Deniz ve Güneşten Yıpranan Saçlara 4 Öneri

Buradasınız

Hareket Et 29 Ağustos 2021

deniz, güneş, sıcak, saç, yıpranma, kadın

Yaz aylarında, özellikle de kadınlar için yoğun güneş ve denizde yaşanan en büyük sorunlardan biri yıpranan saçlardır. Yaz aylarında çok keyifli zamanlar geçirdiğiniz deniz ve gün boyu bizi ısıtan güneş, zaman içerisinde saçlarını etkileyerek yıpratır, zayıflatır ve güçsüz düşürür. Bunu engellemek için doğru bakımları yapmalı ve saçlarını koruma altına almalısın. İşte tuzlu denizden ve sıcak güneşten saçlarını koruman ve yazın keyfini saçlarını yıpratmadan sürebilmen için birkaç öneri.

Yoğun güneşli saatlerde çok dışarıda olmamaya özen göster

deniz, güneş, sıcak, saç, yıpranma, kadın

Yazın en sıcak ve uzun günlerinde güneş çok yakıcı olabilir ve özellikle günün belirli saatlerinde hemen her şey için çok yıpratıcı olabilir. Bunu engellemek için güneşin en tepede olduğu 12:00-14:00 saatleri arasında saçlarını doğrudan güneş ışığına çok maruz bırakmamaya çalış. Saçlarını korumak için şapka kullanmak da çok yararlı olabilir. Özellikle havuz ya da denizden çıkıldığında klor ya da yoğun tuz saçlarını kurutacaktır. Buna bir de güneş eklenince saçların iyice yıpranmaya başlayabilir. Bu yüzden bu saatlerde ya çok az ya da hiç dışarıda olmamaya özen göster.

Koruyucu krem ya da losyonlar kullanabilirsin

deniz, güneş, sıcak, saç, yıpranma, kadın

Öncelikle saçına boya, balyaj, ombre gibi işlemler uygulamayı düşünüyorsan bu fikrini tatil dönüşüne bırakmanda fayda var. Bu tarz kimyasallarla yapılan işlemler güneş ışınlarının zararlı etkilerini daha da fazla artırarak saçlarını daha hızlı yıpratabilir. Bunun yanında doktor ya da eczacının önerisi ile satın alabileceğin kremler ya da losyonları da denize girmeden ya da güneşe çıkmadan önce kullanabilirsin. Bu da hem deniz hem de güneşin zararlı etkilerine karşı koruyucu bir kalkan görevi görecektir.

Mutlaka yıkama işlemi yap

deniz, güneş, sıcak, saç, yıpranma, kadın

Yoğun güneş ışığından ya da denizden çıktıktan sonra saçlarını yıkamayı da ihmal etmemelisin. Özellikle denizin tuzlu suyu saçları bir süreliğine besleyecektir ancak uzun süre saçlarını yıkamadan bırakırsan bu durum yarardan çok zarara dönecektir. Saçlarını iyice arındırmak ve yıpranmasını engellemek için buna uygun şampuanlar ya da çeşitli bakım kremlerini de tercih edebilirsin. Yine gün içerisinde denize girmesen de saçlarının çok sıcaklaşmasını ve bu yolla yıpranmasını engellemek için zaman zaman yıkamanda fayda var.

Tararken de dikkat etmelisin

deniz, güneş, sıcak, saç, yıpranma, kadın

Birçok kişi saçlarını tarama işlemi yaparken kendi kendine ne kadar zarar verdiğini bilmez. Özellikle denizden çıkınca ya da yoğun güneşe maruz kalınca saçlarını daha yumuşak ve yıpratmayacak şekilde taraman gerekir. Bunun için yumuşak uçlu fırçaları tercih etmeli ve saçlarını daha ıslakken taramalısın. Bu şekilde daha fazla yıpranmasının da önüne geçebilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.