardım ediyor.

Yemek Yaparken...

yemek yapmak

Tencere yıkamaktan sebze doğramaya kadar mutfakta yaptığınız her şey, saatte ortalama 75 kalori harcamanızı sağlıyor. İnanması güç ama mutfaktaki pek çok aktivite kol kaslarınız kadar karın kaslarınızı da çalıştırıyor. Artık yakmanız gereken kalori hesabında eksikler olduğunda soluğu mutfakta alabilirsiniz :)

Hatta Otururken...

otururken kalori yakmak

Doğru pozisyonda durduğunuz takdirde oturarak bile kalori harcamanız mümkün. Kulağa çok hoş geliyor değil mi? Omuzlarınızı dik, karın kaslarınızı ve kalçalarınızı sıkı tutarak hem sağlıklı pozisyonda oturabilir hem de kalori yakabilirsiniz.

Otomobil Yıkarken...

otomobil yıkamak

Özellikle otomobiline tutkuyla bağlı olanların yaptığı bu eylemle yarım saatte 135 kalori harcanıyor. Otomobilinizin üstünü veya lastiklerini yıkarken yaptığınız eğilip kalkma hareketleriyle bacak kaslarınızı da çalıştırabilirsiniz.

Otobüs veya Metro Durağına Yürürken...

yürüyüş yapmak

İşte kalori hesabı yaparken sınırsız özgürlük sunan bir fırsat! İşe veya okula giderken toplu taşıma durağına yürümek ya da varış noktanızdan bir durak önce inip yürümek, yarım saatte ortalama 150 kalori yakmanızı sağlıyor. Bu şekilde özellikle şehir hayatının temposunu, iyi bir egzersiz fırsatına çevirebilirsiniz.

Ayakta Dururken...

ayakta durmak

Kuyrukta, toplu taşıma araçlarında veya zaman geçirdiğiniz herhangi bir yerde, ayakta kaldığınız için üzülmenize gerek yok. Çünkü bir saat ayakta kalmak ortalama 115 kalori harcamak demek. Ayrıca ayaktayken vücudun kan akışı hızlandığı için enerjik hissetmek de cabası!

Duş Alırken…

duş almak

Günlük hayatın en önemli aktiviteleri arasında yer alan banyo yapmak ayrıca iyi bir kalori yakma yöntemi. Banyo yaparken 15 dakikada 85 kalori, yarım saatte ise 170 kalori yakıyorsunuz. Dahası banyo yapmak kas ve eklem ağrılarını gidererek yorgunluğu önlüyor, metabolizmayı hızlandırıyor.

Bu önerileri olduğundan daha keyifli hale getirmek ve hayatınıza daha fazla hareket katmak sizin elinizde. Ne kadar hareket o kadar sağlık demek. Peki sağlığınızı güvenceye almaya ne dersiniz? Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alabilir, QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üyesi olarak, anlaşmalı hizmet ağında yer alan hastanelerde, spor merkezlerinde, sigarayı bırakma merkezlerinde, ağrı/görüntüleme merkezlerinde, diyetisyen ve psikologlarda %40'a varan indirimlerden faydalanabilirsiniz.  

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.