Bahar Alerjisini Önlemek İçin 10 İpucu

Buradasınız

Hareket Et 09 Mayıs 2017

bahar alerjisi

Bahar aylarını pek çok kişi için tatsızlaştıran polen ve bahar alerjisi hem uzun süre devam ediyor hem de burun akıntısı, hapşırık gibi rahatsız edici durumlara neden oluyor. ‘’Eyvah bahar geldi!’’ demenizi engelleyecek ve polen alerjisini kontrol etmenizi sağlayacak 10 ipucunu sizin için bir araya getirdik.

1.Büyük ve Kabarık Halılardan Kurtulun

bahar alerjisi

Temizlemesi oldukça zor olan ve duvardan duvara evinizin bütün zeminini kaplayan büyük halılar, bahar alerjisi için büyük sorun teşkil ediyor. Çünkü dışarıdan evinize taşınan polenler, bu büyük ve kabarık halılara yerleşiyor. Bahar aylarında sıkıntı yaşamamak için fayans veya parke zemini tercih edebilirsiniz.

2. Evcil Hayvanınızı Düzenli Olarak Yıkayın

evcil hayvan temizliği

Hayatınızı paylaştığınız evcil hayvanlar da, dışarıdayken polenleri toplayarak alerjinizi artırmaya neden olabilir. Bu nedenle bahar aylarında düzenli olarak kedinize veya köpeğinize duş aldırarak alerjinizin önlenmesine yardım edebilirsiniz. Tabii yıkanmaktan mutlu olmuyorlarsa işiniz biraz zor olabilir. ☺

3. Kritik Günlerde Pencere ve Kapılarınızı Kapatın

bahar temizliği

Temiz bahar havası her ne kadar harika hissettirse de polenler dışarıda kol gezdiği için rüzgarlı günlerde, kapı ve pencerelerinizi kapatarak polenlere karşı önlem almalısınız. Gözünüzle görmediğiniz o minicik tozlar bile bahar alerjisi için en büyük düşmanınız...

4. Otomobilinizdeki Havayı Tazeleyin

otomobil temizliği

Otomobilinizdeki havayı düzenli aralıklarla sirküle ederek yolculuk sırasındaki hapşırık ve burun akıntısını önleyebilirsiniz. Otomobilinizin havasını tazelemek ve daha fazla polen girmesini önlemek, güvenli yolculuklar için de oldukça önemli.

5. Aspiratördeki ve Klimandaki Filtreleri Değiştirin

klima filtresi temizlemek

Bu yöntem hem temizlik hem de sağlık için sıkça tavsiye ediliyor. Ayrıca bahar alerjisini önleme konusunda da oldukça etkili. Bu nedenle bahar alerjisi için tavsiye edilenden biraz daha sık değiştirmenizde fayda var.

6. Bulunduğunuz Ortamın Nem Seviyesini Ayarlayın

nem seviyesi ayarlamak

Eğer küf kaynaklı alerjiniz varsa, bulunduğunuz ortamın nem düzeyi yüzde 60’ın altında olmalı. Nem ölçen ve dengeleyen elektronik cihazlar yardımcınız olabilir.

7. Ayakkabılarınızla Eve Girmeyin

ev temizliği

Bahar aylarında ayakkabılarınızı eve sokmamak polen alerjiniz için oldukça önemli. Çünkü yolda yürürken her saniye binlerce polen ayakkabınıza yapışır ve bu polenler evde sizi hapşırık krizine sokabilir.

8. Uyumadan Önce Saçlarınızı Yıkayın

saç temizliği

Saçlar maalesef polen toplama konusunda çok başarılı. Bu nedenle eğer günü dışarıda geçirdiyseniz, uyumadan önce saçlarınızı yıkayarak yastığınıza yapışan polenlerin alerjinizi tetiklemesini engelleyebilirsiniz.

9. Antihistamin ve Burun Spreyi Desteği Alın

antihistamin ve burun spreyi

Doğal kontrollerle alerjinizi önleyemiyorsanız, doktorunuzun size en uygun gördüğü antihistamin veya burun spreyinden destek alarak alerjik reaksiyonları en az seviyeye indirebilirsiniz.

10. Stres Gibi Uyarıcılara Dikkat Edin

uyarıcılar

ABD’de yapılan bir çalışmaya göre stres, bahar alerjisini tetikleyen en önemli faktörlerden biri. Kalp, tansiyon ve kanser gibi ciddi rahatsızlıklara da neden olan stres, bahar alerjinizi büyük oranda artırıyor. Çünkü stres vücuttaki kortizol seviyesini yükselterek alerjik reaksiyonlara zemin hazırlıyor. Bahar alerjisi döneminden bağımsız olarak  kanser gibi çok yaygın sağlık sorunlarından da korunmak için sıkıntı ve strese dikkat etmelisiniz. QNB Sigorta Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası’na sahip olarak kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz. Bu sigorta ile birlikte çeşitli sağlık danışmanlığı hizmetleri ve kanser teminatının yanı sıra sağlıklı yaşam, diyet ve sigarayı bırakma desteği de alabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.