El Dezenfektanı Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Buradasınız

Hareket Et 03 Ocak 2021

Uzun zamandır piyasada olan el dezenfektanları, koronavirüsün hayatımıza girmesiyle birlikte popülerliğini artırdı. Hastalık oluşturan mikroorganizmaların kendi vücudumuza ya da başka kişilere hastalık bulaştırmasını önlemek amacıyla kullanılan el dezenfektanlarıyla ilgili dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için derledik.

Uzmanlar öneriyor

Uzmanlar, sık ve doğru el yıkamanın koronavirüsten korunmanın en etkin yolu olduğunu belirtiyorlar. Ancak su ile elleri yıkamanın mümkün olmadığı durumlarda mümkünse el dezenfektanlarının kullanılmasını öneriyorlar.

Geniş bir alana uygulanması önem taşıyor

El dezenfektanları, herhangi bir temas anında hastalık oluşturan mikropların suya ihtiyaç duymadan deri üzerinden atılmasına ve yok edilmesine yardımcı olurlar. Kullanılan el dezenfektanlarının etkili olması için avuca damlatılması, ardından elin avuç içinin ve dışının yanı sıra parmak aralarına ve bileklere de uygulanması ve ovalanması önem taşımaktadır. Ayrıca mümkün olduğunca dezenfektan çabuk kurusun diye hareketler yapılmamalı, kendiliğinden kuruması beklenmelidir.

İçindeki alkol oranına dikkat!

En iyi el dezenfektanı, mikropları 3-5 saniye içinde öldürmesinden dolayı alkol bazlı el dezenfektanlarıdır. El dezenfektanı alırken içindeki alkol oranına özellikle dikkat edilmelidir. El dezenfektanlarının alkol oranı 60 ila 90 derece arasında olmalıdır.

Dezenfektan kullanılırken solunmamalıdır

Hiçbir dezenfektanı, ellerimizi dezenfekte ederken ya da ettikten sonra koklamamamız gerekir. Aksi takdirde dezenfektanın solunum yollarına zararı olabilir. Dezenfektanların parfümlü olmasının da hiçbir yararı bulunmamaktadır. Bu nedenle piyasadaki parfümlü dezenfektanlar tercih edilmemelidir.

Dezenfektanı aynı cebe ya da bölmeye koyun

El dezenfektanı kullanıldıktan sonra şişesi mümkünse çantanın, ceketin veya kıyafetin aynı cebine ya da bölmesine konulmalıdır. Dezenfektanın farklı yüzeylerle temas etmemesine özen gösterilmelidir.

Kalitesinden emin olduğunuz ürünleri kullanın

El dezenfektanı seçerken kalitesinden emin olunan ürünler tercih edilmelidir. Dezenfektana ait prospektüs muhakkak okunmalı, üstünde “bakteri ve virüslere karşı etkilidir” ibaresi olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Çocuklara bir yetişkin gözetiminde uygulanmalıdır

El dezenfektanı sadece yetişkinlere değil çocuklara da uygulanmaktadır. Bu gibi durumlarda, çocukların ürünü içmesini, solumasını veya gözlerle temasını önlemek için özellikle 5-6 yaş altındaki çocukların el dezenfektanını bir yetişkin gözetiminde kullanması sağlanmalıdır.

Koronavirüs salgını dolayısıyla kendimiz ve sevdiklerimiz için endişelendiğimiz günlerden geçiyoruz. Salgını yenmek konusunda sosyal izolasyonun ne kadar önemli olduğunu biliyor ve zorunlu olmadıkça evlerimizden çıkmamaya özen gösteriyoruz. Bu kritik günlerde 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası, sağlık sorunu yaşadığınız anda evinizden çıkmadan doktora danışma ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz ve ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz Online Doktor ve Online Psikolog Hizmetleri ile sosyal izolasyonunuzu korumanıza yardımcı oluyor. 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası ile ilgili detaylı bilgi almak, kendinizi ve sevdiklerinizi korumak yalnızca bir tık uzaklığınızda...

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.