Ana içeriğe atla

Kişisel Bakım

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Diş Teli Takanların Dikkatine! Size Özel Ağız Bakım Önerileri
Diş Teli Takanların Dikkatine! Size Özel Ağız Bakım Önerileri

iyihisset.com

29 Mar 2019

Diş telleri, diş teli lastikleri ve bunun gibi diş teli tedavisinde kullanılan ekipmanlar her ne kadar dişlerinizi fırçalasanız da dişlerinizdeki plak oluşumuna neden olabilir. Çoğu ortodontist diş teli bakımı için her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamayı ve diş tellerinize sıkışabilecek parçaları özenle çıkarmanızı tavsiye eder.

Eğer siz de diş teli tedaviniz boyunca herhangi bir ağız probleminden kaçınmak ve ortodontal tedavinizin olabildiğince hızlı ilerlemesini istiyorsanız, ağız hijyeninize oldukça dikkat etmelisiniz.

Sizler için diş teli bakımı hakkında akılda tutulması gereken önemli ipuçlarını derledik.

Fırçala, Fırçala, Tekrar Fırçala

Dişlerinizin arasında kalabilecek gıdaları temizlemek ve plakları ortadan kaldırmak için her yemekten sonra ve yatmadan önce dişlerinizi mutlaka fırçalamalısınız; günde en az üç kez... Her bir diş fırçalama seansınız en az iki dakika sürmeli. Plakları en iyi şekilde temizlemek ve diş çürümesine karşı önlem almak için florür içeren diş macunlarını tercih etmenizi öneririz. Orta sertlikte bir diş fırçası diş teli kullananlar için ideal. Mümkünse, elektrikli diş fırçaları kullanın. Unutmayın, diş teliniz olduğu için diş fırçanız olduğundan daha çabuk yıpranır. Bu nedenle sık sık fırçanızı değiştirmelisiniz.

İnterdental Fırçaları Alışkanlık Haline Getirin

İnterdental fırçalar diş aralarını temizlemek için kullanılan ince uçlu, küçük diş fırçalarıdır. Normal fırçaların ulaşamadıkları bölgelere ulaşarak, diş aralarını ve tel çevrelerini en iyi şekilde temizlemenize yardımcı olurlar. Dişlerinizi, normal bir diş fırçasıyla fırçalamadan önce interdental diş fırçanızla fırçalayın. Dişlerinizin arasında kalan büyük parçaları kolaylıkla çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Diş İpiniz Arkadaşınız Olsun

Diş teli bakımı için diş ipinin faydası büyük. Diş ipleri, normal fırçaların ve interdental fırçaların ulaşamadığı yerlere girerek diş tellerinin kenarlarını temizlemeye yardımcı olur. Diş telleri, diş ipi kullanmanızı zorlaştırabilir. Fakat inanın buna değecek.

Kişisel diş teli bakımı kadar diş sağlığına da dikkat etmek son derece önemli. Güzel bir gülümsemenin ağızlardan eksik olmaması adına, diş sağlığı ihtiyaçlarınızı karşılayan ve yılda iki kez ücretsiz olarak diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği ve diş röntgen filmi hizmetlerinden yararlanabilmek için QNB Sigorta’nın Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası’na mutlaka göz atın.

Ağız Bakım Suyunu Es Geçmeyin

Diş teli bakımı için diş fırçalama ve diş ipi rutininden sonra oluşabilecek diş eti iltihaplarını önlemek için ağız bakım suyunu kullanmayı ihmal etmeyin. Diş teli nedeniyle oluşabilecek küçük tahrişleri azaltmak için ağzınızı bu suyla dikkatlice çalkalayın.

Referanslar

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.