Çikolatayı Cilt Bakımında Nasıl Kullanabilirsin?

Buradasınız

Hareket Et 02 Haziran 2022

çikolata, cilt, bakım, kür, vücut, beden, sağlık, güzellik

Latince ‘Theobromo cacao’ kelimesinden adını alan ve “Tanrıların Besini” anlamına gelen kakao, tarihin çok eski dönemlerinden bu yana alternatif tıbbın en önemli hammaddelerinden biri olarak kullanılıyor. Antioksidan ve onarıcı özellikleriyle günümüzde alternatif tıpta ve kozmetik ürünlerde sıkça tercih edilen kakao, özellikle yağı ve tozu ile cilt bakımına yeni bir soluk getiriyor. Hammaddesi kakao olan çikolatayı cilt bakımında kullanabilir, daha parlak, canlı ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsin.

Kakao nasıl keşfedildi?

çikolata, cilt, bakım, kür, vücut, beden, sağlık, güzellik

Vitamin ve mineraller açısından oldukça önemli bir bitki olan kakaonun faydalarının ilk olarak Maya Uygarlığı tarafından keşfedildiği düşünülüyor. İlerleyen zamanlarda Azteklerin bu bitkiyi dini ritüellerinde kullanmaya başladıkları ve günlük hayatlarında; yiyeceklerde, yaraların tedavisinde ve dini ayinlerde farklı şekillerde kullandıkları biliniyor. Kakaoyu sütle karıştırarak çikolatayı elde eden ve çeşitli tatlılar geliştiren uygarlık ise İspanyollar. Kakao ağaçlarının 4 yaşından itibaren yılda 2 kere olmak üzere meyve verdiği ve ham tadının oldukça acı olduğu bir gerçek. Öte yandan kakao endorfin hormonu salgılayarak kişinin mutluluk seviyesini de artırıyor. 

Kakao hangi besin değerlerine sahip?

çikolata, cilt, bakım, kür, vücut, beden, sağlık, güzellik

Kakao, yağı ve tozu kullanılarak alternatif tıp, gıda ve kozmetik sektörlerinde sıkça kullanılıyor. Kakaonun içerisinde bitkisel proteinler, antioksidan, karbonhidratlar, potasyum, magnezyum ve kalsiyumun yanı sıra A, B1, B2, D ve E vitaminleri ile kafein de bulunuyor. Kakaonun içerisinde yer alan besin değerlerinin insan yaşamı açısından büyük önem taşıdığı uzmanlar tarafından sık sık vurgulanıyor. İçerisinde bulunan çok sayıdaki madde ile hem sağlığımıza iyi geliyor hem de kişisel bakım için gerekli olan maddeleri bize sunuyor.

Kakaonun faydaları neler?

çikolata, cilt, bakım, kür, vücut, beden, sağlık, güzellik

Yüksek antioksidan değerleri nedeniyle kakaonun kanser gibi hastalıklara iyi geldiği ve tedavi sürecini hızlandırdığı biliniyor. İçerisinde yer alan flavonoid maddesi bir yandan hücre yenilenmesini desteklerken, diğer yandan beyne giden sinir hücrelerinin ihtiyaçlarını karşılıyor. Yine kakaonun içerisinde yer alan potasyumun stres seviyesini düşürdüğü ve kronik yorgunluğu engellediği kanıtlandı. Ayrıca kakao magnezyum bakımından zengin olması nedeniyle regl ağrısı, enfeksiyon ve kalp çarpıntısı gibi sorunları da bir nebze olsun hafifletiyor.

Kakaonun cilde etkileri neler?

çikolata, cilt, bakım, kür, vücut, beden, sağlık, güzellik

Kakao cilt bakımında uzun yıllar boyunca kullanılan en önemli bitkiler arasında yer alıyor. İçerisindeki antioksidanların yardımıyla cilt hücrelerinin onarılmasında ve cilt lekelerinin engellenmesinde büyük rol oynuyor. Yüksek sülfür içeriği nedeniyle cilde parlaklık kazandıran kakao, aynı zamanda palmitik ve stearik asit etkisi ile de yaşlanma karşıtı bir bitki olarak ön plana çıkıyor. Güneşten gelen zararlı UV ışınlarına karşı da önemli bir koruyucu görevi görüyor.

Kendi kürünü yapabilirsin

çikolata, cilt, bakım, kür, vücut, beden, sağlık, güzellik

Kakao kullanılarak piyasaya sürülen birçok kozmetik ürün bulunuyor. Ancak doğal kozmetik ürünleri gibi içerisinde koruyucu maddelerin kullanıldığı birçok ürün de raflarda yerini alıyor. Bunun için evde kendin de çikolata içeren cilt bakım maskeleri ve benzer bakım ürünleri yapabilir ve bu mucizevi bitkinin gücünden faydalanabilirsin. Evde çikolata maskesini yaparken içerisine kendin koyacağın sağlıklı ürünlerle cildin için çok daha faydalı bir ürün hazırlaman mümkün. Peki evde çikolatalı kürünü nasıl hazırlayabilirsin?

Bunun için ihtiyaç duyacağın malzemeler 1 yemek kaşığı kadar bitter çikolata (4-5parça orta boy çikolata yeterli olacaktır), 1 çay kaşığı kadar Hindistan Cevizi yağı ve 1 çay kaşığı susam yağı. Çikolatayı benmari usulü erittikten sonra Hindistan Cevizi yağı ve susam yağını ekliyoruz. İyice karıştırdıktan sonra kürümüz hazır olacak. Yüzümüzü ılık suyla yıkadıktan sonra bu kürden sürüp 20 dk kadar beklememiz yeterli olacak. Haftada bir kere bu kürü yüzüne ya da cildine uygulayabilirsin. Kullanmadan önce yine benmari usulü hafifçe çikolatayı eritebilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.