Doğaya Zarar Vermeyen Kişisel Bakım Ürünleri

Buradasınız

Hareket Et 16 Temmuz 2021

doğa, zarar, kişisel bakım, ürün, ev yapımı

Kişisel bakım ürünü olarak kullanılan ve dünyada çokça kişi tarafından tercih edilen birçok kozmetik, doğaya zarar veren birçok ürünü de içerisinde barındırıyor. Kremlerden yağlara, temizleyicilerden boyalara kadar çok sayıda kişisel bakım ürününde hem bizim sağlığımız hem de çevre için çok zararlı maddeler bulunuyor. Sen de bu kirlenmenin önüne geçmek ve kullandığın ürünlerle sağlığını bozmadan bakım yapmak istiyorsan, doğaya zarar vermeyen ürünleri tercih edebilirsin. İşte bazılarını kendin de hazırlayabileceğin bu ürünlerden bazıları…

Yüzünü en doğal haliyle temizle

doğa, zarar, kişisel bakım, ürün, ev yapımı, bal, yoğurt

Yüzünü ve cildini temizlemek için kullanabileceğin en iyi ürünlerin başında süt gelir. Dışarıdan alacağın temizleyicilerin içerisinde bulunan birçok kimyasal madde doğaya zarar verirken, soğuk sütle yapacağın temizlikle hem aynı sonucu elde edebilir, hem de çevreyi koruyabilirsin. Yine balı da doğrudan yüzüne uygulayarak 10 dakika kadar bekleyebilir ve yüzünü temizleyebilirsin. Limonun da temizleme ve ferahlatma özelliği olduğunu ihmal etme.

Ev yapımı peeling ile doğayı da koruyabilirsin

doğa, zarar, kişisel bakım, ürün, ev yapımı, salatalık, limon

Doğal peeling özelliği bulunan karbonatla, evde, basitçe yapabileceğin maskelerle sağlığın ve doğayı korumak senin elinde. Antiseptik ve antienflamatuar özellikleri de bulunan karbonatı limonla karıştırarak macun kıvamında bir maske elde edebilirsin. Bunun için bal da iyi bir alternatif olabilir. Bu iki karışımı yüzüne uyguladıktan sonra biraz bekleyip soğuk suyla yıkaman yeterli olacaktır. Bu yöntemle kimyasallarla dolu peelinglerden de kurtulmuş olacaksın.

Toniklerini de kendin yapabilirsin

doğa, zarar, kişisel bakım, ürün, ev yapımı, salatalık

Birçok farklı amaçla kullanılan ve kişisel bakımın vazgeçilmezleri arasında yer alan tonikler de doğaya zarar veren kozmetikler arasında. Sen de kendi toniğini evde yaparak organik bir şekilde ve çevreye zarar vermeden bakımını yapabilirsin. Bunun için bir salatalığı soyarak blenderdan geçirebilir, ardından bunu balla karıştırarak yüzüne sürebilirsin. Yine elma sirkesi de cilt toniği olarak kullanılabilecek ürünlerden. Eğer elma sirkesinin keskin yapısı seni rahatsız ediyorsa içerisinde çeyrek ölçü su da koyabilirsin.

Yaz geldi, güneş kremleri ortaya çıktı

doğa, zarar, kişisel bakım, ürün, ev yapımı, hindistan cevizi

Yazın sıcak günlerinde en sık kullanılan ve çevreye zararlı maddeler içeren diğer bir kozmetik ürünü de güneş kremleri. Sen de evde, kendi doğal güneş kremini yapabilir ve içerisinde kullanacağın farklı yağlarla cildini güneşin zararlı etkilerinden koruyabilirsin. Aktardan alabileceğin biraz balmumu, çinko oksit ve bunun içerisine koyabileceğin Hindistancevizi yağı, zeytinyağı, avokado yağı gibi farklı ürünlerle kendi güneş kremini yapabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.