Dişlerinizi Doğal Yöntemlerle Beyazlatmanın Yolları

Buradasınız

Hareket Et 26 Mart 2017

Sağlıklı ve beyaz dişler, gülerken özgüven sağladığı için dolaylı yoldan mutluluğumuzu da artırır. Peki bembeyaz dişlere sahip olmak için illa kimyasal kullanmak mı gerek? Tabii ki hayır! Tamamen doğal yöntemlerle de dişleri beyazlatmak mümkün. İşte size birkaç ipucu...  

Gliserinin Gücü

Dişlerinizi fırçalayıp bol su ile çalkaladıktan sonra diş fırçanızın üzerine 2-3 damla gliserin damlatın ve yeniden fırçalayın. Diş çürüklerine karşı da etkili olan gliserin, hem ağzınızdaki bakterileri öldürecek hem de dişlerinizin beyaz görünmesini sağlayacaktır.

Dünden Bugüne Karbonat 

Geçmişten günümüze sık kullanılan yöntemler arasında, karbonat kullanmak da var. Ağızda oluşan bakterileri yok eden ve diş taşlarını temizleyen karbonat, dişleri beyazlatmak konusunda oldukça etkili. Karbonatı tek başına dişlerinize sürebileceğiniz gibi farklı karışımlar da yapabilirsiniz. Şöyle ki:

  • Limon, zeytinyağı ve karbonat kürü: 1 çay kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve yarım limonu iyice karıştırın. Fırçanızı bu karışıma batırın ve dişlerinizi fırçalayın. Haftada bir kere uygulayabilirsiniz.
  • Karbonat, tarçın ve adaçayı kürü: 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı tarçın ve 1 çay kaşığı adaçayını karıştırarak dişlerinize sürün. Her akşam yatmadan önce bu kürü tekrarlarsanız, bir hafta içinde sonuç alabilirsiniz.
  • Çilek ve karbonat kürü: Çileği ezerek 1 çay kaşığı karbonat ile karıştırın ve diş fırçanızın üzerine sürün. Dişlerinizi haftada bir kez bu şekilde fırçalayabilirsiniz.
  • Karbonat, tuz ve sirke kürü: 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı tuz, birkaç damla sirkeyi karıştırın ve dişlerinizi bu karışımla fırçalayın.

En Tatlı Yöntem: Çilek

Çileği karbonatla birlikte karıştırarak dişlerinize sürebileceğiniz gibi, tek başına da kullanabilirsiniz. Püre haline getirdiğiniz çilekleri dişlerinize sürerek hem plak oluşumunu engelleyebilir hem de dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.

Muz Kabuğundan Gelen Beyazlık 

Yediğiniz muzların kabukları, diş beyazlatmak için harika bir yöntem! Kabukları ezerek macun kıvamına getirin. Bu macunla dişlerinizi 2-3 dakika kadar fırçalayın ve sonrasında diş macununuzla yeniden fırçalayın. Bu yöntemi haftada üç kez uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı 

Dişleri beyazlatmak için Hindistan’dan dünyaya yayılan bu yöntem, yaklaşık 20 dakikanızı alacak. Susam yağı ile de yapabileceğiniz bu yöntem için 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını ağzınızda gezdirin ama boğazınıza temas etmemesine özen gösterin. 15-20 dakika boyunca bu işlemi yapmaya devam edin. İşlem bitince ağzınızda birikmiş olan yağı lavabo yerine, çöpe ya da klozete atın. Bu sayede bakterilerin dağılmasını önlemiş olursunuz. Daha sonra ağzınızı birkaç kez çalkalayıp dişlerinizi diş macunuyla temizleyin. Binlerce yıllık Ayurveda tıp sistemine dayanan yağlama yöntemini birkaç hafta boyunca her gün tekrarlayarak bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Tuzlu Suyla Zeytini Karıştırın

Bir miktar tuz eklediğiniz suyun içine, birkaç tane zeytin koyarak yarım saat ya da 40 dakika bekletin. Sonra bu karışımı, tüm dişlerinize ulaşacak şekilde ağzınızda iyice çalkalayın. İşlemi bitirdikten sonra temiz suyla tekrar çalkalayın.

Portakal Kabuğu İle Defne Yaprağı

Bir portakal kabuğunu rendeledikten sonra, 3-4 adet defne yaprağını ezip içine atın. Elde ettiğiniz bu karışımı macun kıvamına getirin ve bununla dişlerinizi fırçalayın. Bu yöntemi her gün uygulamanız diş etlerinizi aşındıracağından haftada bir kere yapmanız yeterli olacaktır.

Havucun Doğal Kuvveti

Havucu rendeleyin ve iyice karıştırarak macun kıvamı elde edin. Dişlerinizi diş macununuzla fırçaladıktan sonra, her gece hiçbir zararı olmayan havuç macunu ile yeniden fırçalayabilirsiniz. 

Oksijenli Sudan Destek Alın

2 yemek kaşığı oksijenli suya 1 yemek kaşığı su ekleyerek 20 dakika bekletin. Bekledikten sonra bir tutam pamuğu, karışıma batırın ve dişlerinize sürün. İşlem bittikten sonra ağzınızı suyla bolca çalkalayın.

Dişlerin bembeyaz görünmesi size muhteşem bir gülümseme kazandırır ama bu her zaman dişlerinizin sağlıklı olduğu anlamına da gelmez. Diş sağlığınızı güvence altına almak için aylık 15 TL’den başlayan taksitlerle Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası sahibi olabilirsiniz. Bu sigorta sayesinde QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği ve diş röntgeni hizmetlerinden yılda iki kez ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.