Ana içeriğe atla

Kişisel Bakım

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Ekranların Sebep Olduğu Göz Kuruluğunu Nasıl Önleriz?
Ekranların Sebep Olduğu Göz Kuruluğunu Nasıl Önleriz?

iyihisset.com

07 Nis 2018

Gün boyunca bilgisayar başından kalkmamak, akşamları ise yatana kadar televizyon karşısında oturmak, gözleri mahvediyor. Ekranların ışığına karşı iyice hassaslaşan gözlerimiz, isyan bayraklarını çekerek kurumaya başlıyor. Siz de bu sorundan şikayetçiyseniz göz doktoruna gitmeyi daha fazla ertelemeyin. Göz sağlığınızı ihmal etmeyerek hayata sağlıkla bakabilmeniz için İkisi Bir Arada Ferdi Kaza Sigortası yaptırarak yılda iki defa ücretsiz göz doktoru muayenesi hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Ekranla Seviyeli Bir İlişkiniz Olsun

Ekrana bakarken aranızda 45 ile 60 cm arasında bir mesafe bırakmaya dikkat edin. Eğer ki bilgisayar ekranındaki metinleri görebilmek için devamlı ekrana yaklaşıyorsanız, metinlerin büyüklük ayarını değiştirin.

Vücudunuzu Suyla Ödüllendirin

Göz kuruluğu yaşamamak için vücudunuzun su ihtiyacını karşılamanız gerekir. Günde 2 litre su içerek vücudunuzun alması gereken su miktarını ayarlayabilir; gözlerinizin kurumasını engelleyebilirsiniz.

Kuru Ortamlarda Bulunmayın

Gün boyunca çalıştığınız mekan ya da eviniz yeteri kadar nemlenmiyorsa gözleriniz kurumaya başlayabilir. Bu yüzden kapalı ortamlardaki nem oranını arttırmak için buharlı nemlendiricilerden faydalanmayı deneyebilirsiniz.

Gözlerinizi Kırpmayı Unutmayın

Bilgisayar ekranına bakarken çok daha az göz kırptığınızın farkında mısınız? Ekrana bakarken gözlerinizi otomatik olarak kıstığınız için göz kırpma ihtiyacınızı da daha az hissedersiniz ama gözlerinizi ne kadar az kırparsanız kuruluk oranını o kadar artırırsınız. Bu yüzden bilgisayar başındayken gözlerinizi sık sık kırpmayı unutmayın. Hatta bunu, şu an bile birkaç kez sıkıca gözlerinizi kapatıp açarak bu egzersizi uygulayabilirsiniz.

Işıklandırmayı İyi Ayarlayın

Çalışma ortamınızdaki ışıklandırma da göz kuruluğunda rol oynuyor. Bilgisayarınızın bulunduğu ortam ışığının gözlerinizi rahatsız etmemesi için doğal ışık ayarlaması yapın. Floresan ışığından uzak durmaya dikkat edin; onun yerine çalışma ortamınız için sıcak ışıklar tercih edin.

Hijyene Dikkat Edin

Gözleriniz bilgisayar ekranına bakarken yorulduğu için sürekli ovma isteği duyabilirsiniz. En mikrobik yeriniz olan elinizi direkt olarak gözünüze götürmek mikrop kapmanıza sebep olabilir. Yorgunluğunuzu gidermek için ovmak yerine birkaç dakikalığına işinize ara vermeyi deneyebilirsiniz.

Salatalık ile Gözlerinizi Dinlendirin

Salatalık sulu bir sebze olduğundan söz konusu göz kuruluğu ile savaş olduğunda oldukça sık kullanılır. Buzdolabından çıkaracağınız salatalığı, kabuğuyla dilimleyerek göz kapaklarınızın üzerine koyun ve bir süre öyle bekleyin. Gözlerinizde kuruluktan dolayı oluşan batma hissi bu salatalık kürü ile geçecek, gözlerinizi rahatlayacak.

Doğal Yollardan Gözlerinizi Dinlendirin

Birtakım doğal yağlar göz kuruluğuna iyi gelmesiyle biliniyorlar. Ama tüm bu yağları gözlerinizin içine kaçırmadan, göz kapaklarınıza sürmeye dikkat etmelisiniz.

- Lavanta Yağı:

Birkaç damla lavanta yağını su ile karıştırarak göz kapaklarınıza pamukla sürebilirsiniz.

- Aloe Vera:

Antiseptik bir etkiye sahip olan aloe vera jelini göz kapaklarınızı dikkatlice sürebilirsiniz. Gözlerinizin içine girmemesine özen göstererek sürmeniz gereken aloe vera jelinin, yatıştırıcı ve dinlendirici özelliği de bulunuyor.

- Süt:

Soğuk sütü bir kulak pamuğu yardımıyla göz kapaklarınıza sürebilir ve 10 dakika bekledikten sonra duru suyla yıkayabilirsiniz.

- Gül Suyu:

Bir parça pamuğu gül suyu ile ıslatarak gözlerinize kompres yapabilir, 10 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

- Papatya Çayı:

Yorgun gözlerinizi dinlendirecek olan soğutulmuş papatya çayını pamuk yardımıyla göz kapaklarınıza sürebilirsiniz. Pamukları göz kapaklarınıza yerleştirdikten sonra 10-15 dakika kadar bekleyip rahatsızlığınız geçene kadar işlemi tekrarlayabilirsiniz.

- Kişniş / Kişniş Yağı:

Dilerseniz kişniş yağı ile kür yaparak dilerseniz de kişniş yapraklarını iyice ezerek çıkan suyu gözlerinizin çevresine sürerek, kurumadan kaynaklı kaşıntıyı giderebilirsiniz.

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.