Diş Bakımı İçin 6 Doğal ve Etkili İpucu

Buradasınız

Hareket Et 17 Temmuz 2020

Ağız ve diş sağlığı vücudumuzun birçok sisteminin doğru çalışması ve sağlığımız için çok önemlidir. Doğru ve etkili şekilde yapılan bir diş bakımı, ortaya çıkacak birçok olumsuz durumun da önüne geçer. Buna ek olarak güzel bir gülümsemeye sahip olmanın pozitif etkileri olur. Siz de evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz doğal bakım yöntemleri ile dişlerinizi koruyabilir ve daha sağlıklı günlere kavuşabilirsiniz. İşte diş bakımı için 6 doğal ve etkili yöntem.

Diş bakımı için fırçalamak şart, ama nasıl?

Sağlıklı dişlere sahip olmanın ilk ve en önemli kuralı günde 2 kez dişleri fırçalamaktan geçiyor. Tüm sağlık uzmanları tarafından da kabul edilen bu yöntemle gün içerisinde dişleriniz üzerinde biriken ve hem çürümeye hem de diş taşına neden olan birçok maddeyi atmanız mümkün. Ancak diş fırçalarken kullandığınız fırçanın ve macunun nasıl olduğu da çok önemli. Piyasada bulabileceğiniz doğal maddelerden yapılmış fırçaları kullanmalı, macun olarak da doğal ürünleri içerenleri tercih etmelisiniz.

Limon ve karbonatı tercih edebilirsiniz

En doğal diş temizleyicilerinden biri limon ve karbonat karışımıdır. Bu iki maddeyi birbirine karıştırarak fırçanız yardımıyla dişlerinizi temizleyebilirsiniz. Ancak her ikisi de asidik özellik taşıyan bu maddelerin her gün kullanmanız sakıncalıdır. Bunu haftada bir ya da en fazla iki kez uygulamanız yeterlidir.

Diş doktorunuza gitmeyi ihmal etmeyin

Her ne kadar doğal bir yöntem olmasa da diş sağlığının vazgeçilmez bir kuralı da düzenli olarak diş doktorunuzu ziyaret etmektir. Diş doktorunuz, sağlığınız için gerekli kontrolleri yapacak ve olası birçok olumsuz durumun da önüne geçecektir. Siz de ağız ve diş sağlığınızın yanında göz sağlığınızı da korumanızı sağlayan İkisi Bir Arada Ferdi Kaza Sigortası ile yılda iki defa göz doktoru muayenesi, diş doktoru muayenesi, diş taşı temizliği ve diş röntgeni (Tek diş) hizmetlerinden yararlanarak sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz.

Diş beyazlatmak için muz kabuğu ve çilek

Bir diğer doğal diş bakımı yöntemi de çilek ve muz kabuğudur. Üzerlerindeki pürüzlü yapı nedeniyle diş taşlarını temizlemek ve beyazlatmak için kullanılan bu ikili ile zaman zaman siz de dişlerinize bakım yapabilirsiniz. Bu iki kürü uyguladıktan sonra güzelce dişlerinizi temizlemeyi ihmal etmeyin.

Zarar veren ve boyayan maddelerden uzak durun

Bir yandan diş bakımınızı yaparken bir yandan da onlara zarar verecek maddelerden uzak durmayı da ihmal etmemelisiniz. Örneğin sigara, çay, kahve gibi birçok madde, dişlerinizin rengini değiştirmek başta olmak üzere sağlığına da oldukça zarar verir. Diş minesi üzerinde lekelenmeler de yapan bu maddeleri kullanırken diş sağlığınızı da düşünmeyi unutmayın.

Kuvvetli dişler için bol bol kalsiyum

Siz düzenli olarak günlük bakımını yapabilirsiniz ancak dişlerinizi asıl kuvvetlendirecek olan beslenmenizdir. Dişlerinizi daha kuvvetli yapacak ve sağlığını da koruyacak süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyum bakımından zengin içerikli besinleri bolca tüketmeye özen gösterin. Fındık, ceviz gibi sert kabuklu yiyecekleri de dişleriniz ile kırmaya çalışmayın. Sağlıklı dişlere sahip olmak sizin elinizde.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.