Akşam Cilt Bakımı Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir?

Buradasınız

Hareket Et 31 Mart 2022

gece, cilt, bakım, rutin

Cildimiz hava kirliliği, nem, güneş, soğuk gibi çok sayıda dış faktöre bağlı olarak gün içerisinde kirlenir ve yorulur. Bu noktada farklı bakım kürlerini ve rutinlerini düzenli olarak ve doğru şekilde uygulamak, cildimizin sağlığı için çok önemlidir. Özellikle gün içerisinde yıpranan ve yorulan cildimizi gece bakım rutinleri ile sağlıklı tutmak bizim elimizde. İşte cildine uygulayabileceğin ve sabaha kadar cildin kendini onarmasını ve dinlendirmesini sağlayacak püf noktaları.

Temizleme ile işe başlayabilirsin

gece, cilt, bakım, rutin, kadın, su

Gündüz ya da gece fark etmez, cilt bakımı rutinlerinde ilk yapman gereken iyi bir temizlik işlemi yapmaktır. Bunun için uygun tonikleri ya da benzeri temizleme malzemelerini kullanabilirsin. Gün içerisinde cildinizin üzerine yapışan yağ, kir ve makyaj malzemelerini temizleyerek yatmak çok önemlidir. Bu temizliği yapmadığınız taktirde cildiniz sabaha kadar yorulmaya devam edecektir. Cildini farklı temizlik malzemeleri ile temizlerken de parmak uçları ile küçük masaj hareketleri yapabilirsin. Bu temizlik işlemi cildine kendini yenilemesi için de fırsat sağlayacak.

Tonikleme yapabilirsin

gece, cilt, bakım, rutin, kadın, tonik

Gece cilt bakımının en önemli rutinlerinden biri de toniklemedir. Gün içerisinde farklı faktörlere bağlı olarak etkilenen ve yorulan cildinin üzerindeki gözenekler genişliyor ve bu da bir zaman sonra kötü bir görüntü ortaya çıkarabiliyor. Bunun önüne geçmek için yatmadan önce, cildini de temizledikten sonra mutlaka bir tonik uygulamalısın. Gözenek görünümünü azaltmak ve daha sağlıklı bir görünüm elde etmek için cilt tipine uygun bir tonik kullanabilirsin.

Serum kullanımı da yapabilirsin

gece, cilt, bakım, rutin, krem

Cildini temizledikten ve onu tonikleyip bakımını yaptıktan sonra güzel ve estetik bir görüntü elde etmek adına serumlardan faydalanabilirsin. Farklı içerikleri ile serumlar gece yapabileceğin en önemli bakım rutinlerinden biridir. Özellikle bitkisel kaynaklı olan serumlardan birini kullanarak cildini daha parlak ve bakımlı bir görüntüye kavuşmasını sağlayabilirsin. Serumlar aynı zamanda gece boyu cildine bakım yaparak cildini ertesi güne de hazırlayacaklar.

Maskeyi de rutin haline getirebilirsin

gece, cilt, bakım, rutin, erkek, yüz, maske

Özellikle içeriğinde peeling özelliği de bulunan maskeler de gece cilt bakımında izleyebileceğin püf noktalar arasında. Her gün olmasa da haftada 1 ya da 2 kez, cildinin de durumuna bakarak maske uygulaması yapabilirsin. Maskeler, cildin üzerindeki ölü derilerin atılmasını ve cildin kendini yenilemesini sağlayacaktır.

Uyku da önemli

gece, cilt, bakım, rutin, erkek, krem

Gece cilt bakımı için yapılması gereken belki de en önemli rutinlerden biri uyumaktır. Cildin dinlenmesi ve kendini onarması, yenilenmesi için melatonin salgılanması gerekir. Bunun için de yaş durumuna göre 6-7 saat gece uykusu alınması çok önemlidir. Yatmadan önce yüzüne hafif bir masaj yapmak ve ardından da tamamen ışıksız bir ortamda uykuya dalmak, cilt bakımı için en dikkat edilmesi gereken püf noktalardan biridir.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.