Ana içeriğe atla

Kişisel Bakım

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir?
Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir?

iyihisset.com

26 Eki 2018

Yediklerimizden, içtiklerimizden ve daha birçok nedenden ötürü ağzımızda yaralar oluşabiliyor. Yemek yerken, hatta konuşurken bütün keyfinizi kaçıran bu ağız yaraları, aft olarak adlandırılıyor ve hayatımızı olumsuz etkiliyor. Gelin hep birlikte ağız yaraları neden olur ve ağız yaralarına ne iyi gelir inceleyelim.

Ağız Yaraları Nasıl Meydana Geliyor?

Ağzınızın içerisinde, beyaz veya sarı renkte oluşan bu aftlar, aslında bir nevi doku bozukluğu olarak tanımlanabilir. Peki bu ağız yaraları neden olur? Uzmanlara göre ilk sebep, ağız temizliğine gereken önemi göstermemek. Ağız yaralarından kaçınmak için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanın yanı sıra gargara yapmak da ağız sağlığını korumak için son derece önemlidir.

Diğer bir neden ise, enfeksiyonlu hastalıklara yakalandığınızda, vücut direncinizin düşmesiyle ağzında yaralar çıkabilir. Aynı şekilde uzun süreli antibiyotik ve ilaç kullanımı da ağız yaralarını tetikleyebilir.

Ağız yaralarına ne iyi gelir sorusunu yanıtlayacak evde uygulayabileceğiniz beş yöntemi sizler için derledik.

Tuzlu Suyla Gargara

Ağız yaraları nasıl geçer diye düşünüyorsanız en etkili ve en kolay yöntemlerden biri tuz ve su karışımıdır. Bu yöntem, ağzınızın oldukça yanmasına sebep olsada, aftın kurumasına oldukça katkı sağlar. Bir çay bardağı suya 1 çay kaşığı tuz ekleyin, tuzun suda iyice çözünmesini sağlayın ve sık sık tuzlu suyla gargara yapın.

Karbonatlı Su

Ağız yaralarına ne iyi gelir sorusuyla karşılaşan çoğu kişi soluğu karbonatta alır. Haksız da sayılmazlar… Çünkü karbonat vücudunuzdaki pH değerini dengeler. Aynı zamanda yaraları kolayca iyileştirerek iltihabı azaltır. Bir çay bardağına bir tatlı kaşığı karbonat ekleyin ve karıştırın. 15-30 saniye boyunca bu karışımla ağzınızda gargara yapın.

Yoğurt

Ağız yaralarının oluşumunu önlemek için uzmanlar, her gün en az 1 fincan yoğurt yemeyi tavsiye ediyor. Yoğurttaki probiyotiklerin, ağızda aftların oluşmasını engelleyebileceği öne sürülüyor.

Bal

Ağız yaralarına ne iyi gelir sorusunun en “tatlı” cevabı! Araştırmalara göre bal tüketimi, vücuttaki iltihaplı ve kızarık bölgelerin yok olmasına yardımcı oluyor. Ayrıca iltihabın yayılması ve enfeksiyonun büyümesini de engelliyor. Günde dört kez ağız içindeki yaraya bal sürmek iltihabın büyük ölçüde azalmasını sağlayabilir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.