Alın Kırışıklıklarına Karşı Neler Yapabilirsin?

Buradasınız

Hareket Et 02 Aralık 2022

alın, cilt, yüz, sağlık, bakım, yaşlanma, belirti

Alın kırışıklıkları kadın veya erkek fark etmeksizin belirli bir yaştan sonra her insanda bölgesel olarak ortaya çıkan ve gözle görülen yatay çizgiler olarak adlandırılıyor. Genelde yaşlanma ile birlikte doğal olarak ortaya çıkan bu kırışıklıklar, temel olarak vücudun kolajen üretiminin yavaşlatması sonucunda belirmeye başlıyor. Alın kırışıklıklarına karşı neler yapabileceğini senin için araştırdık. 

Alın kırışıklığı neden olur? 

alın, cilt, yüz, sağlık, bakım, yaşlanma, belirti

Yüzdeki mimik kullanımına ve kişinin yaşına bağlı olarak alın bölgesinde oluşan yatay çizgiler alın kırışıklığı olarak adlandırılıyor. Özellikle 35’li yaşlardan sonra vücuttaki kolajen ve Hyalüronik Asit üretiminin azalması, cildin sıkılığını ve elastikiyetini düşürüyor. Bu durum da kişinin özellikle yüzün belirli bölgelerinde kırışıklıklarla karşılaşmasına zemin hazırlıyor. Alın kırışıklarını doğal yollarla tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da birtakım kişisel bakım rutinleri ile bu süreç ertelenebiliyor. Halk arasında kaz ayağı çizgileri olarak da ifade edilen bu durum, yüzümüzdeki kas gücünün stres, kirlilik, genetik nedenler, yerçekimi, bakım alışkanlıkları, günlük rutinler gibi durumlara bağlı olarak azalması ve zamanla derinin üst üste toplanması ile ortaya çıkıyor.

Antioksidan kullanmalısın 

alın, cilt, yüz, sağlık, bakım, yaşlanma, belirti

Yüz ve özellikle alın bölgesindeki kırışıklıklardan kurtulmak için antioksidanın mucizelerinden yararlanmalısın. Bu doğrultuda antioksidan içeren yiyecek ve içecekleri kesinlikle beslenme listene eklemelisin. Öte yandan günlük kişisel bakım rutinlerini de antioksidan içeren doğa dostu ürünlerle gerçekleştirmelisin. Kişisel bakım ürünlerinin UVA ve UVB radyasyonuna karşı geliştirilmiş olmasına ve çevresel faktörlere karşı yüzü koruma altına aldığına dikkat etmelisin. 

Retinolun etkilerinden yararlanmalısın 

alın, cilt, yüz, sağlık, bakım, yaşlanma, belirti

Kırışıklık bakımında en fazla işe yarayan bir diğer içerik ise retinol. Retinol cilt yenileme hızını destekleyen bir A vitaminin türevidir. Kırışıklıkların, ciltteki pürüzlerin ve ince çizgilerin giderilmesinde oldukça etkili olan retinol, aynı zamanda kişisel bakım rutinlerinin de vazgeçilmez bir parçası. Birçok farklı marka retinol içeren ürünlerini piyasaya sunuyor. Tercih edeceğin retinolü gece yatmadan yarım saat önce uygulamaya özen göstermelisin. 

C vitaminini unutmamalısın

alın, cilt, yüz, sağlık, bakım, yaşlanma, belirti

Yüz ve alın bölgesinde oluşan kırışıklıklar belirli bir yaştan sonra vücudun kolajen üretememesinden kaynaklanıyor. Bu noktada beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeli, bol bol C vitamini içeren yiyecek ve içecekler tüketmelisin. Öte yandan C vitamini tüplerini de kullanabilirsin. C vitamini tüpleri kan akışını ve kolajen üretimini hızlandırarak yüz ve alın bölgesindeki kırışıklıklara savaş açıyor. Yaklaşık olarak 10 günlük bir kullanımın ardından gözle görülür etkiler elde edebilirsin. 

Hyaluronik asidi keşfetmelisin 

alın, cilt, yüz, sağlık, bakım, yaşlanma, belirti

Uzmanlar kırışıklık karşıtı bakım rutinlerinde Hyaluronik asidin oldukça yararlı olduğunu ve kişisel bakım ürünleri arasında değerlendirilmesi gerektiğini altını çiziyor. Tıpkı kolajen gibi belirli bir yaştan sonra vücut Hyaluronik asit üretiminde de yavaşlıyor ve cildin sıklığı gün geçtikçe azalıyor. Öte yandan alın çizgisindeki kırışıklar yoğunlaştığında kaşların aşağı doğru düşmeye başlıyor, göz köşelerin daha düşük görünüyor. Bu noktada hayvan testlerine tabi tutulmayan ve doğa dostu Hyaluronik asit içeren ürünleri tercih edebilirsin. 

Kırışıklık karşıtı kremlerden yararlanmalısın 

alın, cilt, yüz, sağlık, bakım, yaşlanma, belirti

Alın kırışıklıkları ile mücadele etmenin bir diğer yolu da kırışıklık karşıtı kremler kullanmaktır. Özellikle anti-aging kremler bu noktada sana oldukça fazla yardımcı olacaktır. Anti-aging içeren kremleri 30’lu yaşların başından itibaren düzenli olarak kullanman kırışıklıklarla mücadelede sana büyük bir avantaj sağlayacaktır. 

Alın masajı yaptırabilirsin

alın, cilt, yüz, sağlık, bakım, yaşlanma, belirti

Alındaki kırışıklıkları azaltmak için bölgesel masaj uygulamaları yaptırmanda fayda var. Masaj bir yandan kan dolaşımının hızlanmasına ve cildin yenilenme süresinin artmasına yardımcı olurken, diğer yandan da krem uygulamalarının etkisini artırıyor. Özellikle kişisel bakım ürünlerini kullandıktan sonra 5 dakika gibi kısa sürelerle yüzüne masaj yapmalı veya yaptırmalısın. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.