Antik Çağlardan Günümüze Uzanan 7 Güzellik Sırrı

Buradasınız

Hareket Et 07 Kasım 2019

Bakımlı olmak, sadece günümüzde değil antik çağlarda da oldukça önemliydi. Özellikle yumuşak saçlara ve parlak bir cilde sahip olmak her genç kızın hayaliydi desek yanlış olmaz! Dolayısıyla antik çağlarda kullanılan kişisel bakım yöntemlerinin birçoğu, şu an kullandığımız yöntemlerden çok daha doğal ve etkiliydi. Eğer siz de antik çağlardan günümüze dek kullanılan en etkili cilt bakım yöntemlerini merak ediyorsanız sizi hemen aşağıya alalım...

 

1. Akneler için maş fasulyesi

Akne, yalnızca günümüzde değil antik çağlarda da oldukça yaygın bir cilt problemiydi. Antik Çin’de kadınlar, aknelerden kurtulmak için maş fasulyelerini iyice ezerek macun haline getirir ve akneli cilde uygulardı. Bu yöntemi denemek için tek yapmanız gereken bir su bardağı maş fasulyesini blender’da püre haline getirdikten sonra cildinize uygulamak!

 

2. Nemlendirmek için gül suyu

Cildi nemlendirmek, siyah noktalardan kurtulmak ve parlak bir görünüm elde etmek için vazgeçilmez olan gül suyu, Antik Mısır’da da oldukça seviliyordu. Antik Mısırlı kadınlar, her sabah ve her akşam gül suyu kullanarak ciltlerini nemlendirirdi. Eğer siz de bu yöntemi denemek istiyorsanız tek ihtiyacınız olan şey bir şişe doğal gül suyu ve pamuk! Pamuğa döktüğünüz gül suyunu tıpkı bir tonik gibi cildinize uygulayabilirsiniz.

 

3. Parlak bir cilt için safran yağı

Parlak bir cilde sahip olmak Antik çağlarda oldukça önemliydi. Dolayısıyla Antik Mısırlı kadınlar, safran yağıyla masaj yaparak ciltlerini nemlendirirdi. Bu sayede ciltleri gün boyu canlılığını ve parlaklığını korurdu. Bu yöntemi uygulamak için aktardan safran yağı satın alabilir, bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz.

 

4. Yumuşak bir cilt ve saç için bal

Bal, tıpkı günümüzde olduğu gibi Antik çağlarda da cildi nemlendirmek ve saçları yumuşatmak için vazgeçilmez bir malzemeydi. Uzun süre saklanabildiği için Antik Mısırlı kadınların favori cilt bakım ürünü olan bal, günümüzde de birçok cilt bakım ürününün içerisinde bulunuyor.

 

5. Peeling etkisi için deniz tuzu

Ölü derilerden kurtulmak etkili bir cilt bakımı için vazgeçilmez bir adımdır. Tıpkı bundan yüzyıllar önce Japonya’daki kadınların yaptığı gibi! Deniz tuzunu bir çeşit peeling olarak kullanan Japon kadınlar, bu sayede ölü derilerinden arınır ve selülitlerinden kurtulurdu. Siz de selülitlerinizle baş etmek ve cildinizi ölü derilerden arındırmak için deniz tuzu kullanabilirsiniz.

 

6. Parlak bir cilt için nane

Antik Çin’de kadınlar için vazgeçilmez bir malzeme olan nane, parlak bir cilde sahip olmanın anahtarıydı. Siz de bir avuç nane yaprağını blender’dan geçirerek püre haline getirebilir ve cildinize uygulayarak bu mucizevi bitkinin nimetlerinden faydalanabilirsiniz.

 

7. Nemlendirmek için Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı her ne kadar günümüzde yeni yeni popüler olmaya başlamış olsa da bundan binlerce yıl önce Güney Asya’daki kadınlar tarafından kullanılıyordu. Etkili bir nemlendirici olan Hindistan cevizi yağını saçlarınız ya da cildiniz için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 

Kaynak:

https://hthayat.haberturk.com/guzellik/haber/1056327-antik-caglardan-beri-kullanilan-10-guzellik-sirri

https://www.posta.com.tr/antik-caglardan-beri-kullanilan-10-guzellik-sirri-haber-fotograf-1390130

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.