Ana içeriğe atla

Kişisel Bakım

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

En Sık Yapılan 10 Cilt Bakım Hatası
En Sık Yapılan 10 Cilt Bakım Hatası

iyihisset.com

20 Nis 2018

Pürüzsüz ve ışıldayan bir cilt, kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor değil mi? Çünkü eğer cildiniz güzelse siz de güzelsiniz demektir! Ancak maalesef güzel bir cilt uğruna yapılan bazı hatalar, cildin ışıltısını kaybedip hassaslaşmasına sebep oluyor. İşte kaçınılması gereken cilt bakım hataları:

1. Cildi Sıcak Suyla Yıkamak

Nedense sıcak suyla yıkanınca cildin daha temiz olacağına dair yaygın bir inanış var. Ancak bu inanış tamamen yanlış; çünkü sıcak su cildin doğal yağ dengesini bozar ve genelde kuruluğa ve cildin pul pul dökülmesine neden olur. Bu yüzden özellikle sıcak duş yaparken yüzünüzü sıcak suyla doğrudan temas ettirmemeye özen gösterin.

2. Nemlendirici Kullanmamak

Nemlendiricilerden uzak durmak, genelde yağlı ve karma cilde sahip olanların sıkça yaptığı bir hatadır. Çünkü eğer nemlendirici kullanırlarsa ciltlerinin daha da yağlanarak parlayacağını düşünürler. Ancak durum tam tersi. Çünkü iyi ve doğru nemlendirilmemiş bir cildin yağ dengesi daha kolay bozulur ve ciltte zamanla renk eşitsizlikleri meydana gelir. Bu yüzden her gün cilt tipine uygun hafif bir nemlendirici kullanmak gerekir.

3. Sivilce ve Siyah Noktaları Sıkmak

Ergenlikten kalan kötü bir alışkanlık olan sivilce ve siyah nokta sıkmak, cildiniz için yapacağınız en kötü şeylerden biri! Çünkü bir sivilceyi veya siyah noktayı sıktığınızda o bölgeden çıkan bakteri yüzün diğer kısımlarına yayılır ve açık gözeneklerinizde yeni akneler oluşmasına neden olabilir.

4. Güneş Koruyucusunu Sadece Yazın Kullanmak

En sık yapılan cilt bakım hatalarından biri de güneş koruyucu kremleri sadece sıcak yaz tatillerinde kullanmaktır. Çünkü sanılanın aksine kış güneşi de bol miktarda UV ışını içerir ve bu aylarda güneş koruyucusu kullanmamak, cildin erken yaşlanmasına sebep olabilir. Bu yüzden kış ve bahar aylarında kullanacağınız günlük nemlendiricinin güneş koruyucu özellikli olmasında fayda var.

5. Cildin Yapısına Uygun Ürünler Seçmemek

Sırf arkadaşınız övdü diye bir cilt bakımı ürünü size çok iyi gelecek diye bir kural yok. Hatta bu büyük bir hata bile olabilir. Cilt bakım ürünü seçerken cilt tipinizi, kullanım alışkanlıklarınızı hatta yaşadığınız yerdeki iklimi bile hesaba katmalısınız.

6. Gece Makyajla Uyumak

Duru ve sağlıklı bir cilt istiyorsanız, asla makyajınızı temizlemeden uyumayın. Cilt tipinize uygun bir makyaj temizleyici ve pamuk yardımıyla makyajınızı sildikten sonra, cildinizi makyaj kalıntılarından arındırmak için ya tonik kullanın veya yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Unutmayın, cildiniz fazla yağlıysa, makyaj temizleyici kremler yerine jellerden kullanmanız daha iyi olacaktır.

7. Boyun Bölgesini Es Geçmek

Pek çok kadın göz çevresine ve yüzüne bakım yaparken son derece özenli olsa da, iş boyun bölgesine geldiğinde tembel davranabiliyor. Oysa boyun bölgesindeki deri çok çabuk sarkar ve kırışıklığa daha fazla meyillidir. Bu yüzden yüz için kullandığınız tüm ürünlerin boynunuza da nüfuz ettiğinden emin olmalısınız.

8. Peeling Olayını Abartmak

Cildi arındırmak adına zaman zaman peeling yapmak ve arındırıcı ürünler kullanmak önemlidir. Ancak gereğinden daha sık yapılan peeling işlemi, ciltte gözle görünmeyen mikro çizikler açar ve yarardan çok zarara neden olur. Haftada birden fazla peeling yapmak, cilt bakımı hataları arasında sayılabilir.

9. Abur Cubur ve Şeker Ağırlıklı Beslenmek

Cildinize ne kadar iyi baksanız da cilt güzelliği her zaman içten gelir ve güzelliğin baş düşmanları asitli içecekler, paketli ve işlenmiş gıdalardır. Bu yüzden sebze/meyve, bakliyat, balık ağırlıklı beslenerek ve bol su içerek ışıldayan bir cilde kavuşabilirsiniz.

10. Düzenli Dermatolog Ziyaretleri Yapmamak

Dermatologa sadece cildinizde beklenmedik reaksiyonlar ve istenmeyen durumlar olduğunda gitmek oldukça yanlış. Özellikle 30 yaşından sonra altı ayda bir yapılacak düzenli dermatolog ziyaretleriyle cilt daha uzun süre sağlıklı ve genç kalabilir.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.