Cilt Alt Tonunu Nasıl Bulursun?

Buradasınız

Hareket Et 03 Nisan 2023

cilt, ton, renk, kişisel bakım, makyaj, kadın

Kusursuz bir makyaj için en önemli faktörlerden biri de cilt alt tonudur. Doğru cilt alt tonunu bulman, cildinin doğal tonuna uygun bir makyaj uygulamana yardımcı olur. Öte yandan makyajın kalitesine ve profesyonelliğine de doğrudan etki eder. Cilt alt tonunu bulmak istiyorsan bu yazı tam sana göre. Hadi cilt alt tonu ile ilgili bilgilere birlikte göz atalım.

Cilt alt tonu neden önemlidir?

cilt, ton, renk, kişisel bakım, makyaj, kadın

Cilt alt tonunun doğru şekilde belirlenmesi, makyajının doğal görünmesine yardımcı olur. Doğru renk paleti seçimi ve cilt alt tonuna uygun bir makyaj uygulaması, yüzünün doğal güzelliğini ortaya çıkarır ve daha sağlıklı bir görünüm sağlar. Yanlış cilt alt tonu seçimi ise, yüzünün soluk veya yapay görünmesine neden olabilir.

Cilt alt tonu nasıl belirlenir? 

cilt, ton, renk, kişisel bakım, makyaj, kadın

Cilt alt tonu, cildinin yüzeyindeki renginden farklıdır. Cilt alt tonu sıcak, soğuk veya nötr olabilir. Cilt alt tonunu belirlemek için bileklerine, boyun bölgesine veya göğüs bölgesine birkaç farklı renkteki fondöteni uygulayarak hangi rengin cildinle en uyumlu olduğunu gözlemleyebilirsin. Ayrıca, cildinin alt tonunu belirlemekte zorlanıyorsan, makyajın altına bir renk düzeltici uygulayabilirsin. Turuncu bazlı bir renk düzeltici mavi alt tonlu ciltler için uygundur, yeşil bazlı bir renk düzeltici ise pembe alt tonlu ciltler için uygundur.

Sıcak ve soğuk cilt alt tonları nelerdir?

cilt, ton, renk, kişisel bakım, makyaj, kadın

Cilt alt tonları sıcak, soğuk veya nötr olabilir. Sıcak alt tonu olan ciltler genellikle sarı veya zeytin alt tonlarına sahipken, soğuk alt tonu olan ciltler genellikle pembe veya mavi alt tonlarına sahiptir. Nötr cilt alt tonu ise, sıcak ve soğuk alt tonlarının karışımından oluşur.

Cilt alt tonu makyaj ürünleri nasıl seçilir?

cilt, ton, renk, kişisel bakım, makyaj, kadın

Cilt alt tonuna uygun renk paletini seçmek, cildinin doğal tonuna uygun bir makyaj yapmana yardımcı olur. Fondöten, kapatıcı, allık ve ruj gibi ürünlerin seçiminde cilt alt tonunu göz önünde bulundurmalısın. Sıcak alt tonlu ciltler, sarı veya zeytin tonlarını içeren ürünleri tercih etmeli, soğuk alt tonlu ciltler ise, pembe veya mavi tonlarını içeren ürünleri tercih etmelidir.

Cilt alt tonunu belirlemek için nelere dikkat etmelisin? 

cilt, ton, renk, kişisel bakım, makyaj, kadın

Doğru cilt alt tonunu belirlemek için iyi bir ışık altında cildini incelemelisin. Bu noktada doğal ışıktan yararlanabilir ya da spot ışık kullanabilirsin. Vücudunun farklı yerlerine uygulama yaparak en doğru seçeneği yakalayabilirsin. Öte yandan düzenli olarak cilt bakımı yapmak da cilt alt tonunun bulman için sana yardımcı olacaktır. Düzenli olarak cildi nemlendirmek, koruyucu krem kullanmak ve cildi temizlemek sağlıklı bir görünüme kavuşmanı sağlayacak ve daha doğru tercihler yapmana yardımcı olacaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
18 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.