Buğday Proteini ile Saçların Güçlensin

Buradasınız

Hareket Et 03 Ağustos 2022

buğday, glüten, protein, saç, sağlık, beslenme

Vücudun günlük olarak aldığı protein miktarı genel sağlığın yanı sıra saçlar için de oldukça önemlidir. Protein miktarının yeterli seviyede alınmadığı durumlarda saçlar; cansız, yıpranmış, mat ve hacimsiz bir görünüm yakalar. Buğday proteini ise saçların gerekli protein miktarını karşılayarak saç sağlığına ve bakımına önemli destek sağlayan bir yardımcı olarak öne çıkıyor. Buğday proteinini doğru ölçüde ve şekilde tüketerek saçlarını daha sağlıklı bir hale getirmen mümkün. Buğday proteinin saç bakımında faydalarını bu yazımızda bulabilirsin.  

Buğday proteini nedir?

buğday, glüten, protein, saç, sağlık, beslenme

Lektin olarak da adlandırılan buğday proteini, farklı protein zincirlerinin bir araya gelerek oluşturduğu bir protein kompleksi. Bu kompleks protein, buğdayın temel yapısında yer alıyor ve buğdayı zararlı dış etkenlere karşı koruyor. Bitkiye güçlü bir yapı kazandırarak yetişip, büyümesini destekliyor. Buğday proteininin genel olarak sağlığımız üzerinde faydalı etkileri bulunuyor. Saçlarımız, tırnaklarımız ve cildimiz temel yapıları itibarıyla proteinden oluştukları için bu besin öğesinin düzenli olarak alınması büyük önem taşıyor. Özellikle saçlarımız proteine büyük ölçüde ihtiyaç duyuyor. Saçları düzenli olarak buğday proteinine maruz bırakmak, saçlara dolgunluk ve hacim kazandırmasının yanı sıra mat ve cansız görünümünün giderilmesini de sağlıyor. Saçımızı oluşturan temel proteinin adı ise kreatin. Buğday proteinindeki aminoasitler, vücudumuzda çözünerek saçlarımızdaki kreatinin beslenmesine destek oluyor.

Buğday proteini nasıl kullanılır?

buğday, glüten, protein, saç, sağlık, beslenme

Buğday proteininin etkisinin artırılması amacıyla çeşitli hidroliz işlemler uygulanıyor ve farklı kozmetik firmaları tüketicilere buğday proteinini sıvı bir ürün olarak sunuyorlar. Ancak kozmetik ürünlerin kullanım talimatlarına uyulmaması durumunda ise buğday proteini saçlara ciddi zararlar verebiliyor. Bu noktada buğday proteininin uygulama aşamasında kullanım miktarına dikkat edilmesi gerekiyor. Öte yandan buğday proteini genellikle pirinç proteini ile birlikte kullanılıyor. Bu iki ürünün birlikte kullanımı etki düzeyini artırıyor ve daha güçlü sonuçlar doğuruyor.

Buğday proteininin saç bakımına faydaları nelerdir?

buğday, glüten, protein, saç, sağlık, beslenme

Buğday proteini tıpkı buğdayın yapısında yer alan koruyucu özelliğini saçlar üzerinde de sergiliyor. İçerisinde yer alan aminoasitler nedeniyle suda kolayca çözülebilen buğday proteini, ilk kullanımda saç dokusuna etki etmeye başlıyor. Buğday proteininin faydaları şu şekilde sıralanıyor:

  • Güçsüz saç tellerini onarmaya yardımcı oluyor.
  • Saçlarda yaşanan koparak dökülmelerin önüne geçiyor.
  • Nemlendirici özelliği sayesinde daha parlak bir görünüm sağlıyor.
  • Saçlardaki yıpranmayı azaltarak saça hacim kazandırıyor.
  • Saçları doğal yağlarından ayırmadan koruyor.

Sen de protein alımına dikkat ederek ve düzenli şekilde buğday proteini tüketerek saç sağlığını koruyabilir ve daha güzel, sağlıklı saçlara kavuşabilirsin. İşin profesyonellerinden destek alarak doğru miktarlarda buğday proteini tüketmeyi bir rutin haline getirebilirsin. Sadece saç değil beden sağlığımıza da aynı şekilde dikkat etmeliyiz.

Bunu yaparken istemesek de hastaneye gitmemiz gereken durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. İşte böyle anlarda QNB Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile yanında olacak. Özel hastanelerde SGK katkı payı hariç hiçbir ek ücret ödemeden tedavi ve muayene olmanın yanında check-up, online doktor ve diyetisyen gibi sunduğu birçok ücretsiz sağlık hizmetinden de faydalanabilirsin. %10 hoş geldin indirimiyle seni bekliyor!

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.