Ana içeriğe atla

Kişisel Bakım

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Diş Beyazlatma Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Diş Beyazlatma Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

iyihisset.com

18 Mar 2018

Herkes bembeyaz dişlere sahip olmak ister. Güldüğünüz zaman karşınızdakini etkileyecek kadar düzgün ve beyaz dişler sizin de hayallerinizi süslüyorsa, diş beyazlatma işlemini yaptırmadan önce konuyla ilgili bilmeniz gerekenlere göz atın.

Öncelikle Kontrol Şart

Mükemmel beyaz dişlere sahip olmadan önce, ağız içinizin sağlıklı olup olmadığını diş hekiminize kontrol ettirmelisiniz. Dişlerinizde çürük ya da diş etlerinizde çekilme varsa, beyazlatma işlemine geçmeden önce tedavinizi tamamlamalısınız. Her halükarda altı ayda bir diş hekiminizi ziyaret ederek diş bakımını düzenli olarak yaptırmalısınız. İkisi Bir Arada Ferdi Kaza Sigortası yaptırarak, ücretsiz diş hizmetlerinden yararlanabilir ve diş bakımınızı aksatmadan sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

Bir Kez Beyazlatmakla İş Bitmiyor

Birçok kişi diş beyazlatma işleminin sonsuza kadar kalıcı olacağını düşünüyor. Ama bu pek gerekçi bir yaklaşım değil. Hele ki dişlerinize iyi bakmıyorsanız... Diğer taraftan dişlerinizi gereğinden sık beyazlatmak da dişlere zarar vereceğinden, kalıcı beyazlık için dişlerinize özen göstermeniz gerekiyor.

Yediğinize İçtiğinize Dikkat Emelisiniz

Bembeyaz dişlere sahip olmak istiyorsanız, bütün yükü doktorların omuzlarına bırakmamalısınız. Yediğiniz ve içtiğiniz şeylerin dişlerinizin sararmasında önemli rol oynadığını unutmayın. Özellikle çay, kahve ve kırmızı şarap tüketimi dişlerin sararmasına neden oluyor. Bir diğer yandan da karnabahar, çilek, kabuklu yemiş gibi besinler dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olabiliyor.

Diş Macunlarına Fazla Güvenmeyin

Her ne kadar birçok diş macununun özel olarak beyazlatma fonksiyonu olduğu söylense de bazı diş hekimleri, birçok diş macununun diş beyazlatma konusunda çok da etkili olmadığını belirtiyor. Diş macunlarının yaptığı şey ise dişlerin rengini değiştirmek değil, günlük olarak tüketilen sigara, çay, kahve gibi içeceklerin dişlerde yarattığı sarılığı yok etmek. Dişlerinizi beyazlatayım derken, çok sert fırçalayarak diş ve diş etlerinizde hassasiyet yaratabileceğinizi de unutmayın.

Ağız Gargaraları Diş Beyazlatmaz

Ağız gargarlarını düzenli olarak kullanıyor olmanız, dişlerinizin beyazlaşacağı anlamına gelmez. Ağız gargaraları ağız içi hijyenini tamamlayıp diş plakların giderilmesine yardımcı olur ancak diş beyazlatmada güçlü bir role sahip değildir.

Takma Dişler, Kaplamalar Beyazlaşmaz

 

Beyazlatma sistemi doğal dişler üzerinde etkilidir. Porselen gibi kaplamalarda ve kronlarda beyazlatma işlemi istenilen sonucu vermez. Bu yüzden kaplama yaparken diş renginizi iyi seçmelisiniz. Aksi halde diş beyazlatma işine girişecekseniz, kaplamalarınız koyu renkli kalır. Bu nedenle bütün bu kaplamaları ve kronları değiştirmeniz gerekebilir. 

Diş Beyazlatma Sonrasında Hassasiyet Olabilir

Eğer dişlerinizdeki hassasiyet beyazlatmadan kaynaklanıyorsa, birkaç gün sonra bu his geçecektir. Beyazlatma harici meydana gelen hassasiyetler için doktorunuzla görüşmeniz gerekir.
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.