Diş Tartarının Oluşmasını Engelleyen 9 Yöntem

Buradasınız

Hareket Et 14 Mayıs 2019

Diş taşı olarak da bilinen diş tartarı birçok kişinin en büyük problemlerinden biri. Tartar basitçe dişlere, diş etlerine, diş dolgusuna ve protezlerine tutunarak oluşan yumuşak ve yapışkan bir bakteri tabakasının tükürüğümüzde bulunan minerallerle birleşmesi ve sertleşmesi sonucu oluşan tabakadır. Önlem alınmadığında çok farklı diş ya da ağız hastalığına davetiye çıkarır. Eğer siz de diş tartarının oluşmasını engellemek istiyorsanız aşağıdaki doğal yöntemleri deneyebilirsiniz!

 

1.Günde en az 2 defa dişlerinizi fırçalayın

 

Eğer tartarı dişlerinizden uzak tutmak istiyorsanız bunun ilk adımı dişlerinizi günde en az 2 defa, mümkünse 3 defa fırçalamaktır. Bu dişlerinizden plağı ve tartarı uzak tutacaktır.

 

2. Mutlaka diş ipi kullanın

 

Diş tartarının engellemenin altın kurallarından biri de diş ipi kullanmaktır. Çoğu zaman diş fırçası dişlerinizin çevresinde kalan yemek kalıntılarını yeterine temizleyemez. Özellikle sık sık şeker ve nişasta tüketenlerin mutlaka kullanması gerekir. Günde en az 1 kez diş ipi kullanarak plak ve tartar oluşumunu engelleyebilirsiniz.

 

3. Anti-plak etkili gargara kullanın

 

Plağı ve tartarı önlemenin bir diğer yolu dişlerinizi fırçaladıktan sonra anti-plak etkili gargara kullanmak olacaktır. Gargaralar genellikle plağın daha kolay çözülmesine yardımcı olur. Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımında yardımcı rol oynar.

 

4. Şekerli ve nişastalı yiyecekler yerine bol lifli gıdalar tüketin

 

Tartar oluşumu için önlem almanız her şeyi rahatça tüketebileceğiniz anlamına gelmez. Aslında vücudumuz için zararı olan her şey dişlerimiz için de zararlıdır. Özellikle asitli içecekler, şekerli ve nişastalı yiyecekler plak ve tartar oluşumuna davetiye çıkarır. Eğer bu yiyecekleri tüketiyorsanız hemen ardından dişinizi fırçalamaya, fırçalayamıyorsanız bol su içmeye özen gösterin.

 

5. 6 ayda bir diş hekiminizi ziyaret edin

 

Kişisel diş bakımınıza dikkat etmeli ve dişlerinizi düzenli kontrol ettirerek tartar oluşumu ya da herhangi bir sağlık problemine karşı erkenden önlem almalısınız. Sağlıklı bir gülümsemenin eksik olmaması adına, diş sağlığı ihtiyaçlarınızı karşılayan ve yılda iki kez ücretsiz olarak diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği ve diş röntgen filmi hizmetlerinden yararlanabileceğiniz QNB Sigorta’nın Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası’na göz atabilirsiniz.

 

6. Sigara içmeyin

 

Oldukça klişe olsa da diş sağlığının, özellikle dişlerin görüntüsünün en büyük düşmanı sigara. Sigara kullanmayarak plak ya da tartar oluşumunu önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

 

7. Elektrikli diş fırçası kullanın

Elektrikli diş fırçaları normal diş fırçalarına göre dişlerinizi çok daha iyi temizler ve normal diş fırçasının ulaşamadığı noktalara ulaşır. Bu da uzun vadede tartar oluşumunun engellenmesinde etkilidir.

 

8. Plak önleyici diş macunu kullanın

 

Plaklar tartar oluşumunun ilk adımıdır. Bu yüzden plak oluşumunu engellemek için kullanacağınız her ürün ve alacağınız her önlem aynı zamanda tartar oluşumunu da engeller. Plak önleyici diş macunu da bu önlemlerden biri.

 

9. Her sabah yağ çekme (oil pulling) yapın

 

Yağ çekme aslında yüzyıllardır kullanılan oldukça eksi bir yöntem. Her sabah doğal hindistan cevizi yağını ağzınızda mümkünse 15-20 dakika karıştırın. Hindistan cevizi yağı anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikleriyle ağzınızı ve dişlerinizi tartar oluşumuna davetiye çıkaran bakterilerden uzak tutar.

Kaynak:

https://crest.com/en-us/oral-health/conditions/tartar-plaque/plaque-tartar-causes-prevention-removal

https://listelist.com/yag-cekme-nedir/

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.