Dünyanın En Yaşlı ve Fit İnsanlarından Öneriler

Buradasınız

Hareket Et 11 Mart 2017

Gelişen sağlık teknolojileri sayesinde insan ömrü her geçen yıl uzuyor. Artık 90’lara kadar yaşamak hayal olmaktan çıktı. Tabii asıl önemlisi sağlıklı ve kaliteli bir şekilde yaşlanmak ve uzun yıllar zinde kalmak. O zaman dünyanın en yaşlı ve fit kişilerinin sağlıklı yaşlanmak için verdiği tavsiyelere kulak verelim.

Charles Eugster: ‘’Doğru Yiyecekleri Tercih Edin’’

97 yaşındaki Charles Eugster, dünya rekorlarına sahip bir kısa mesafe koşucusu. Aynı zamanda moda tasarımcısı, yazar ve girişimci... Belli bir yaşın üstündekilerin isteseler de formlarını ve hayat enerjilerini koruyamayacaklarına dair genel kanıyı yerle bir ediyor. Bunun için kas kütlesini ve hormonları korumaya yardım eden ağırlık çalışmalarını hiçbir zaman aksatmıyor. Esquire dergisiyle yaptığı bir röportajda şunları söylemiş:

“Her güne protein tozu alarak başlıyorum çünkü yaşlandığınızda vücudunuz eskisi kadar protein sentezi yapamıyor. Şekerden uzak duruyorum. Öte yandan yağlı et çok sık tükettiğim besinler arasında. Geçenlerde bir markette yağsız yoğurt görünce şaşkına döndüm ve kendime ‘Hangi dünyadayız!’ diye sordum. Bir avcı ve toplayıcının az yağlı yoğurdu sevebilmesi ne kadar mantıklı?’’ Charles Eugster’a göre genetiğiyle oynanmış gıdalar tüketerek hem uzun yaşamak hem de fit görünmek pek mümkün değil…

Laird Hamilton: ‘’Yeni Şeyler Öğrenmekten Vazgeçmeyin’’

20 yaşındaki gençler gibi hızlı ve heyecanlı bir hayatı olan Laird Hamilton, 52 yaşında bir sörfçü. Sadece sörf değil kayak ve snowboard da yapıyor. Yaşlanmayı geciktiren en büyük mucizenin, hiç durmadan yeni bir şeyler denemek ve öğrenmek olduğunu söylüyor. Okçuluktan kickbox’a, otomobil yarışından zıpkınla balık avlamaya kadar pek çok uğraşı var. “İnsanlar bana devamlı neden bu kadar çok hobim olduğunu soruyor. Cevabım çok net: Her geçen gün yeni bir şeyler öğrenmek beyni ve kasları canlı tutuyor.”

Mark Sisson: ‘’Ağırlık Çalış, Hareket Et ve Koş!’’

62 yaşında olmasına rağmen karın baklavalarıyla herkesi şaşırtan Mark Sisson’ın sırrı ne olabilir? Şöyle açıklayalım: Mark Sisson, klasik kardiyo egzersizleri yerine kısa, tempolu ve verimli koşuları tercih ediyor ve haftada en az bir kere aksatmadan sprint (sürat) koşuları yapıyor. Ayrıca haftada birkaç kere 7-30 dakika arasında halter çalışıyor. Koşmak Mark Sisson’ın en büyük tutkularından biri ve günlük hayatın sıkıntılarından uzaklaşmasına yardım ediyor. Sağlıklı yaşlanmak ile ilgili bu üç tavsiyesi de oldukça basit ve uygulamaya değer...

Don Wildman: ‘’Macera ve Sporu Doruklarında Yaşayın’’

Zorlu parkurlarda kilometrelerce dağ bisikleti süren, kürek sörfü yapan, helikopter kayağı gibi büyük cesaret gerektiren heyecanlı sporlara aşık olan Don Wildman, 80 yaşında. Üstelik tüm bu sporları düzenli olarak yapıyor. Herkesi şaşırtan Don, eğlence ve macera tutkusunu ilerlemiş yaşına rağmen sürdürüyor. Wildman, “İlk kez fitness salonuna gittiğimde ‘Dünyanın En Zor Antrenmanı’ isimli bir çalışmaya girdim ve yorulmadım bile!” diyor. Hiç şaşırmayın... Ne de olsa her gün kilometrelerce dağ bisikleti yapan bir adamdan bahsediyoruz!

Olga Kotelko: ‘’Vücudunuzu Esnek Tutun’’

2014 yılında 95 yaşındayken hayatını kaybeden Kanadalı atlet Olga Kotelko, yaşamının son günlerine kadar koşmaktan vazgeçmedi ve 30 dünya rekoru kırarak 750 altın madalya kazandı. Kendi yaşamını anlattığı kitabında, bedeni esnek ve yumuşak tutan önemli bir tavsiyeden bahsediyor. Kotelko’ya göre boş bir şişeyle eklemlerinize ve kaslarınıza her gün masaj yapabilir, vücudunuzun esnekliğini ve diriliğini koruyabilirsiniz.

Doğru yiyecekleri seçerek, yeni şeyler öğrenip deneyerek, ağırlık çalışıp koşarak, macera sporlarıyla ilgilenerek ve bedeninizi esnek tutarak siz de yaşınız ilerlese de fit ve genç görünebilir, herkesi şaşırtabilirsiniz. Hayal ettiğiniz bu zinde hayatı sürebilmek için çağımızın en yaygın hastalığı olan kansere karşı önlem almayı da es geçmeyin. Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü üyesi olarak anlaşmalı spor salonlarında %40’a varan indirimlerden faydalanabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşlanmak için Bunları Unutmayın:

- Doğal ve sağlıklı yiyecekler tüketin.

- Her gece 7-8 saat uyuyun.

- Hemen sigarayı bırakın.

- Sürekli hareket edin, mümkünse her gün yürüyüş veya koşu yapın.

- Hem uzun yaşamak hem de mutlu olmak için sosyalleşin.

- Her gün minimum 2-3 litre su için.

- Güzel ve büyük hayaller kurun, böylece kaliteli yaşamak için sebebiniz olur.

- Kitap okuyun, bulmaca çözün, gündemi takip edin, akıl jimnastiğinden asla vazgeçmeyin.

- Omega-3 içeren deniz ürünlerini düzenli olarak tüketin.

- Sahip olduklarınız için teşekkür edin ve evrene pozitif enerji yayın. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.