20 Yaş Dişlerini Çektirmek Şart mı?

Buradasınız

Hareket Et 06 Haziran 2017

20lik dişler

20 yaş dişleri çoğu kişinin aklında büyük bir soru işareti. Kimininki hiç çıkmaz, kimi çektirmeye korkar, kimi ise uzun yıllar sağlıklı olarak kullanabilir. Genel kanı er ya da geç çektirmek gerektiği yönünde ama bu ne kadar doğru? Bu konuda farklı görüşleri ve bilmeniz gerekenleri sizin için derledik.

Aşağıdaki Şartları Karşılıyorsanız, 20’lik Dişlerinizi Çektirmek Zorunda Değilsiniz

20 yaş dişleri

Dişleriniz Tamamen Çıktıysa

20’lik dişleriniz tamamen çıktıysa, gömülü kalıp ağrı, sızı ve çürümelere neden olmadıysa çektirmenize gerek yok.

Dişleriniz Sağlıklıysa

Diş etlerinde iltihap yoksa 20 yaş dişleri çekilmek zorunda değil. Ağız sağlığınızı tehdit eden herhangi bir faktör yoksa diş hekiminiz de çekmeye gerek olmadığını söyleyecektir.

Başka Dişlerinizi Olumsuz Etkilemiyorsa

Eğer 20 yaş dişleriniz çevresindeki dişleri tehdit etmiyorsa, düzgün bir şekilde çıkarak çenenize uyum sağladıysa çektirmek zorunda değilsiniz.

Yaşınız 30’dan Büyükse

30 yaşından büyükseniz ve ağrı, sızı ya da çiğneme probleminiz yoksa, ani bir sorunla karşılaşmadığınız sürece çektirmeye gerek yok.

Aşağıdaki Durumlar Söz Konusuysa 20’lik Dişlerinizi Çektirebilirsiniz

20lik diş

Dişleriniz Gömülü Kaldıysa

20’lik dişleriniz diş etinin altında gömülü kaldıysa ve çıkacak yer bulamıyorsa ufak bir ameliyatla bu dişlerden kurtulmanız gerekebilir. Çünkü iltihap, apse, şiddetli ağrıya neden olarak bütün ağız ve diş sağlığınızı tehdit edebilirler.

Dişleriniz Tam olarak Çıkmadıysa

20 yaş dişleri eğer tam olarak çıkmadıysa ve bir kısmı diş etinin içinde kaldıysa diş çevresinde yemek artıkları ve bakteriler birikebilir. Bu bölgenin fırçalama güçlüğü olacağı için de başta hijyen olmak üzere pek çok ağız problemiyle karşılaşabilirsiniz. O nedenle halihazırda sorun olmasa da ileride yaşanacak sorunları önlemek için bu dişleri çektirebilirsiniz.

Diğer Dişler Tehdit Altındaysa

Eğer 20’lik dişleriniz diğer dişleri tehdit eden yamuk bir açıyla çıkıyorsa çektirebilirsiniz.  Aksi halde sağlıklı olan dişleriniz enfeksiyon kapabilir, çene kemiğiniz dahi hasar görebilir.

Şiddetli Ağrı Hissederseniz

Eğer dişlerin bulunduğu bölgede şiddetli bir ağrı hissederseniz dişleriniz çürümüş, apse yapmış ya da iltihaplanmış olabilir. Bu gibi durumlarda genel ağız ve diş sağlığınızı korumak için 20 yaş dişlerinizi çektirebilirsiniz. Bu dişler için en küçük bir ağrıyı bile ciddiye almalı, düzenli aralıklarla diş hekimine gitmelisiniz.

Sağlıklı yaşamın ve özgüvenin önemli faktörlerinden biri olan diş sağlığınızı güvence altına almak için aylık 16.50 TL’den başlayan taksitlerle Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası yaptırabilirsiniz. Üstelik bu sigortayla QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği ve diş röntgeni hizmetlerinden yılda iki kez ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.