Gündüz Oruç, Akşam İftar… Peki Ne Zaman Spor Yapacağız?

Buradasınız

Hareket Et 05 Haziran 2016

Ramazan’da Yavaşlıyoruz Ama Durmak Yok!

Zaten pek gönüllü yapmadığımız egzersizleri, orucu bahane ederek bırakmak yok. Gündüz oruç, akşam iftar rehaveti deyip baştan pes edenlere güzel bir haberimiz var. Spor Uzmanı Ayfer Sağlam, yemek sonrası ortalama 20 dakikanızı ayıracağınız süper bir program hazırladı.

Ramazan boyunca yapacağınız egzersizler aslında her zamankinden daha büyük önem taşıyor. Çünkü iftarla birlikte neye uğradığını şaşıran sindirim sisteminiz için egzersizler paha biçilemez bir sakinleştirici etkiye sahip. Gönül ister ki hafif bir yemekten sonra yapabiliyorsanız çıkıp yarım saat yürüyün ama evden çıkmaya üşenenlere de önerilerimiz var. Ama her şeyden önemlisi, iftardan bir saat sonra spora vakit ayırmayı aklınıza yer edin. Bu psikolojik hazırlıktan sonra aşağıdaki hareketleri yapmak, eminiz bir süre sonra keyifli hale gelecek.

1. Sporun değişmeyen kuralı: Önce ısınıyoruz. Tam bir dakika boyunca bir basamağa çıkıp ineceğiz. Bunun için evinizde basamak yoksa iki-üç kalın kitabı üst üste koyarak kendinize basamak yapabilirsiniz.

2. Bacak ve basenleri çalıştırmak için kolay ama etkili bir hareketimiz var. Sandalyeye oturur gibi yapıp kalkın. Bu şekilde yarım squat hareketi yapmış olacaksınız ve bacak kaslarınızın üstü çalışacak. 50 tekrarlı üç set yaptıktan sonra biraz dinlenip sonraki harekete geçin.

3. Gün boyu belki de neredeyse hiç çalışmayan karın kaslarımıza varlığını hissettirme zamanı! Sandalyenin ucuna oturun ve iki ayağınızı aynı anda göğsünüze doğru çekin. Ancak yemek sonrası midenizdeki şişkinlik henüz inmediyse kendinizi fazla zorlamayın. 30 tekrarlı üç set şeklinde hareketi tamamlayın.

4. Bir dakika boyunca ısınmada yaptığınız in-çık hareketini tekrarlayın.

5. Bizim için harika bir spor aletine dönüşen sandalyeyi, kol ve sırt kaslarımızı çalıştırmak amacıyla kullanmaya devam ediyoruz. Sandalyenin ucuna oturun varsa bir egzersiz lastiğiyle, yoksa lastiksiz olarak kollarınızı iki yana açın. Sanki birini kucaklıyor gibi kollarınızı açıp kapatın. 15 tekrarlı üç set yeterli olacaktır.

6. Yine bir dakika boyunca in-çık hareketini yapın.

7. Ve son aşamadayız. Artık kaslarımızı esneterek Ramazan ayına özel programınızı sonlandırabilirsiniz. Haydi geçmiş olsun.

Program size hafif geldiyse, in-çık hareketini tüm hareketler arasına koyarak bir derece daha zorlaştırabilirsiniz. Eğer tam tersine ağır geldiyse, set sayılarını azaltabilirsiniz.

NOT: Bu program genel olarak sağlıklı bir birey olduğunuz düşünülerek hazırlanmıştır. Daha önce spor yapmadıysanız veya herhangi bir sağlık probleminiz varsa mutlaka doktorunuza danışınız ve bir uzman gözetiminde çalışınız.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.